اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برای انتخابات شوراهای ولایتی که شرایط پیش پا افتاده و قوانین باز و آزادی برای آن درنظر گرفته شده بود در تاریخ 25 سنبله 1392 تعداد 6 میلیون و 979 هزار تن ثبت نام و شرکت کرده بودند که هر یک به میزان توان خود هزینه و زمان صرف چوکی کردند.

 

غافل از اینکه چوکی های شوراهای ولایتی از قبل پیش فروش شده و هریک از نامزدانی که قصد حضور در این پست ها را داشتند می بایست پیش از خرج کردن دالرها، خود را به مسوولان ارگ نشین نزدیک می کردند و سبیل همیشه تشنه خواص را چرب می نمودند.

 

اینک با گذشت بیش از یک سال و یک ماه از زمان ثبت نام انتخابات شوراهای ولایتی که به تعداد حداقل 6 میلیون و 979 هزار خانوار را درگیر خود ساخته بود با تاخیر بسیار و بدون شفافیت رسانه ای 458 کرسی میان 458 تن از اقوام و اقارب حکومتی توزیع شد.

 

درحالی که در ارگ ریاست جمهوری، به علت به نتیجه نرسیدن در انتخابات و احراز تقلب آشکار تیم های تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی، در نهایت پست های تشریفاتی و فرمایشی شکل گرفت و ازدحام حکومت پیشین در دولت وحدت ملی دوچندان شد؛ این روند در…

 

این روند در شوراهای ولایتی افغانستان که نه امکان افزایش دفتر و کرسی و چوکی و نه ظرفیت تسهیم و تقسیم بندی بیش از این برای ولایات درجه چندم و فعالیت های نه چندان حایز اهمیت دارد منجر به هاله ای از ابهام برای سایر 6 میلیون و 970 هزار نامزد بازمانده شده است.

 

باطل شدن 746 هزار رای علیرغم تمام زد و بندها و لابی گری های نهان و آشکاری که هر نامزد نامنویسی شده و شرکت کننده در کارزار انتخاباتی بدان دست زده است تا جای پایی در حکومت برای خود باز کند رقم قابل توجهی نیست و حتی مصداق بارز باطل بودن گزینش دموکراتیک افراد است.

 

مجلس نمایندگان بار دیگر بر بی اعتباری محض کمیسیون های مستقل و سمع شکایات تاکید ورزیده و صحه گذاشته است که انتخاب عمومی و آرای مردم ملکی در رد یا پذیرش 458 تن اعضای شوراهای ولایتی و 6 میلیون و 970 هزار تن دیگر تاثیری نداشته است.

 

اگر اصلاح قوانین انتخاباتی، اصلاح سیستم انتخاباتی، اصلاح سیستم گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی و نهادهای مرتبط، اصلاح انتخاب ناظران انتخاباتی و نیز اصلاح صلاحیت های اولیه ثبت نام برای انتخابات در رده های مختلف جدی گرفته نشود روند معیوب کنونی همچنان به چرخه حرکت رو به عقب و بیراهه خود ادامه می دهد.

موضوع : اخبار