اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جمعیت افغان-امریکایی‌ها بین 80 تا 300 هزار نفر می‌رسد و بزرگ‌ترین گروه آن‌ها در کالیفرنیا و ورجنیا زنده گی می‌کنند، اما هزاران تن در نیویارک به سر می‌برند، جایی که عمر متین در سال 1986 به دنیا آمده است.
«فاطمه رحمتی» وقتی که خبردار شد عامل کشتار «اورلاندو »یک امریکایی-افغانستانی است، شوکه و هراسان شد.

هراسان از اینکه جماعت افغانستانی‌ها در امریکا هدف انتقام‌گیری در فضای زهرآگین سیاسی این کشور قرار بگیرد.

وی که برای هماهنگی پروگرام زنان افغانستانی کار می‌کند، گفت: همگی هنوز هم در شوک هستند و این ترسناک است.» گروهی که وی برایش کار می‌کند، برای زنان افغانستانی مقیم نیویارک خدماتی مانند دوره زبان انگلیسی و دریوری فراهم می‌کند.

جمعیت افغان-امریکایی‌ها بین 80 تا 300 هزار نفر می‌رسد و بزرگ‌ترین گروه آن‌ها در کالیفرنیا و ورجنیا زنده گی می‌کنند، اما هزاران تن در نیویارک به سر می‌برند، جایی که عمر متین در سال 1986 به دنیا آمده است.

افغانستانی‌ها مانند بسیاری امریکایی‌های دیگر از عدم ممنوعیت فروش اسلحه مایوس شده‌اند. آن‌ها همچنین هراس دارند که به دلیل اعمال جنون آمیز برخی افراد مورد سوء‌ظن قرار گرفته و یا از آن‌ها خواسته شود که عذرخواهی کنند.

فاطمه رحمتی 37 ساله می‌گوید: در این مرحله، شاهد عکس العمل‌ها نیستیم. وی در تلاش برگزاری یک جلسه اضطراری زنان است تا در صورتی که من‌حیث مثال شاهد فعالیت‌های مظنون باشند و یا اطفالشان در مدرسه مورد اذیت قرار بگیرند، اطلاع رسانی کنند.

تحقیقات روزنامه «نیویارک تایمز» بعد از حملات تروریستی ماه نووِمبر در پاریس و تیراندازی سان برناردینو در ماه دیسِمبر نشان داد که میزان جرایم نفرت انگیزانه علیه مسلمان‌ها در امریکا 3 برابر شده است.

فعالان می‌گویند که اسلام هراسی به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است که اعمال تروریستی و اظهارات «دونالد ترامپ» جمهوریخواه راجع به ممنوعیت ورود مسلمان‌ها به امریکا آن را بیشتر شعله ور کرده است.

نگرانی از پیروزی ترامپ

رحمتی با نگرانی از موفقیت‌های دونالد ترامپ در جریان انتخابات مقدماتی امریکا می‌گوید: «من چنین احساس می‌کنم که فضای سیاسی وضعیت را بدتر می‌کند. آیا این بازتاب کشور به صورت کل است؟»

وی می‌گوید: امریکایی‌ها وقتی می‌دانند که وی یک افغان و مسلمان هست متعجب می‌شوند، زیرا ظاهر و لباس‌ سبک غربی‌اش در تضاد با تصاویر زنان در افغانستان قرار دارد.

با وجود این، وی مانند بسیاری افغانستانی- امریکایی‌ها زمانی مهاجر بود. وی در افغانستان تولد شد، در آسترالیا کلان شد و 12 سال پیش به ایالات متحده امریکا رفت.

این گزارش می‌افزاید: تا زمان شعله ور شدن جنگ سوریه، افغان‌ها بزرگ‌ترین جمعیت مهاجران را در سطح جهان تشکیل می‌دادند. در نتیجه تهاجم قشون سرخ شوروی سابق در دهه 1980 ملیون‌ها افغان به کشورهای همسایه، ایران و پاکستان، آواره شدند و کشور شان به میدان جنگ سرد تبدیل شد.

این مهاجران غالباً زنده گی آسوده نداشته‌اند. افغان هایی که در کشور خود داکتر و معلم بودند، مجبور به کارهای غیر از حرفه‌شان در خارج شدند.

جماعت افغان‌ها در نیویارک گوناگون است. اعضای این جماعت مشغول شغل‌هایی مانند تیکسی رانی، ، جراحی، کسبه‌کاری و کارهای بشردوستانه‌اند.

نخبگان افغانستانی- امریکایی

در سطح ملی در امریکا یک گروه خرد اما ملموس نخبگان افغان- امریکایی نیز وجود دارد. من‌حیث مثال، «زلمی خلیلزاد» در زمان ریاست جمهوری «جورج دبلیو بوش» من‌حیث سفیر در افغانستان، عراق و سازمان ملل متحد کار کرده است.

«خالد حسینی» نویسنده رمان پرفروش «گدی پران باز» دیگر فرد مشهور افغان- امریکایی است.

«وژمه عثمان» دیگر زن افغان-امریکایی می‌گوید که از حادثه اورلاندو وحشت زده شده است.وی عضو انجمن نویسندگان و هنرمندان افغان-امریکایی است که از حقوق همجنسگرایان حمایت می‌کند.

عثمان گفت: این انجمن در تلاش صدور یک بیانیه‌ای در محکومیت این حادثه و بی‌تاثیر کردن «لفاظی‌های تند و نفرت انگیز» رسانه‌ها بوده است.

«وحید مهمند» رییس «اتحاد افغان» که بزرگ‌ترین گروه افغان‌ها در امریکاست، گفت: «هر افغان احساس ناگوار دارد، زیرا افراد بیگناه زیادی توسط یک فرد دیوانه کشته شدند.»

«خالد عبدالملک» محصل رشته انجنیری که درعین حال به اطفال قرآن درس می‌دهد نیز از کاری که متین انجام داده است خشمگین است و می‌گوید عمل وی ربطی به اسلام ندارد.

عبدالملک گفت: «من واقعاً عصبانی شدم. این گونه اعمال باعث می‌شود که ما بد جلوه کنیم و مجبوریم که با پیامدهای آن زندگی کنیم؛ نه تنها ما، بلکه همه مسلمان‌ها در همه جا.»

وی که در مسجد لباس اسلامی می‌پوشد، محتاط است که وقتی بیرون می‌رود لباس‌های غربی بپوشد. عبدالملک می‌گوید برخی به همسرش که حجاب اسلامی می‌پوشد گفته‌اند «پس به کشورت برگرد».

عبدالملک می‌گوید که قانون سختگیرانه تر حمل اسلحه شاید بتواند این مشکل را حل کند، در غیر آن ممکن است افغان‌ها مانند هر امریکایی دیگر هدف دیگر این گونه تیراندازی باشند.