اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به گفته یک مقام آگاه روس، دولت امریکا بعد از اطلاع از محتوای نامه رهبر کوریای شمالی به رییس جمهوری روسیه در مورد حمله هستوی به ایالات متحده، مواضع خویش در قبال پیونگ یانگ را تغییر داد.

روزنامه انترنتی گازیتا.رو نوشته است: منابع خبری در مسکو فاش کرده‌اند که در نامه‌ای که در ماه آکتُبر از سوی هیئت پارلمانی کوریای شمالی به ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه تسلیم شد، صحبت از آماده گی پیونگ یانگ برای حمله هستوی به امریکا به میان آمده است. به گفته این مقام آگاه، طرف امریکایی با اطلاع از محتوای پیام کیم جونگ اون ، مواضع خویش در قبال این کشور را تغییر داد. این در حالی است که مقامات کرملین اعلام کرده اند که چیزی در مورد نامه ای از طرف رهبر کوریای شمالی برای پوتین نشنیده اند.

یک مقام آگاه که نامش فاش نشده، گفته است: در نامه ای که ماه آکتُبر توسط هیئت پارلمانی کوریای شمالی و از طریق والنتینا ماتوینکو رییس شورای فدراسیون (سنای) روسیه به رییس جمهوری پوتین تحویل داده شده، تاکید شده که پیونگ یانگ آماده گی حمله هستوی به خاک ایالات متحده را دارد. این نامه به مقامات امریکایی تحویل داده شده و بعد از آن واشینگتن مواضع خود در قبال کوریای شمالی را تغییر داده است.

در تاریخ 16 آکتُبر آن دونگ چوآن نائب رییس مجلس عالی مردمی کوریای شمالی که برای اشتراک در نشست مجمع بین المجالس به سنت پترزبورگ روسیه آمده بود، با والنتینا ماتوینکو دیدار نموده و این نامه را از طرف رهبر کوریای شمالی به او تسلیم نموده تا به رییس جمهوری روسیه تحویل داده شود.

در آن زمان، رییس شورای فدراسیون روسیه گفته بود که در محتوای این نامه هیچ موضوع حساسی وجود ندارد. این پیام تنها واکنش رهبر کوریای شمالی به اظهارات دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل است. به گفته ماتوینکو، بخشی از متن این نامه حتی پیش از این علنی و نشر شده است.

رییس سنای روسیه همچنین تاکید کرده بود که کوریای شمالی را نباید در انزوا قرار داد، این کشور از تهدید نمی ترسد. چنین اقدامی خطرناک است، بلکه باید به همراه یکدیگر راهی برای بازگرداندن پیونگ یانگ به میز مذاکرات شش جانبه پیدا کرد.

نایب رییس مجلس عالی مردمی کوریای شمالی نیز در سخنرانی خویش در مجمع بین المجالس گفته بود: توان هستوی کوریای شمالی عملا همسطح امریکاست. هدف ما ایجاد توازن با این کشور است تا آنها نتوانند علیه کشور ما دست به اقدام نظامی بزنند.

وی تاکید کرد که پیونگ یانگ قصد ندارد در مورد تسلیحات نظامی خود که برای دفاع از کشور لازم است، با امریکا مذاکره کند. ضمن اینکه کوریای شمالی از سلاح هستوی خود علیه کشور ثالثی استفاده نخواهد کرد.

با وجود این، دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه شب گذشته (شنبه) اعلام کرد که چیزی در مورد پیام ماه آکتُبر از سوی رهبر کوریای شمالی برای ولادیمیر پوتین نمی داند. وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد محتوای این نامه، تنها گفت: در این مورد هیچ اطلاعی ندارم.

پسکوف در تاریخ 20 آکتُبر هم در خصوص تسلیم چنین پیامی به رییس جمهوری روسیه ابراز بی اطلاعی نموده و گفته بود بهتر است در این خصوص به رییس شورای فدراسیون (خانم ماتوینکو) مراجعه شود.

این نامه‌ای که کرملین چیزی از آن نمی داند، به گفته والنتیا ماتوینکو، واکنش رهبر کوریای شمالی به سخنان ترمپ در تاریخ 19 سِپتِمبر در مجمع عمومی سازمان ملل بود که وی به کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی هشدار داده بود: با اقدامات خود راه خودکشی را در پیش گرفته و امریکا قدرت زیادی داشته و به راحتی می تواند از متحدان خویش دفاع کرده و در صورت لزوم، کوریای شمالی را به خاک یکسان کند. ترمپ در سخنان خود، حتی نام رهبر کوریای شمالی را نبرده و او را مرد راکتی خطاب کرده بود.

رهبر کوریای شمالی در آن زمان با انتقاد از رییس جمهوری امریکا برای تهدید یک کشور مستقل در صحن سازمان ملل، هشدار داده بود که این تهدیدات عواقب غیرقابل انتظاری برای واشینگتن در پی خواهد داشت.

در تاریخ دوم نووِمبر، گای رابرتز نامزد پست مشاور امنیت ملی دونالد ترمپ در جلسه شنود مجلس سنای کانگرس امریکا اعلام کرد که واشینگتن باید خود را برای یک جنگ هستوی با کوریای شمالی آماده کند تا از بروز آن جلوگیری کند.

پیش از این روسیه و چین پیشنهاد خویشتن داری دوجانبه ای را برای حل مشکلات و بازگشت ثبات به منطقه شبه جزیره کوریا داده بودند که بر اساس آن کوریای شمالی آزمایشات هستوی-راکتی خود را متوقف کند و بطور همزمان هم امریکا و کوریای جنوبی دست از برگزاری مانورهای نظامی در منطقه دست بردارند. ولی مقامات واشینگتن این ابتکارعمل را نادیده گرفته اند.