اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهور اشرف غنی احمدزی در آغازین روزهای کاری خود در ارگ ریاست جمهوری فرمان های متعددی را صادر کرد. از جمله امضای موافقتنامه ی امنیتی و باز شدن و بررسی دوباره ی پرونده ی «کابل بانک» که یکی از جنجالی ترین پرونده های کشور در امور اقتصادی بود. این فرمان ها امیدواری زیادی را در بین مردم در مسیر ایجاد شفافیت در عملکرد دولت و مبارزه با فساد بوجود آورده است. آیا رییس جمهور می تواند با موفقیت برنامه های خود را عملی سازد؟

شاه حسین مرتضوی روزنامه نگار در برنامه «یکصد روز نخست» گفت: بدون شک اشرف غنی احمدزی به عنوان رییس جمهوری که دارای طرح است و هم دارای انرژی و انگیزه و همچنین قاطعیت در کار، شناخته شده است اما فراموش نکنیم اصلاحات در جامعه به صورت تدریجی و آرام می تواند موثر باشد و اصلاحات سریع در جامعه مقاومت هایی را ایجاد خواهد کرد. رفتارهای احمدزی تا کنون نشان می دهد که متفاوت از حامد کرزی است.

وی با اشاره به زمان کار اداره ها در دوره ی ریاست جمهوری حامد کرزی گفت: در دوران حامد کرزی اداره ها عملاً از عصر چهارشنبه تا نیمه ی روز شنبه تعطیل بود و به این ترتیب نمی توانست پاسخگوی حجم زیاد مراجعین باشد اما اکنون با تعیین عصر پنج شنبه برای جلسات کابینه، عملاً مقام های حکومتی و وزرا نمی توانند آخر هفته به مسافرت بروند و درنتیجه اداره ها نیز مجبور می شوند در ساعات کاری باز باشد و به همان پیمانه موثریت اداره ها افزایش پیدا می کند.

مرتضوی با اشاره به مشخص نشدن اعضای کابینه، اظهار داشت: در تمام کشورها وقتی رییس جمهور به قدرت می رسد به طور اتومات سه هزار پُست جابجا می شود، در افغانستان هم این گونه است هرچند ما انتظار داشتیم جناب رییس جمهور ابتدا تیم کاری خود را تکمیل کند و با کابینه ی مجرب و قوی به سوی عملیاتی شدن اهداف خود برود. در حال حاضر حکومت فقط چهار تن از اعضای کابینه را مشخص نموده و پیش بردن امور با این تعداد بسیار مشکل خواهد بود. زمانی فرمان ها و اصلاحات رییس جمهور می تواند موثر باشد که کابینه ی قوی در کنار وی باشند و کلیه ی دستگاه ها نیز با وی هماهنگ عمل کنند.

شاه حسین مرتضوی تقسیم کرسی ها بر اساس قومیت را نادرست خوانده و تصریح کرد: متاسفانه تا کنون تقسیم قدرت در حکومت و مشخص ساختن اعضای کابینه بر اساس قومیت بوده به طور مثال در توافق بُن 30 کرسی برای افغانستان در نظر گرفته می شود که از این تعداد 11 تا برای قوم پشتون، 8 تا برای تاجیک، 5 کرسی برای هزاره، 3 تا برای ازبک و باقی برای اقوام دیگر بود. تمام افرادی که به حکومت معرفی شدند نیز از آدرس چند رهبر قومی معرفی شدند در حالی که ما افراد مطرح تحصیلکرده در حد استادی و دکتری داریم که در دانشگاه های خصوصی به صورت روز مزدی کار می کنند و یا بیکار هستند ولی متاسفانه افرادی بیسواد در جایگاه های مهم دولتی مشغول به کار بودند. بنابراین اشرف غنی این بار باید با تحقیق و بررسی زیاد تلاش نماید تا اعضای کابینه ی خود را از آدرس چند رهبر قومی انتخاب نکند بلکه فهرست کلانی از تمام اقوام را تهیه کرده و از میان آنها انتخاب کند.

به باور این روزنامه نگار به طور کلی اعضای کابینه وتقسیم قدرت بر اساس توافقی که بین داکتر اشرف غنی احمدزی و داکتر عبدالله صورت گرفته باید انجام شود. رهبران سیاسی کشور با در نظرداشت واقعیت های عینی قومی جامعه باید به دنبال افراد شایسته و باصلاحیت بروند و آنها را در حکومت داخل کنند. رییس جمهور باید دیگر از گردش قدرتی که تا کنون رایج بوده و از انتخاب افراد از سوی رهبران قومی، عبور کند.

وی اظهار داشت: یکی از کارهایی که جناب رییس جمهور انجام آن را در مدت یک ماه و نیم تعیین کرده موضوع کابل بانک است که آزمونی بسیار بزرگ و دشوار برای احمدزی می باشد. پرونده ی کابل بانک می تواند رنگ سیاسی به خود بگیرد و پول هایی که در انتخابات 2009 حاتم بخشی می شد می تواند پای حامد کرزی را به میان بکشد. در این مساله برادر حامد کرزی و برادر مارشال فهیم نیز دخیل هستند. این موضوع می تواند مقاومت هایی را در داخل کشور ایجاد نماید.
اگر وی بتواند از این آزمون با قوت بیرون بیاید می تواند پرونده ی 4 میلیون جریب زمین و شهرک های غصب شده و غیرقانونی را مطرح کند و همچنین تاراج های گسترده ای که در بخش گمرک کشور انجام می گیرد و حتی استخدام های کمیشن کاری که توسط افراد در وزارتخانه ها می شود و پُست هایی که فروخته می شوند را مطرح کرده و قدرت اجرایی خود را در کشور ثابت نماید.

مرتضوی در پایان خاطرنشان ساخت: مردم انتظار دارند حکومت کارهای حامد کرزی را تکرار نکند و به سوی تحول و پیشرفت حرکت نماید. با امضای موافقتنامه ی امنیتی با آمریکا و ناتو روابط بین المللی ما قوی شده اما باید قوی تر گردد. در عرصه ی داخلی نیز باید کابینه ای قوی که متاثر از رهبران قومی نباشد بلکه پاسخگوی رییس جمهور است انتخاب شود. احمدزی باید بازخوانی جدی روی والی ها، وزرا و تمام کسانی که در اداره ها کار می کنند داشته باشد. نهادهای امنیتی نیز باید بیطرف بوده و از منافع مردم و کشور حمایت کنند.