اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سازمان دیدبان حقوق بشر افغانستان اعلام‌ کرد که نیروهای جنبش ملی به رهبری جنرال عبدالرشیم دوستم، معاون اول رییس جمهور در ولایت فاریاب متهم به کشتار و بدرفتاری با غیرنظامیان شدند. اما سخنگوی جنبش ملی افغانستان این ادعا را بی‌اساس خواند و گفت این حزب نیروی نظامی ندارد.

دیدبان حقوق بشر افغانستان از حکومت خواسته است که عاملان این رویداد را تحت پیگرد قرار بدهد.

در گزارش این نهاد آمده است که افراد مسلح مربوط به جنرال دوستم در ۲۶ جَنیوری در یک عملیاتی که علیه نیروهای گروه طالبان در ولایت فاریاب انجام داد، ۱۳ غیرنظامی را کشته و ۳۲ تن دیگر را زخمی کرده‌اند.

به گفته این نهاد، بعد از اینکه نیروهای گروه طالبان منطقه را ترک کردند جنگجویان جنبش ملی افغانستان به چهار قریه وارد شده و ساکنان این قریه ها را متهم به حمایت از گروه طالبان کرده‌‌اند.

سازمان عفو بین الملل به نقل از مردم محل که در قریه ی دولت‌آباد ولایت فاریاب با آنان گفت‌وگو شده نوشته است که حوالی ساعت ۸ صبح حدود ۲۰۰ خودرو پولیس که حامل افراد مسلح مربوط به جنبش ملی بودند، بدون نیروهای اردوی ملی افغانستان وارد این قریه شد.

به گفته مردم محل این افراد که با کلاشینکوف مسلح بودند، فریاد می‌زدند که “شما طالبان هستید” و به هرکس که از خانه بیرون می‌شدند، فَیْر می‌کردند.

این نهاد افزوده است که بر اساس گزارش‌ها، اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دستور بررسی این حادثه را داده و شماری از افراد مسلح که در این قضیه دست داشته‌اند را نیز بازداشت شده‌اند.
واکنش جنبش ملی افغانستان

بشیر احمد ته‌اینج، سخنگوی جنبش ملی با رد این گزارش دیدبان حقوق بشر، آن‌را واقع‌بینانه ندانست و گفت منابعی که در این گزارش از آنها نامبرده شده مشخص نیست.

سخنگوی جنبش ملی همچنین گفت این ادعای سازمان دیدبان حقوق بشر باید پی‌گیری شود زیرا وارد کردن اتهام بر کسانی‌ که برای حفظ و تأمین امنیت، مصونیت جان و مال مردم و تأمین حقوق بشر کار می‌کنند بی‌انصافی است.

آقای ته‌اینج تأکید کرد که حزب جنبش ملی هیچ نیروهای نظامی از خود نداشته و وابسته خواندن نیروهای نظامی دولت به احزاب سیاسی را عمل نادرست است.

به گفته او نیروهای مسلح در ولایت فاریاب یا مربوط به خیزش‌های مردمی است که توسط امنیت ملی اداره می‌شوند و یا مربوط به نیروهای پولیس محلی هستند که توسط وزارت داخله اداره می‌شود.

پیش از این وزارت امور داخله اعلام کرده بود که قومندانان محلی پولیس ولایت فاریاب در شمال کشور به “جرایم جنگی و خیانت ملی” متهم شدند.

موضوع : اخبار