اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برای هر کسی در هر مقامی و جایگاهی کاری تعریف شده است که متناسب با موقعیت و ظرفیت و مصلحت جامعه است بدان معنا که کار رسانه ها تلنگر زدن و خبر رسانی کردن و انتقاد، کار نهادهای مدنی حراست و صیانت از مطالبات مردم ملکی، کار نیروهای امنیتی حفظ جان و مال ملت و کار حکومت، سیاست و بازی های سیاسی است.

حال آنکه در افغانستان هر فردی در هر مقامی مواضع متفاوت و متعددی دارد که شامل تمام موارد مذکور می شود؛ اینجا است که هیچ جایگاه تعریف شده ای معنا ندارد و جای ارگ نشینان و منتقدان و بازیگران عرصه ی قدرت و سیاست و حوزه های امنیتی عوض می شود.

اهانت لفظی باتور دوستم پسر جنرال ازبک تبار به رییس جمهور که وی را بی ظرفیت خوانده است؛ بهانه ای شد برای قلم فرسایی و پرداختن به این مساله بسیار حساس و حایز اهمیت که چرا و چگونه می شود خطوط قرمز و جایگاه ها را به افراد شناساند و فهماند؟

به عبارت دیگر، سران ازبک و ترکمن، سران هزاره، برخی تاجیک ها، معدود پشتون ها، هندو سیک ها، ایماق ها، سادات و دیگر اقلیت های قومی تنها کاری که تاکنون کرده اند بیکاری و بست نشستن و اعتراض کردن و انتقاد کردن و انفعال و نظاره گر بودن و فعالیت های مدنی نمادین بوده است و بس!

درحالی که عده ای از پشتون ها و نیمی از تاجیک ها قدرت را در دست گرفته اند و با زد و بندهای پیاپی و بازی های سیاسی سریالی، دیگران را به زیر افسار خود برده اند و از صحنه بدر کرده اند؛ مابقی اقوام و افراد مذکور و معلوم الحال، یک گوشه نشسته اند و مدام افشاگری و اهانت و ادعا می کنند.

از آن رو است که طرف های غربی و همسایه های زیاده خواه و قدرت های منطقه و مخالفان مسلح و حامیان شان، تاکنون به هر سازی که نواخته اند، سران و مقامات افغانستانی را رقصانده اند؛ چرا که هزاره ها و ازبک ها در انفعال محض بسر می برند و کاری جز اعتراض لفظی ندارند.

باید خطاب به پسر ارشد عبدالرشید دوستم و دیگر امثال وی گفت که هر راست نشاید گفت و یا اصولا حرفی که به جایی نرسد را چه سود از گفتن؟ آیا بهتر نیست که بجای جست و گریزهای بی حاصل، کمی از امریکایی ها و طرف های خارجی، الفبای سیاست بیاموزید و بازی کنید نه اینکه تماشاگر باشید؟

متاسفانه در ساختار حکومت وحدت ملی همچون ساختار حکومت کرزی همچون ساختار حکومت طالبان بر مردم و همچون ساختار حکومت مجاهدین، اکثریت قریب به اتفاق مسوولان و مقامات، بازی سیاسی بلد نبوده اند و صرفا آلت دست اقلیت پشتون ها و نیز مستشاران خارجی شده اند.

موضوع : اخبار