اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دادن مصونیت قضایی و سیاسی به رهبر حزبی که خونبارترین حملات را در کابل و افغانستان به راه انداخت و هزاران تن از مردم افغانستان کشته، زخمی و آواره کرده است، رسیدن به صلح نیست!

 

در روز جهانی صلح، دولت صلح آمیزترین اقدام خود را انجام می دهد: مصونیت سیاسی و قضایی به گلبدین حکتیار و رهبران حزب اسلامی افغانستان در قبال آتش بس!

 

متن توافقنامه صلح با حزب اسلامی در سه فصل و 26 ماده آماده شده است و تعهدات مشترک میان دو جانب شامل پایان جنگ، تامین صلح و امنیت، پایبندی به ارزش های اسلامی، حقوق برابر و بدون تبعیض زن و مرد در برابر قانون، یکپارچگی افغانستان و تعلق به همه اقوام افغانستان می شود.

 

تعهدات اصلی دولت شامل تلاش برای رفع تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه گلبدین حکمتیار و سایر رهبران حزب اسلامی، به رسمیت شناختن این حزب به عنوان یک سازمان سیاسی مطابق قانون و حق فعالیت سیاسی آن در کلیه زمینه‌های سیاسی مانند شرکت در انتخابات ریاست جمهوی، پارلمان و ولسوالی ها می‌شود.

 

اما در این میان دادن مصونیت قضایی و سیاسی به رهبر حزبی که خونبارترین حملات را در کابل و افغانستان به راه انداخت و هزاران تن از مردم افغانستان کشته، زخمی و آواره شده است، رسیدن به صلح است؟.

 

گلبدین حکمتیار هیچ زمانی در سیاست خود تغییر نداده است و اگر برای صلح به کابل بیاید همان حکمتیار با همان تفکری است که در دوران جهاد وارد پایتخت شده بود.

 

افغانستان سال هاست که در جنگ و ناآرامی به سر می برد و پیوستن هر فرد و گروهی مدافع ناآرامی به روند صلح جای استقبال دارد اما به چه قیمیتی؟ زمانی که میلیون ها تن از مردم درد کشتار کابل را به دوش می کشند و هنوز هم قربانی می دهند.

 

هر چند که فضای سیاسی کنونی کشور نیز شاهد جنگسالارانی است که هم موقعیت اجتماعی دارند و هم فعالیت سیاسی کلیدی که با حمایت رییس جمهوران و سکوت مدافعات حقوق بشر وارد بدنه حکومت شده اند.

 

در این میان، کدام یک از فرزندانی که شاهد کشتار پدران و مادران خود در بمباران و سلاخی رهبران جهادی بوده اند، اکنون در امنیت است که امیر راکت پران سال های نه چندان دور در سخاوت غنی باید در امنیت و رفاه کامل به سر برد!

 

مگر می شود خاطرات تلخ روزهای کشتار کابل و نسل کشی را از خاطر میلیون نفر پاک کرد در حالی که رهبران حکومت وحدت ملی با دادن هر امتیاز به رهبران حزب اسلامی بر رای مردمی پا نهادن که برای آمدن صلح به خانه هایشان در ناامنی و تهدید طالبان به پای صندوق ها رفتند.

 

هر چند که دولت هزاران دلیل برای توافقنامه صلح با حزب اسلامی افغانستان دارد اما در صلاحیت هیچ دولت و مرجعی نیست که پای مصونیت سیاسی و قضایی یکی از سیاهترین افراد کشور را امضا کند.

 

رییس جمهور که با گذشت دو سال از حکومت وحدت ملی و در آستانه نشست بروکسل به هر دری می زند تا حرفی برای ارئه به این نشست در قبال دریافت کمک داشته باشد و به همین منظور با زیرپاگذاشتن حقوق مردم می خواهد به هر قیمتی حکمتیار را مجاب به امضای تعهدنامه صلح کند.

 

سال ها است با نام صلح دست به هر جنایتی می زنند و اکنون کبوتر سفید صلح تبدیل به کلاغ شومی شده که بر آسمان افغانستان به پرواز درآمده است.

موضوع : اخبار