اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اشرف غنی گمان می کند که این مردم بی خبر از همه چیز و از همه این زد و بندها هستند. باید بگوییم که کمتر مردمی است که باسیاست و جامعه سرو کار دارند و از این مسایل بی خبر باشند.

 

فضل احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون انتخابات در برنامه «مناظره» گفت: وقتی که حکومت وحدت ملی ساخته می شد، به حدی اشرف غنی بهت زده و خوش باور بود که فکر می کرد، همه چیز با حرف هایی که پاکستان زده است و وعده هایی که طالبان داده است در حال حل شدن است و گمان می کرد به محض به قدرت رسیدن وی، پاکستانی ها طالبان را می آورند و مذاکره صورت می گیرد و همه چیز پایان می یابد.

 

وی، کشمکش های داخلی را نیز عاملی برای ناامنی دانسته و می گوید: بمحضی که تقسیم قدرت صورت گرفت. در تقسیم اول قرار بر این بود که وزارت دفاع به جناح داکتر عبدالله بنابر تجربه های جنگی که گروه وی داشت، سپرده شود. اما این تفکر از بیرون مرز واز سوی خارجی ها تغییر کرد و اشرف غنی تصمیم گرفت که وزارت دفاع مربوط به آنها باشد. حالا وی می آید و ادعا می کند که نهادهای امنیتی باید غیر سیاسی باشند و کسی در آن مداخله نکند. اشرف غنی گمان می کند که این مردم بی خبر از همه چیز و از همه این زد و بندها هستند. باید بگوییم که کمتر مردمی است که باسیاست و جامعه سرو کار دارند و از این مسایل بی خبر باشند. بالاخره اشرف غنی این موضوع را که وزارت داخله برای جناح عبدالله باشد و وزارت دفاع برای جناح خودش باشد قبولاند.

 

معنوی، با انتقاد از خودکامگی رییس جمهور و بی فکری وی برای گرفتن وزارت دفاع گفت: بعداز این اشرف غنی می توانست حالا که وزارت دفاع را در دستان خود گرفته است یک فرد توانارا از هم تیمی های خود برای این کار بیاورد اما متاسفانه تا به امروز حتی یک نفر توانا در وزارت دفاع وجود ندارد. وزارت داخله و شورای امنیت هم با زد و بندهایی که صورت گرفت افراد خوب و توانایش برکنار شدند و تابحال افراد توانای دیگری در آن نیامدند. متاسفانه تفکر، این نیست که برای اداره ادارات کشور افرادی قوی بیایند، تفکر این است که افرادی بیایند که با یک دست اداره و کنترل شوند. قبول داریم که رییس جمهور ، یک اقتصاد دان خوب، متفکر دوم جهان است. اینها را همه را قبول داریم اما این را قبول نداریم که تجربه جنگی داشته باشد بتواند فرمانده ای خوب برای نیروهای امنیتی باشد، در این کار تخصصی ندارد و نمی تواند همه امور را در دستان خود بگیرد. همانطور که همه حتی مردم افغانستان می دانند ما در صفوف نیروهای امنیتی هیچ مشکلی نداریم اما در راس مشکل ما جدی است.

 

رییس پیشین کمیسیون انتخابات با بیان اینکه، متاسفانه تعدادی افراد تصمیم گیرنده در ارگ هستند که فقط همانها تصمیم می گیرند، افزود: این افراد هستند که باید متوجه شوند و وضعیت افغانستان را درک کنند و آن را از این وضعیت بیرون کنند. اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، ادامه آن ناممکن است.

 

به باور وی، دولت بجای اینکه فکر کند که چگونه دشمن را سرکوب کند و از سقوط ولایات جلوگیری کند و ساحه نفوذ دولت را سراسری بسازد. بیشتر تشویش شورش ها و زد و بندهای داخلی را دارد. برای دشمنان تشویش ندارد چرا که فکر و باورشان این است که اگر ولایتی در سقوط برابر شد و یا حکومت مرکزی با تهدید مواجه شد آمریکایی ها هستند که آنها را سرکوب کنند.

 

معنوی در اخیر گفت: تا رهبری در راس حکومت اصلاح نشود، نه امنیتی بوجودمی آید و نه هیچ اصلاحات دیگری بوجود می آید.

موضوع : اخبار