اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نتایج امتحان کانکور سال گذشته در حالی اعلام می شود که میزان اشتراک کنندگان کانکور در سال ۹۴ نسبت به سال های گذشته تا حدی زیادی کاهش یافته است. سال گذشته حدود دو صد و بیست هزار نفر در امتحان کانکور اشتراک کرده بودند؛ اما امسال این تعداد به یکصدو هفتادو نه هزار نفر کاهش پیداکرد که از این تعداد صدو پنجاه و هفت هزار نفر قبول شده اند. بر اساس اعلام وزارت تحصیلات عالی کشور در امتحان امسال حدود ۱۰۴ هزار نفر به مراکز آموزش عالی و نیمه عالی این کشور راه یافته‌اندکه از این تعداد، بیش از ۵۸ هزار نفر به مراکز آموزش عالی این کشور راه یافته‌اند و حدود ۴۷ هزار نفر نیز به مراکز آموزش نیمه عالی قبول شده‌اند. به گفته وزیر تحصیلات عالی، مراکز آموزش عالی خصوصی افغانستان پذیرفته‌اند که ۵۱ هزار نفر را با شهریه کمتر و با تخفیف بپذیرند.

مهاجرت جوانان به کشورهای خارجی یکی از عمده ترین دلیل کاهش اشتراک کنندگان در امتحانات کانکور امسال دانسته می شود. حکومت وحدت ملی در دو سال گذشته نتوانست به وعده های شان در زمان انتخابات جامه عمل بپوشاند و علاوه بر تأمین امنیت قابل قبول، در زندگی مردم تغییر مثبت به وجود آورد.

پس از خروج نیروهای خارجی و برگزاری انتخابات جنجالی و سوال برانگیز، از یک طرف دشمنان و گروه های هراس افگن فرصت یافتند تا پایگاههای خود را در مناطق و ولایات مختلف کشور ایجاد و مستحکمتر سازند و از سوی دیگر سبب فرار سرمایه از کشور گردید و بازار کار و بار مردم را با رکود بی سابقه مواجه کرد.

بیکاری و ناامیدی تنها مربوط مردم عادی و قشر کارگران معمولی نیستند؛ بلکه قشر تحصیلکرده و فارغین دانشگاهها و مؤسسات تحصیلات عالی را نیز تحت تأثیر قرار دادند. به همین دلیل در سال گذشته موج جدیدی از مهاجرت به کشورهای اروپایی راه افتاد و بسیاری از دانش آموزان مکاتب بجای ادامه درس، رفتن به کشورهای خارج را ترجیح دادند.

اکنون مسأله مهاجرت و جستجوی راه حل برای آن به یک چالش برای حکومت افغانستان و کشورهای مهاجر پذیر تبدیل شده است. کشورهای اروپایی تلاش می کنند تا با وعده کمک، حکومت افغانستان را قانع بسازد تا با اخراج آندسته از پناهجویانی که درخواست پناهندگی شان در کشورهای اروپایی رد شده اند، موافقت کند. هفته قبل نیز رییس جمهور در اظهاراتش نسبت به مهاجران افغانستانی همه مردم را شگفت زده کرد.

باید توجه داشت که مردم افغانستان امروز در وضعیت بسیاراسفبار سیاسی و اقتصادی به سر می برند. عدالت و برابری در دستگاههای رسمی کشور رعایت نمی شود و تبعیض و ناروایی بر اساس تعلقات مذهبی، قومی، سمتی و گروهی به صورت یک نورم و هنجار در ادارات دولتی و مراکز تصمیمات مهم دولتی مد نظر گرفته می شود. علاوه بر این که مردم در هیچ جای کشور احساس امنیت نمی کنند و همه روزه در شهرها، ولسوالی ها، و شاهراه ها تعدادی زیادی یا کشته و یا به گروگان گرفته می شوند، بازار کار و فعالیت های اقتصادی نیز با رکود مواجه شده و برای مردم عادی امکان تهیه مایحتاج اولیه و ضروری شان باقی نمانده است. عامل همه این نابسامانی ها نه مردم؛ بلکه کارگزاران حکومتی اند. آنهایی که در حکومت قبلی کار می کردند و آنهایی که در حکومت وحدت ملی قرار دارند. فساد گسترده که سبب بسیاری از ناکامی ها گردیده بود، انتظار می رفت که با روی کار آمدن حکومت جدید مهار گردد؛ اما حکومت نه تنها با تبعیض، بی عدالتی و فساد مقابله نکرد که به صورت بی رویه و مهار گسیخته زمینه افزایش آن را فراهم کرد.

مجموع ناکامی ها و ناکارآمدی های حکومت سبب یأس و ناامیدی مطلق مردم نسبت به آینده کشور گردیده و مردم و بخصوص جوانان را به پذیرش سختی ها و خطرهای مهاجرت و ترک تحصیل وادار کرده است. حکومت باید به این مشکلات مردم توجه کرده و در زمینه های مشارکت عادلانه مردم در ساختارهای اداری، رفع تبعیض، ایجاد اشتغال و مهار فساد، برنامه های فوری و مؤثری را روی دست گیرد.

موضوع : اخبار