اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در کشوری با 652 هزار و 864 کیلومتر مساحت و بیش از 31 میلیون نفر جمعیت و نیز قدمتی 5 هزار ساله، جای بسی تاسف است که هنوز نمی داند چندین بار در سال و توسط کدام شاه و حاکم یا در برابر کدام استعمار، استقلال یافته است.

 

درحال حاضر، چندین روز رسمی در تاریخ رسمی و تقویم کنونی افغانستان جنگ زده و ناامن و فقیر و غرق در فساد وجود دارد که هر قومی یا حزبی بنابر تعبیری، آن را سالروز استرداد یا سالروز استقلال یا سالروز انقلاب افغانستان می نامد.

 

اما براستی فلسفه ی این استرداد و استقلال و انقلاب چیست؟ تفاوت افغانستان مستعمره و اشغال شده با افغانستان آزاد و دارای حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چیست؟ چند درصد از شما مردم افغانستانی ساکن در کشور یا مهاجر مقیم در اروپا و امریکا و آسیا، به این استقلال باور دارید؟

 

آیا برای چیزی که به سرمنزل مقصود نرسیده و به اهداف تعیین شده نیانجامیده است، جشن گرفتن ضرورت دارد یا مورد تمسخر است؟ جای خارجی ها در این استقلال ظاهری کجاست؟ چند درصد از افغانستانی ها به 28 اسد به چشم روز سرنوشت ساز و مایه مباهات نگاه می کنند؟ نظر شما چیست؟

موضوع : اخبار