اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تهران و واشنگتن به عنوان دو ابر قدرت شرقی و غربی که از سال های انقلاب اسلامی ایران و تسخیر لانه جاسوسی امریکا در این کشور، به دو دشمن در عرصه سیاسی و دو رقیب در عرصه اقتصادی و مذهبی تبدیل شده بودند؛ از کابل به عنوان حیاط خلوت استفاده می کردند بدین معنا که…

 

بدین معنا که کابل از یک سو برای دور زدن تحریم های جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران کالا را وارد و تبادل ارز می نمود و از سوی دیگر برای حفظ ثبات و قدرت واشنگتن در منطقه به عنوان یک متحد خدوم و مطیع ایفای نقش می کرد.

 

گذشته از این ها، وضعیت نابسامان کابل در جریان سی و چند سال گذشته بود که حمایت ها و کمک های مالی و نظامی کشورهای همسایه و حامیان بین المللی را می طلبید و دست های دولت های تهران و واشنگتن را به گرمی می فشرد و سعی در برقراری تعادل و توازنی در سیاست خارجی خود می کرد که البته نتوانست.

 

از 22 دلو 1357 تا 24 تیر 1394 قریب به 37 سال تیره و تار برای مناسبات ایران اسلامی و امریکای مسیحی اسلام ستیز بود که موقعیت متزلزلی را برای کابل درگیر جنگ داخلی در طول این سال ها رقم می زد. پایگاه های دایمی نظامی امریکا در ایران مصداقی بر این مدعا است.

 

اما با توافق اولیه ایران و گروه 1+5 به سرکردگی امریکا برای لغو تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این قدرت منطقه ای و نیز در عوض کند کردن سرعت و حجم غنی سازی اورانیوم برای اطمینان از عدم ساخت سلاح های هسته ای و توافق نهایی در روزهای اخیر، همه چیز تغییر یافت.

 

بدین ترتیب که کشورهایی همچون چین، روسیه، عربستان، ترکیه و اتحادیه اروپا که تاکنون سیاست خارجی و نیز چرخه اقتصادی خود را بر مبنای ضدیت ایران و امریکا تنظیم و تبیین کرده بودند؛ از 24 سرطان به فکر تغییری بنیادین برای عقب نماندن از قافله توافق هسته ای ایران و امریکا افتادند.

 

این ها همه نه مقدمه که گذری اجمالی بر سیر تحولات افغانستان در آیینه ی ایران و امریکا بود که علاوه بر گوشزدی جدی و خطیر به سیاست خارجی و نقش و جایگاه قلب اسیا در توافق ژنو، عزمی جزم و همتی بلند برای بهره گیری هرچه بیشتر و بهتر از اتحاد دو کشور می طلبد.

 

به عبارت دیگر در کوران پیام های تبریک به طرف های ایرانی و امریکایی برای دستیابی به آشتی پس از قهر سی و چند ساله که هر یک حاوی سوگیری های جدید کشورهای منطقه و جهان است؛ باید به اشرف غنی، صلاح الدین ربانی و دیگر کارگزاران اصلی سیاست خارجی تلنگر زد که…

 

که فارغ از پشتونی و تاجیکی و هزارگی و ازبکی و به دور از تعصبات سنی و شیعی، گردهم آیید و بیاندیشید که دولت تدبیر و امید روحانی و دولت وقت باراک اوباما با نزدیک شدن به یکدیگر چه منافعی برای دولت وحدت ملی خواهند داشت؟ و چگونه می شود که افغانستان از یک حیاط خلوت متروکه به یک راه میانبر و حیاط خلوتی شلوغ تبدیل شود؟

موضوع : اخبار