اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مسئولین اتاق تجارت و صنایع و مقامات سفارت قزاقستان و تاجران قزاقستانی در نشست مشترک تجارتی، بر توسعه روابط تجارتی دو کشورافغانستان و قزاقستان تاکید کردند.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع کشور گفت توسعه تجارت بین افغانستان و قزاقستان میتواند زمینه صادرات و واردات از کشورهای آسیای میانه به افغانستان را هموار سازد.

مسئولین اتاق تجارت و صنایع همچنین گفتند که سطح مبادلات تجارتی دو کشور افزایش یافته است و به ۴۳۷ میلیون دالر رسیده است. از این مقدار، ارزش واردات افغانستان از قزاقستان ۴۲۶ میلیون دالر و ارزش صادرات به قزاقستان ۱۱ میلیون دالر است.

قزاقستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی اش می تواند به عنوان یک حلقه وصل افغانستان به بازارهای چین و روسیه،‌عمل کند. از این لحاظ توسعه روابط تجارتی با قزاقستان برای آینده‌ی اقتصادی کشور و فراهم سازی زمینه ثبات بازار کشور، از اهمیت ویژه برخوردار است.

افغانستان برای وارد کردن کالاهای مورد نیاز خود همواره با چالش مواجه بوده است. وابستگی بیش از حد کشور به مرزهای پاکستان و تنش در روابط سیاسی دو کشور، بر این چالش‌ها افزوده است. افغانستان برای عبور از این چالش ها نیازمند است که روابط تجاری خود را توسعه دهد و کشورهای آسیای میانه می تواند برای افغانستان بدیل مناسب باشد.

افغانستان مدت‌ها است که در جستجوی راه‌های بدیل تجارتی است. در واقع با تیره شدن روابط سیاسی افغانستان و پاکستان، مقامات افغانستان در تلاش هستند تا روابط تجاری و اقتصادی خود با پاکستان را کاهش بدهد.

وابستگی تجاری افغانستان به پاکستان، زمینه سوء استفاده سیاسی این کشور را فراهم کرده است. پاکستان بارها مرزهای خود با افغانستان را به بهانه های‌ گوناگون بسته است و تلاش کرده است به اموال تجارتی تاجران افغان اجازه عبور ندهد. اخیرا پاکستان در پی حمله به یک زیارت در ایالت سند مرزهای خود با افغانستان را بست و گفت عاملان این حمله در افغانستان پایگاه امن دارند و مخفی شده اند. این امر بیش از آنکه راهکاری در راستای مبارزه با تروریزم تلقی گردد، سیاستی بود برای وارد کردن فشار اقتصادی به دولت و مردم افغانستان.

بسته شدن مرزهای پاکستان به روی مردم و تاجران افغانستان،‌ بر بازارهای افغانستان تاثیر شدید گذاشت و ثبات بازار افغانستان را برهم زد. این امر نشان داد که وابستگی به یک منبع ترانزیتی و تجارتی، پیامدهای زیانباری به اقتصاد کشور و وضعیت زندگی شهروندان دارد.

توسعه روابط تجاری با کشورهای آسیای میانه می تواند،‌ بازارهای افغانستان را با ثبات تر بسازد. بازارهای افغانستان اکنون از ثبات لازم برخودار نیست و عوامل گوناگون سیاسی و اقتصادی وضعیت بازار را تغییر می دهد؛ گسترش روابط تجاری با کشورهای دیگر منطقه و از جمله آسیای میانه می تواند تا حدی زیادی از نوسانات بازار جلوگیری کند.

افغانستان با گسترش روابط تجاری خود با کشورهای آسیای میانه زمینه دسترسی خود به بازار روسیه و چین را فراهم می کند. دسترسی به این بازارها می تواند بازارهای افغانستان را متحول کند و تاجران افغانستان را قادر بسازد که مارکیت های بیشتری برای مبادله کالاهای تجاری خود در اختیار داشته باشند.

مسئولین اتاق تجارت و صنایع کشور در نشست دیروزی گفتند که آنها بیشترین صادرات را به پاکستان داشته اند. با فراهم شدن زمینه دسترسی تاجران افغانستان به بازارهای روسیه و چین‌ْ، علاوه بر اینکه بسیاری از مشکلات تاجران افغانستان حل خواهد شد، ارزش کالاهای صادراتی افغانستان نیز افزایش خواهد یافت و دیگر نیازی به صدور آنها به پاکستان نخواهد بود.

حکومت افغانستان علاوه بر اینکه روابط تجاری خود را با کشورهای آسیای میانه گسترش می دهد،‌ باید تلاش کند که روابط سیاسی و فرهنگی خود را نیز با این کشورها توسعه دهد، تا روابط با این کشورها در سطوح مختلف بهبود یابد و زمینه روابط اقتصادی و تجارتی با ثبات تر فراهم گردد.

موضوع : اخبار