اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

باران های اخیر در کابل و شماری از ولایات کشور باعث به وجود آمدن خسارات و تلفات انسانی شد. در روزهای گذشته یکی از خبرسازترین ها در شبکه های اجتماعی بوده و هزاران کاربر این شبکه ها با گذاشتن عکس ها و مطالبی از وضعیت نابسامان شهر کابل و راههای مواصلاتی ولایات و ولسوالی ها، از دولت و عملکرد دولتهای گذشته و اکنون انتقاد کرده اند.
کارهایی که دولت های گذشته و اکنون انجام داده اند، با بروز هر مشکلی از جمله حوادث طبیعی مثل ریزش باران، برف و ژاله و جاری شدن سیل و وقوع زمین لرزه، به آزمایش گرفته می شود. وضعیت شهر کابل و ولایات و ولسوالی های کشور در بدترین حالت قرار دارد. بخش های وسیعی از شهر کابل در نبود کانالازیسیون منظم عملا به رودخانه های کوچکی مبدل شده اند. تصاویر تاثر برانگیزی که زنان و مردان برای گذر از یک سوی خیابان به سوی دیگر آن از کراچی های کرایی استفاده می کنند و در جاهایی حتا وسایط نقلیه نیز قدرت عبور از جاده ها را ندارند، برای دولت های گذشته و اکنون شرم آور است. اما جالب این است که دولت افغانستان نه تنها خود را موظف به پاسخ جدی و منطقی و عملی به این معضل که هر ساله تکرار می شود نمی داند بلکه با در پیش گرفتن سیاست های تظاهرگرایانه سعی در فریب دادن مردم و به فراموشی سپردن معضلات و مشکلات حاد مردم دارد.
پیش از این ماه ها، جاده های کابل غرق در زبانه ها بود و این معضل به شدت تا کنون نیز  ادامه دارد که باران های مداوم بر شدت و حجم مشکل افزوده است. در حالی که شهرداری کابل ماهها با سرپرست اداره می شد، اما دولت با حرکات نمایشی خاک به چشم مردم می زد و خود را دلسوز و فعال نشان می داد. میلیون ها دالری که به نام بازسازی سرک ها در کابل به مصرف رسیده است، در نبود برنامه ها و پلان منظم شهری به هدر داده شده است. سرک های کابل نه کانالی دارند و نه جویچه ای که آبهای سرگردان شهر را به سوی خروجی معینی سوق دهند. کابل به راستی سند روشنی برای بی برنامگی، بی کفایتی، و حیف و میل کمک های جامعه جهانی و پولهای مردم افغانستان است. مسئولین شهری که هیچ برنامه ای نداشته اند و هیچ کار اساسی نکرده اند می بایست برای این همه مشکل جوابی داشته باشند و مورد بازخواست قرار گیرند.
اما در ولایت ها که معمولا دور از چشم دید رسانه های همگانی است و کمتر کسی به معضلات و مشکلات آنها تامل می کند، وضع بدتر و خراب است. خسارات مادی و تلفات انسانی در بسیاری از ولایات به اندازه قابل تاملی بالا است. هزاران جریب زمین های زیر کشت مردم در معرض یا در خطر سیل قرار گرفته است، صدها خانه در حال تخریب و یا تخریب شده است. نهادها و ادارات مسئول، معمولا سعی دارند تا از هر طریق خود را مبرا جلوه دهند و بار مسئولیت را از دوش خود دور کنند. هیچ نوع آمادگی برای مبارزه با حوادث طبیعی وجود ندارد.
افغانستان کشوری است که هر لحظه در انتظار حادثه و مشکلی است و اما نهادهای مسئول صرفا می خواهند با حرف و شعار مردم را قانع کنند. دولتمردان باید حداقل پاسخی برای مشکلات و نابسامانی های فزاینده کشور داشته باشند و بتوانند خود را تا حد اقلی برای جواب گویی به خواست ها و نیازهای اساسی مردم آماده سازند.

موضوع : اخبار