اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دو نامزد یک روز همدیگر را متهم به تقلب مهندسی شده می کنند، روز دیگر می گویند تخلف گسترده در روند شمارش آرا انجام شده است، امروز مدعی دزدی از آرای یکدیگر می شوند و خدا می داند فردا که در زیر یک سقف با هم حکومت را اداره کنند، چه گندابی از این طرح آمریکایی وحدت ملی بیرون شود.

 

 

پس از چند ماه جنجال انتخاباتی و به وجود آمدن مشکلات عدیده بر سر این رقابت، در آخرین اتفاقی که رخ داده، اعضای تیم تحول و تداوم مدعی شده که تعدادی از صندوق های رای در کمیسیون انتخابات مورد دستبرد و دزدی واقع شده است.

 

محترم داود سلطان زوی نامزد دور اول انتخابات که اکنون سمت مسوول فنی تیم تحول و تداوم را عهده دار است، مدعی شد که به تعداد 14 صندوق آن‌ها در یکی از انبارهای کمیسیون انتخابات دست‌برد زده شده است.

 

جناب سلطان زوی گفت: ما اسناد و تصاویری در اختیار دایم که نشان می‌دهد این صندوق‌ها از ولایات به دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات به صورت درست و تکمیل شده، رسیده بود. ما می‌دانیم که کدام صندوق درچه وضعی قرار دارد و حین انتقال از ولایات چه صندوق‌هایی صدمه دیده و کدام صندوق قفل آن خراب است و اگر کسی دست به این صندوق‌ها بزند، فهمیده می شود.

 

وی ادامه داد: اکنون بر ما معلوم شده که بیشتر صندوق هایی که از ولایت بغلان و تعداد دیگری نیز از یک ولایت دیگر به دفتر مرکزی کمیسیون رسیده بود، مورد دستبرد واقع شده است! اما وی نگفت که منظورش از دستبرد چیست؟ آیا طرفداران داکتر عبدالله برخی از آرای داکتر احمدزی را به نفع تیم اصلاحات و همگرایی به دیگر صندوقها ریختند یا اینکه آرای تیم تحول و تداوم را از بین برده اند یا آرای مشکوک از نامشکوک جداسازی شده یا ….

 

به هر حال این ادعای جناب سلطان زوی در حالی در روزهای پایانی شمارش مجدد آرا مطرح می شود که مسوولین فنی تیم اصلاحات و همگرایی از دو ماه قبل گفته اند که اطلاعات دقیق تری از این دستکاری ها در اختیار دارند که در روند شمارش آرا، برای جداسازی آرای پاک از ناپاک از این اطلاعات استفاده خواهند کرد.

 

بالاخره زمانیکه برای مدت طولانی آبی گل آلود باشد، اوضاع از این بهتر نخواهد شد. دو نامزد یک روز همدیگر را متهم به تقلب مهندسی شده می کنند، روز دیگر می گویند تخلف گسترده در روند شمارش آرا انجام شده است، امروز مدعی دزدی از آرای یکدیگر می شوند و خدا می داند فردا که در زیر یک سقف با هم حکومت را اداره کنند، چه گندابی از این طرح آمریکایی وحدت ملی بیرون شود.

 

هرچند که کمیسیون انتخابات باید هرچه زودتر به این ادعای تیم تحول و تداوم پاسخ دهد چرا که امنیت این انبارها از سوی نیروهای ناتو و ایساف تامین می‌شود و در حضور تیم‌های انتخاباتی، انبارها مسدود و روز بعد دوباره باز می‌گردد و اگر قرار باشد کسی متهم شود، نیروهای ناتو هستند نه نمایندگان نامزدها.

 

بنا به گفته ی سخنگوی کمیسیون انتخابات اینکه یکی از کارمندان این کمیسیون در هنگام شب داخل انبار رفته و به صندوق‌ها دست‌برد زده باشد، از حقیقت دور است زیرا هنگام شب امنیت تمام انبارها از سوی نیروهای ناتو و ایساف تامین می‌شود و نیروهای امنیتی افغانستان نیز از محل کمیسیون دور هستند.

 

این چند معنی دارد: یکی اینکه جناب داوود سلطان زوی دچار توهم شده و به جهت انحراف اذهان عمومی از مشکلاتی که بر سر شمارش آرا وجود دارد، موضوع دستبرد و دزدی را مطرح کرده است. دیگری اینکه واقعا چنین موضوعی بوده ولی همانگونه که تیم عبدالله گفته مربوط به قبل از توافق بر سر شمارش مجدد آرا بوده است. سومی اینکه دستهای پشت پرده ی خارجی برای جلوگیری از آبروریزی در نتیجه نهایی مجبور به جابجایی برخی نتایج هستند تا گند افتضاحی را که به بار آورند، پوشش دهند.

 

که گزینه سوم محتمل تر است. زیرا برخی از داخلی ها با همراهی خارجی ها که اکنون امنیت انبار صندوقهای رای را در اختیار دارند، می دانند که بر سر آرای واقعی مردم چه آورده اند و دو میلیون رای اضافه در کدام صندوقها جاسازی شده است. پس بهتر است قبل از افشای افتضاح مربوطه به طریقی این موضوع حل و فصل شود که در این میان اعتراف ناشیانه جناب سلطان زوی می تواند به دردسر دیگری برای تیمش مبدل گردد.

 

به هر حال بد نیست که اگر هر کدام از دو تیم اسنادی در این زمینه در دست دارند، آن را با سازمان ملل و کمیسیون انتخابات درمیان بگذارند و یا اینکه مانند گذشته دست به افشاگری بزنند!!!

 

 

موضوع : اخبار