اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با توجه به دخالت های پاکستان در کشور ناامنی ها و پیچیدگی های سیاسی در کشورهمچنان ادامه دارد. حکومت وحدت ملی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند اما تاکنون نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند و این میان پاکستان از اوضاع کنونی به بهترین شکل برای منافع خود استفاده می برد. از سویی ستون پنجم نیز در داخل نظام به راحتی به فعالیت خود می پردازد. با این وضعیت راه حلی که بتوان بر این مشکلات پیروز شد و بتوان وضعیت را به نفع مطلوب سوق داد چیست؟

 

عبدالحفیظ منصور نماینده مردم کابل در خانه ملت در برنامه رو دررو، پیرامون آشفتگی ها در کشور گفت: یکی از عوامل آشفتگی کشور طی ماه های گذشته نیروهای خارجی بوده است که سبب شد تا طالبان میدان وسیعی برای تاخت و تاز پیدا کنند. همچنین مشکلات دولت جدید بود که با شعارها وارد میدان شد اما در همان گام های نخست بر سر کابینه و دیگر مقام های بلند پایه کشور دچار مشکل شده و تاکنون نیز نتوانسته این مشکل را رفع کند. از سویی این حکومت بیشتر به سمت پاکستان تمایل نشان داده است.

 

وی افزود: معمولا در سیاست روی حرف سیاستداران کمتر حساب می شود بلکه نتیجه کار را مورد توجه قرار می دهند. آنچه الان مشخص است ناکامی سران در حل مشکلات مردم است. با توجه به تعهدات سران حکومتی، دولت کنونی اصلا مشروعیت ندارد اما دو مساله سبب دوام حکومت فعلی شده است. یکی این که دشمنی که در بیرون حصار دولت قرار دارد هنوز طالبان است و دیگری این که هنوز با وجود مشکلات، جامعه جهانی خود را متعهد به حمایت از حکومت می داند. مردم تنها حکومت را نسبت به حکومت طالبان ترجیح می دهند اما باید توجه داشت که طالبان به دنبال گرفتن حکومت است.

 

نماینده مردم کابل در خانه ملت مخفی نگه داشتن مرگ ملا عمر را یک تحقیر بزرگ حکومت توسط استخبارات پاکستان دانست و گفت: اگر این موضع در کشور دیگری رخ می داد مسوولان خودکشی می کردند و یا حداقل ناکامی خود را قبول می کردند. 75 درصد از بودجه کشور صرف هزینه برای امنیت ملی شامل استخبارات می شود اما استخبارات کشور حتی از مرگ رهبر دشمن خود خبر ندارد. در راس دولت نیز دو شخص قرار دارند که مسوولیت این حکومت را بر دوش دارند اما آنان هنوز خطوط قرمز دوستی و دشمنی را مشخص نکرده اند. شکی نیست که قسمتی از مشکلات بر عهده حامد کرزی رییس جمهور پیشین است. با کمال تاسف آقای کرزی با توجه به حمایت ها و کمک هایی که طی 13 سال به حکومت شد یک گام اساسی برای کشور برنداشت و تنها میلیاردها دالر را حیف و میل کرد. اگر شخصی به اندازه یک میمون عقل می داشت می توانست بهترین استفاده را از امکانات موجود انجام دهد.

 

منصور ادامه داد: در حال حاضر باید به دو نکته توجه داشت: یکی این که دولت فعلی دست دوستی و همکاری به سوی پاکستان دراز کرده است تا طالبان را به میز مذاکره کشانیده و با آنان صلح کند که بعید می دانم پاکستان کمک کند و دیگری این که دولت کنونی باید در تلاش احیای اعتبار از دست رفته باشد. اگر در این راه موفق نشود کمک های جامعه جهانی قطع خواهد شد و دولت کنونی شانسی برای بقا ندارد.

 

این عضو مجلس نمایندگان در مورد پروسه صلح با توجه به عملکرد کشور گفت: هدف ما تامین صلح است. اختلاف بر سر خواستن صلح نیست بلکه اختلاف بر سر چگونگی صلح است. در مناسبات سیاسی دید کشورها واقع گرایانه نیست و از روی اجبار و منافع خود به دیگران احترام می گذارند. بنابراین تا زمانی که پاکستان از آسیب دیدن خود در این جنگ هراس نداشته باشد، نباید انتظار داشت که به صورت خیرخواهانه و یک جانبه صلح را به کشور هدیه کند.

 

عبدالحفیظ منصور در پایان گفت: اگر مشکلات مورد توجه قرار گیرد مسایل به صورت بنیادی شناخته می شود. دولتمردان باید بدانند که پاکستان دشمن نظام سیاسی افغانستان است و فرق نمی کند چه کسی در راس نظام باشد. آنان اصلا نمی خواهند که هیچ نظامی در افغانستان شکل بگیرد حتی اگر مورد حمایت خودشان باشد. آنان به دنبال این هستند تا به جای کمک، گسترش مخالفان را زمینه سازی کنند. پاکستانی ها نشان دادند که این توانایی را دارند. پول از کشورهای عربی گرفتند و به گونه ای عمل کردند که کشورهای غربی اگر از پاکستان حمایت نکرده اند لااقل در برابر چنین سیاست پاکستان مخالف نبودند. همه چه جهادی و غیر جهادی می خواهند که از کشور خود دفاع کنند. مشکل، مدیریت کلان کشور است. وقتی سیاست رهبر حکومت در برابر پاکستان مشخص نباشد، جهادی و یا غیر جهادی هیچ کاری نمی تواند انجام دهد.

موضوع : اخبار