اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سفر اخیر وزیر دفاع امریکا به چند کشور منطقه اماره‌ای از رویکرد جنگ‌ طلبانه واشنگتن است.

 

ابهام در مورد نوع رویکرد دونالد ترمپ در قبال غرب آسیا یکی از مسایل قابل‌ توجه در طی سه ماه اخیر بوده است. به قدرت رسیدن دونالد ترمپ در امریکا و ادعاهای وی مبنی بر تمرکز بر زیرساخت‌های داخلی امریکا باعث شده بود که برخی گمانه‌ها بر این اعتقاد باشند که امریکا مجدداً پیش به‌ سوی انزوا گرایی گام برمی‌دارد؛ اما تحرکات اخیر در سیاست خارجی واشنگتن نشان داد که استراتیژی امریکا در منطقه غرب آسیا کمابیش تداوم پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد تیم امنیتی و نظامی دونالد ترمپ در سیاست‌گذاری دولت وی نقش مهمی ایفا می­‌کند.

 

حمله به مواضع داعش در افغانستان، اقدام نظامی در پایگاه الشعیرات سوریه، تداوم تنش با مسکو، شدت گرفتن بحران در شرق آسیا و مواردی از این‌ دست نشان می‌دهد که کماکان رویکرد نظامی‌گری دولت‌ امریکا در منطقه غرب آسیا تداوم پیدا می­‌کند. سفر اخیر وزیر دفاع امریکا به چند کشور منطقه، نشانه ای از رویکرد جنگ‌ طلبانه واشنگتن است.

 

گرچه استراتیژی دولت ترمپ در منطقه غرب آسیا به‌ صورت کامل آشکار نشده است؛ اما می‌توان پیش‌بینی کرد که ساختار امنیتی و نظامی ایالات‌ متحده امریکا مانع از تغییر سیاست خارجی این کشور در منطقه خواهد شد. حضور چشمگیر نظامی امریکا در منطقه غرب آسیا نشان می‌دهد که کابینه دونالد ترمپ بیشتر یک کابینه جنگی است. بی‌شک تداوم این روند به ضرر منافع ملی امریکا است؛ چراکه دخالت بیشتر واشنگتن در منطقه غرب آسیا موجب پیچیده‌تر شدن بحران در این منطقه می­‌شود.

 

دونالد ترمپ در رقابت‌های انتخاباتی خود از حل‌وفصل بحران سوریه سخن به میان می‌آورد و وزیر دفاع امریکا را مأمور کرده بود که پلانی برای مبارزه با داعش ارایه کند؛ با این‌ حال افزایش کمک‌های نظامی امریکا به نیروهای دموکراتیک سوریه و اقدام نظامی واشنگتن در این کشور نشان داد که رویکرد نظامی امریکا در سوریه کماکان ادامه پیدا می‌کند.

 

تحرک­‌های نظامی ایالات‌متحده فقط به سوریه ختم نشده و در چند کشور دیگر نیز مشهود است. عملیات متعدد بر فراز آسمان یمن که ادعا می‌شود علیه نیروهای القاعده انجام می‌گیرد و حمایت‌های واشنگتن از دخالت نظامی عربستان علیه مردم مظلوم یمن نشانه ای دیگری از تداوم رویکرد جنگ‌طلبانه ایالات‌متحده امریکا در منطقه غرب آسیا است.

 

همچنین دونالد ترمپ به دنبال افزایش حضور نظامی امریکا در عراق است. افزایش تعداد حملات امریکا در عملیات موصل بعد از روی کار آمدن ترمپ و علاقه‌مندی امریکایی‌ها برای تداوم حضور نظامی خود در عراق نشان می‌دهد که واشنگتن در این کشور نیز به دنبال رویکرد نظامی‌گری است.

 

سفر اخیر مک مستر، مشاور امنیت ملی ترمپ به افغانستان و اقدام نظامی امریکا در کشور نیز رویکرد جنگ‌طلبانه ایالات‌متحده امریکا را به نمایش می­‌گذارد.

 

در مجموع می‌توان گفت علی­رغم شعارهای انتخاباتی دونالد ترمپ مبنی بر تمرکز بر زیرساخت‌های داخلی امریکا و عدم دخالت در کشورهای منطقه، رویکرد نظامی‌گری واشنگتن در منطقه غرب آسیا همچنان تداوم می‌یابد. دونالد ترمپ در هفته‌های اخیر برخی از مواضع پیشین خود را تغییر داده است؛ بنابراین احتمال می‌رود مواضع دیگر وی نیز با تغییر روبرو شود؛ لذا اعتماد به شعارهای دونالد ترمپ در زمان رقابت‌های انتخاباتی چندان معتبر نخواهد بود.

 

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود ساختارهای نظامی و امنیتی امریکا بیش‌ازپیش بر تصمیم‌گیری‌های دولت دونالد ترمپ تأثیرگذار باشد. از آنجایی‌ که افرادی جنگ ‌طلب بر تصمیم‌های راهبردی دولت امریکا احاطه دارند، محتمل است رویکرد نظامی‌گری دونالد ترمپ بیش از این شدت گیرد.

موضوع : اخبار