اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در حالی که جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور می گوید وضعیت فاریاب روبه بهبودی است و عملیات نظامی اش را تا پایان نابودی مخالفان ادامه خواهد داد، نامه ای از سوی مردم فاریاب به اشرف غنی ارسال شده که در آن از ایجاد مشکلات توسط افراد مسلح جنرال دوستم شکایت شده است.

 

همانگونه که می دانید مدتی است محترم دوستم برای جنگ با مخالفان مسلح دولت به شمال رفته و تا حدودی توانسته بر ناامنی های طالبان غلبه کند، اما در این نامه آمده است که افراد مسلح جنرال دوستم برای مردم این ولایت مشکلاتی از قبیل اذیت و آزار و سرقت اموال به وجود آورده‌اند.

 

مردم ولایت فاریاب به اشرف‌غنی نوشته‌اند که افراد مسلح وابسته به جنرال دوستم در حال غارت ساکنان این ولایت هستند. با این توضیح که چهار فرمانده شبه‌نظامی که قبلا نیز با جنرال دوستم رابطه داشته‌‌اند به همراه دوهزار موتور سیکلت سوار به شهرستان قیصار و برخی مناطق دیگر رفته و به آزار و اذیت مردم می پردازند.

 

در مطلبی که رادیو آزادی نیز آن را نشر کرده، ساکنان محلی ولایت فاریاب گفته اند: نیروهای مسلح عبدالرشید دوستم پس از عملیات‌های نظامی با ضرب و شتم مردم، پول و اموال آن‌ها را با خود می‌برند و حتی به زنان و دختران آن‌ها آزار می رسانند.

 

رادیو آزادی بدون اینکه از شخص خاصی نام ببرد، به نقل برخی شهروندان فاریاب آورده است:در مناطقی که دوستم دست به عملیات نظامی می‌زند، پس از پایان درگیری افراد وی به چپاول مردم مشغول می‌شوند و به زور وارد خانه مردم شده و نوامیس آن‌ها را مورد آزاد و اذیت قرار می‌دهند. به نحوی که تمام مردم در حال فرار از مناطقی هستند که در دست دوستم است و یا قصد دارد به آنجا برود، به همین دلیل همه جا را ترس و وحشت فرا گرفته است.

 

ساکنان ولایت فاریاب در نامه خود به رییس جمهور از وی خواسته‌اند تا به شکایت‌های آن‌ها در مورد مشکلاتی که افراد دوستم در این ولایت بوجود آورده‌اند رسیدگی کند. اما با این حال مقامات محلی ولایت فاریاب ضمن رد این اظهارات، تصریح کردند: تاکنون هیچ شکایت و گزارشی مبنی بر دزدی یا آزار و اذیت نوامیس مردم توسط افراد دوستم به مقامات محلی ارایه نشده است.

 

گفته می شود این مطالب توطئه طالبان است که قصد دارند عملیات‌های نظامی عبدالرشید دوستم را با چالش مواجه کنند به همین دلیل هم قصد بدنام کردن نیروهای جنرال دوستم دارند.

 

در برابر این توطئه البته دوستان جنرال صاحب هم بیکار ننشسته اند و در فضای مجازی و برخی رسانه ها به تعریف و تمجید از زحمات سی ساله ی جهادی عبدالرشید دوستم پرداخته اند و از وی به عنوان قهرمان جهاد کشور و شخصیتی که توانسته 13 سال در اوج قله باشد، یاد نموده اند.

 

به هر حال اگر این موضوع صحت داشته باشد، قطعا در بخش نظرات شاهد طرح شکایات مردمی در این رابطه خواهیم بود. چرا که بعید به نظر می رسد طالبان بخواهند برای بدنام کردن چهره جنرال دوستم چنین موضوعی را طرح نمایند به ویژه اینکه در این چند وقت اخیر نیروهای نظامی جنرال موفقیت چشمگیری در مقابل طالبان در فاریاب به دست نیاورده اند.