اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

افغانستان با جمعیت قابل توجه نوجوان و خوردسال خود که بعنوان یکی از هرم های سنی جمعیتی جوان در منطقه و جهان شناخته می شود متحمل بیشترین هزینه و برنامه ریزی مدون برای این قشر خواهد شد که تاکنون از زیر بار آن شانه خالی کرده است.

 

واکسن فلج اطفال برای 8 میلیون کودک، بیماری های شایع چشمی ” ادینو” در هرات، شیوع اسهال و آنفولانزا در قندهار و بلخ، سل، سوء تغذیه در پنجشیر و امثالهم زنگ خطری بسیار بلند و بسیار مهم برای افغانستانی است که در وضعیت بهداشتی ضعیفی بسر می برد.

 

آلودگی آب، آلودگی هوا، آلودگی محیط زیست، کمبود امکانات اولیه بهداشتی، فقر فرهنگی، ازدیاد کودکان و جمعیت در خانوارهای بیجا شده و کوچی، بی توجهی به آموزه های دینی درخصوص رعایت بهداشت و نیز بیسوادی عوامل موثر و مخرب سلامت زنان و کودکان هستند.

 

پیش از این نیز مرگ و میر زنان در هنگام زایمان های چندین باره، زایمان در سنین بالای 35 سال، زایمان در خانه و توسط قابله ها و ماماهای تجربی فاقد تحصیلات و از بین رفتن جنین و یا نوزاد در ساعات و روزهای اولیه حیات رسانه ای شده بود که همچون همیشه مورد توجه قرار نگرفت.

 

ثریا دلیل بعنوان وزیر کنونی صحت عامه تا زمان جایگزینی اش در سمت های دیگر و قرارگیری وزیری دیگر از اقوام و اقارب دولتمردان تازه روی کار آمده، که با کمترین تهدیدات امنیتی داخلی و خارجی نسبت به دیگر وزرا در دیگر وزارتخانه ها روبروست می بایست بیش از اینها…

 

بیش از اینها و بهتر از اینها بودجه، اعتبار و امکانات تحت اختیارش را در راستای تقویت بنیه و سلامت جسمانی و روانی زنان و کودکان این سرزمین به مصرف می رسانید که امروز شاهد و شنونده اعتیاد در کودکان و شیوع بیماری روانی در میان جوانان نباشیم.

 

نسل کشی خاموش در افغانستان چیزی نیست جز همین روند روبه رشد بیماری های مختلف و متعدد در میان کودکان و نوجوانان و زنان که همچون هیولای بی رنگ و بویی در ازدحام جمعیت، فقدان اعتنای مسوولان و نیز فقر و بیسوادی جان کودکان و زنان افغانستانی را می گیرد بی تاوان.

 

 

موضوع : اخبار