اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با گذر از ساختمان مخروبه قصر دارالامان که یادگار دوره اقتدار شاهانه افغانستان و سپس نزدیک به چهار دهه جنگ را در خود دارد، به ساختمان جدید شورای ملی خواهید رسید. که در فضایی باز و زیبا با معماری چشم گیر و دلنواز ساخته شده و روز جمعه توسط نارندارا مودی صدر اعظم هند افتتاح شد. کابل امروز واقعا شهر تضادها و تناقض ها است. از بلند منزل های مجلل کابل تا خانه ای مخروبه، از موترهای زره دار و لوکس گرفته تا سرک های خراب و خاکی و غیر استندرد و از قصر مخروبه دار الامان تا ساختمان مجلل شورای ملی که به دیروز افتتاح شد. قرار گرفتن این دو سمبول آبادی و ویرانی به طرز شگفت انگیزی بیان کننده وضعیت امروزی افغانستان است. چندی پیش نیز هند بند سلما را نیز افتتاح کرد، منبع زیبایی و اقتصاد و شگوفایی در ولایتی که فقر و جنگ زندگی را بر ساکنان آن سخت کرده است.

اینها نشانه هایی از حضور هند به عنوان یکی از کشورهای نزدیک به افغانستان و از بزرگترین کمک کنندگان به مردم افغانستان بعد از سقوط حکومت طالبان است. در افغانستان نمونه هایی از حضور هند را به راحتی می توان پیدا کرد. کمک های هند در افغانستان قابل توجه بوده اند. بورسیه های تحصیلی که در سالهای اخیر به صورت هزاران دانشجوی افغان را وارد دانشگاه های این کشور کرده است، کمک های اقتصادی، کمک های فرهنگی و… از هند یک کمک دهنده بزرگ برای افغانستان ساخته است.

آنچه برای افغانستان خطرناک است، برداشتی است که رقیب هند، یعنی پاکستان از کمک ها و حضور هند در افغانستان دارد. پاکستان از دید خود به هند می بیند و در مقابل هند نیز از دید خود به حضور پاکستان در افغانستان می بیند. هر دو کشور رقیب به نحوی در افغانستان نیز به رقابت می پردازند. به عنوان نمونه، مودی در سخنانش در شورای ملی گفت که امیدوار است پاکستان در آینده نقش یک پل را برای افغانستان بازی کند نه یک مانع برای اتصال این کشور به کشورهای آسیای جنوبی و فراتر از آن. فغانستان نیاز به همکاری و کمک تمام همسایگانش دارد. همه کشورها در منطقه همانند ایران، پاکستان و هند باید برای شناخت از سرنوشت مشترک شان همکاری کنند و متحد باشند. او افزوده است که افرادی هستند که حضور ما را دوست ندارند و از قدرت مشارکت ما راحت نیستند و حتی تلاش کردند مانع شوند، ولی ما اینجا هستیم چون مردم افغانستان به ما اعتماد کردند. بر تعهدات ما شک نکرده و نتایج مشارکت ما را مشاهده کردند. براساس یافته‌های خود قضاوت کردند نه براساس گفته دیگران.

مودی اشاره هایش به پاکستان بود. مطمینا پاکستان نیز زبان هند را به خوبی می فهمد. در این میان افغانستان باید توازنی در سیاست خارجی خود ایجاد کند که بتواند کشورهای همسایه ولی رقیب خود را در کنار خود نگه دارد. این امر زمانی ممکن است که افغانستان بتواند سیاست و منافع خود را تعریف کند و دیگران را از دیدگاه منافع و سیاست خود بنگرد. استمرار سیاست های افغانستان در قبال کشورها و مسایل جهانی کمتر دیده شده است. روزی به کشورهای همسایه خود به عنوان دشمن و روزی نیز به عنوان برادر و دوست دیده ایم.

افغانستان باید بتواند از کمک های کشورهایی نظیر هند به نفع ثبات و امنیت خود استفاده کند. و به سوی دموکراسی و ثبات به پیش برود. افغانستان و هند از حکومت های گذشته قراردادها و سندهای همکاری داشته اند و در تازه ترین مورد آغاز به کار پروژه تاپی نقش هند را در مناسبات منطقه ای با افغانستان و پاکستان بسیار پر رنگ تر می سازد. افغانستان باید زمینه های آغاز واقعی ورود به کارهای بزرگ اقتصادی منطقه ای را فراهم سازد.