اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وزیر داخله آلمان توماس دیمزیر می خواهد پناهجویان رد شده را به کشور شان برگرداند اما دولت در کابل جلوی این اقدام را به نوشته (فرانکفرتر آلگماینه) مورخ روز چهارشنبه ۴ نوامبر گرفته و گفته است: هیچ تعهدی را در مورد برای بازگشت پناهجویان افغانستانی نداده است ولی باوجود آن هم هزاران پناهنده در مرزهای آلمان منتظر می باشند.

 

اعلام دولت آلمان مبنی برفرستادن افغانستانی هایی که پناهندگی شان رد شده است بیشتر مورد تعجب مقام های افغانستانی قرار گرفته و رد شده است. عالمی بلخی در یک مصاحبه با دویچه وله گفته است از تصمیم حکومت آلمان، افغانستان هیچ اطلاعی ندارد. او به تازگی به یکی به یکی از اعضای هیت آلمانی در ژنو گفته بود وضعیت امنیتی درافغانستان بد تر شده است و به صراحت خواهش نموده است، پناهجویان افغان را اخراج نکنند.

 

محترم عالمی بلخی با ملاقات با سفیر آلمان در کابل این خواهش را تکرار نموده است. این در حالی است که وزیر داخله آلمان گویا روز چهارشنبه گذشته گفته است: پناهندگان افغانستانی که درخواست پناهندگی شان رد شده است به کشورشان خواهند رفت. یک سخنگوی وزارت مهاجران در کابل گفته است قبل از آنکه افغانستان پناهجویان رد شده از آلمان را بپذیرد، هر دو کشور نیاز به امضای توافقنامه در این مورد دارند، گرچه مذاکرات مقدماتی را در این مورد آغاز نموده اند ولی هنوز هیچ توافقی در این مورد وجود ندارد که بر مبنای آن حکومت آلمان پناهندگان افغانستانی را به افغانستان برگرداند.

 

به نوشته فرانکفرتر آلگماینه، این موضوع بسیار پیچیده می باشد که برلین نمی تواند با دولت کابل برای بازگشت پناهجویان مذاکره دو جانبه نماید. در میان تصمیمات اجلاس اخیر دربروکسل شنیده شده، که کمیسیون اتحادیه اروپا باید این پروسه را در کل اروپا انجام دهند، در حالی که هنوز هیچ دستور رسمی وجود ندارد، این چبزی است که همه منتظر آن می باشند. چیزی که توماس دیمزیر واضح گفته است، مشخص است، افرادی که از افغانستان به آلمان می آیند نمی توانند انتظار داشته باشند که همه شان در آلمان می مانند و شماری برخواهند گشت.