اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کاندیداها

کمتر از 24 ساعت به زمان برگزاری سومین دور انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و نامزدها در این دو ماه که برای کمپاین انتخاباتی خود فرصت داشتند، نشان دادند که به قول معروف چند مرده حلاج می باشند.

یکی از عمده مواردی که نامزدها در زمان تبلیغات خود به آن اشاره داشتند بحث سیاست خارجی کشور در قبال ابرجنایتکار تاریخ یعنی آمریکا بود. نامزدها در سخنان خود اینگونه جلوه می دادند که اگر ما با آمریکا رابطه داشته باشیم مشکلات فراروی کشور حل خواهد شد.

در حالیکه تجربه 12 سال گذشته نشان داده که آمریکاییها هیچگاه دلسوز ملت ما نبوده اند و صرفا جهت برآورده شدن منافع و مقاصد استعماری خود تلاش دارند تا در کشور ما برای ده سال دیگر باقی بمانند. این موضوع روشنی است که بر هیچ کس پوشیده نیست.

تقریبا دیدگاه همه نامزدها این بود که پیمان همکاری با آمریکا را امضا می کنند زیرا هیچ روحیه ی استقلال و خودکفایی در وجود این نامزدها وجود نداشته و ندارد. این نامزدها در خود احساس بزرگی و کفایت ندارند و گمانشان بر این است که بدون غرب هیچ و پوچ هستند.

پس توقعی از آنها برای تغییر رویه و رفتار نسبت به دولت کرزی وجود ندارد و در 5 سال دیگر نیز باید شاهد ادامه تجاوزها و غارت کردن های آمریکا باشیم و باز هم صبر کنیم.

اما در این میان تفاوت ملموسی بین نامزدها در شدت غربی زدگی شان وجود دارد و هر کدام درصد مشخصی به غرب وابسته هستند و ضامن حمایت از منافع آمریکا در افغانستان شده اند.

برخی از این هشت نامزده باقی مانده، صرفا به جهت اینکه پاسخی در قبال این پرسش که نظر شما درباره پیمان با آمریکا چیست، گفته اند که باید با آمریکا این پیمان امضا شود.

عده دیگری با تجربه کاری خود در پست های مختلف دولتی می دانند که بدون حمایت آمریکا کاری از پیش نخواهند برد و اگر بخواهند در مقابل کاخ سفید قد علم کنند، به زودی مجبور به شکست و تسلیم خواهند بود.

اما برخی دیگر از نامزدها بصورت علنی اعلام کردند که حامی صددرصد منافع غرب در کشور هستند. این نامزدها حتی از گفتن اینکه مطیع و فرمانبر کامل کاخ سفید هستند هم هیچ ابایی ندارند.

حتی برای خود افتخار هم می دانند که رژیم صهیونیستی درباره آنها بگوید که ” وی تنها تامین کننده منافع اسراییل در منطقه خواهد بود”!!!

به هر حال باید از شما عزیزان که طی این دو ماه نظرات و دیدگاه های نامزدها را خوانده و شنیده اید، پرسید که آیا این حمایت صددرصدی غرب از یک نامزد مشخص به نفع منافع کلی کشور است یا نشان از یک وابستگی دوباره دارد که به معنای عدم پیشرفت و استقلال افغانستان است؟

منبع: افغان پیپر