اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نه کرزی، نه وزیران پشتون حکومت او و نه حالا اشرف غنی و وزیران اش موفق نشدند تا اعتماد و حمایت جامعه پشتون را جلب کنند…

 

حامدکرزی را در قوس 1380 تمام نمایندگان خارجی در مذاکرات بن بخصوص امریکایی ها و اروپایی ها و همچنین جبهه مقاوت مخالف طالبان به ریاست حکومت برگزیدند تا رضایت، حمایت و اعتماد جامعه پشتون افغانستان را جلب کنند و ریشه های نفوذ و حضور طالبان را از این جامعه تضعیف و نابود سازند.

 

کرزی 13 سال دیگر در واقع بر مبنای این باور و دیدگاه به ریاست دولت و زمام داری ادامه داد. اشرف غنی نیز با همین نگرش علی رغم آن افتضاح انتخابات ریاست جمهوری بجای کرزی به ارگ کابل رفت اما در تمام این یک و نیم دهه نه کرزی مورد اعتماد جامعه پشتون قرار گرفت و نه طی این 2 سال اشرف غنی قناعت و حمایت جامعه پشتون را در افغانستان کسب کرد.

 

طالبان پس از شکست و فروپاشی یکی دو سال نخست، دوباره به جنوب و در میان روستاها و قبایل جامعه پشتون کشور برگشتند و حضور و نفوذ خود را بصورت فزاینده در میان تمام جوامع پشتون و حتی غیر پشتون (شمال) نیز گسترش دادند.

 

نه کرزی، نه وزیران پشتون حکومت او و نه حالا اشرف غنی و وزیران اش موفق نشدند تا اعتماد و حمایت جامعه پشتون را جلب کنند. کرزی در تمام 13 سال زمامداری اش و حالا اشرف غنی در این 2 سال حتی نتوانستند که یک روز هم وارد زادگاه و قشلاق و قبیله خود شوند. وزیران پشتون آنها از فاروق وردگ تا انورالحق احدی و تا عمر زاخیلوال و هر وزیر دیگر نیز، آدم های رانده شده از زادگاه و جامعه خود بوده اند و مردم، طالبان را بر آنها ترجیح داده اند.

 

حالا نه تنها جامعه پشتون در جنوب و شرق افغانستان به این زمامداران و حاکمان پشتون اعتماد ندارند، بلکه در شمال افغانستان نیز جامعه پشتون، اینها را نمی پذیرند و بر آنها اعتماد ندارند.

 

آنچه که امروز در میان جوامع پشتون ولایت قندوز، بغلان و تخار دیده می شود، حکایت از این واقعییت تلخ دارد. این واقعییت تلخ، راه حل جدید و عملی می طلبد که بر حامیان خارجی دولت افغانستان و بر افراد و گروه های داخلی شریک و شامل این دولت است تا این راه حل را پیدا کنند.