اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی چهاردهمین اجلاس سران عضو همکاری های شانگهای به پایان رسید که دیدارهای دوجانبه رییس اجرایی با نخست وزیران کشورهای روسیه، قزاقستان و چین و نیز بیانیه ی وی در حاشیه ی این گردهمایی مورد توجه دقیق و ذره بین رسانه ها بود.

 

داکتر عبدالله در شرایطی با هیات همراه خود پای بر فرش قرمز چینی ها نهاد که هنوز حکم وی قانونی و تعریف شده نیست و ارگ ریاست جمهوری جز چوکی نمادینی در قصر سپیدار و نشست های گاه و بیگاه شورای وزیران، مشخصه ی ویژه ای برای رییس اجرایی درنظر نگرفته است.

 

اهمیت اجلاس سازمان همکاری های منطقه ای شانگهای با عضویت ناظر افغانستان چنین می نماید که سران عضو، برنامه ی میان مدت و دراز مدت مدونی برای اشتراک و استفاده ی حداکثری از این گردهمایی کلان تدارک دیده اند و مد نظر دارند؛ افغانستان بعنوان عضو ناظر چه جایگاهی در این منفعت منطقه ای دارد؟

 

وی را در این سفر مصطفی مستور مشاور ارشد و نماینده ی خاص رییس اجرایی، حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه، خالد پشتون عضو مجلس نمایندگان، سلطان احمد بهین رییس سوم سیاسی وزارت خارجه، رویا رحمانی رییس همکاری های منطقه ای وزارت خارجه، جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرایی و جمعی از اصحاب رسانه همراهی کرده اند اما حاصل کار چیست؟

 

چه صلاحدید و سیاستی تعیین کرده است که دار و دسته ی رییس اجرایی و تنی چند از وزارت امور خارجه بجای رییس جمهور در این نشست حایز اهمیت شرکت کنند؟ و نیز هیات همراه متشکل از معاونان و مشاوران و روسای جزء و برخی اعضای پارلمان چگونه گلچین شده اند؟

 

دیمیتری مدودف، کریم ماسیم اوف، لی کیچانگ و برخی دیگر از نخست وزیران کشورهای حاضر در اجلاس شانگهای به رییس اجرایی افغانستان قول همکاری و گسترش مناسبات داده اند اما طرف افغانستانی چه تمهیداتی برای این مهم اندیشیده است؟

 

به بیان دیگر، گام های برداشته شده توسط عبدالله تا چه حد جنبه عملی و اجرایی به خود می گیرد؟ مگر نه اینکه حمایت از وی در درجه اول مستلزم اعطای مشروعیت و مقام قانونی نه در قصر سپیدار که در قانون اساسی و اختیارات ارگ ریاست جمهوری است؟

موضوع : اخبار