اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از سالها بدین سو فریاب در آتش جنگ می سوزد. درد این ولایت به حدی مزمن و مهلک شده است که حتی جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری، به گفته خود داکتر طالب کش، نتواست درمانش کند. برخی از نماینده های این ولایت اظهار می کنند که برخی گروههای مسلح غیر مسوول، زیرنام طالبان در برابر دولت می جنگند. از سوی دیگر گزارشهایی نشان می دهد که افرادی، گروههایی را تشکیل داده اند و زیر نام طالبان از دولت باجگیری می کنند. چه کسانی در جنگ فاریاب دخیل هستند؟

 

سید انور سادات والی فاریاب در برنامه «فراخبر» گفت: هنگامی که من به فاریاب رفتم جامعه مدنی فاریاب به شکل اعتراض دروازه ولایت را بسته بودند. ولسوالی غورماج هم در تسلط و تصرف طالبان قرار داشت. در داخل شهر به خاطر ناامنی ها سروصداهای زیادی بلند شده بود. یونیما دفتر خودرا در این شهر بسته بود و نهادهای کمک کننده هم آهسته آهسته به تقلید از یونیما فاریاب را ترک کرده و دفاتر خود را به مزار شریف انتقال داده بودند. خوشبختانه من در آنجا از استقبال برخوردار شدم. در آنجا دیدارهای زیادی با گروههای مختلف مردم، فرماندهان جهادی، جامعه مدنی و علما انجام دادم و با مشورت گیری از آنها کار خود را آغاز کردم.

 

وی اظهار می کند در جریان مشورت ها، مشکلات مردم را آسیب شناسی کرده و بیان داشت: مشکلات جدی که مردم از آن رنج می بردند، به ترتیب، امنیت، عدم بازسازی و پروژه های انکشافی، فقر و بیکاری و فساد اداری بود. عدم حکومت داری خوب در آنجا، مردم را از حکومت دور کرده بود. ما اولین اقدامات خود را برای تامین امنیت آغاز کردیم. بعد از آن راهها در ولسوالی هایی که مسدود بود، با هماهنگی نیروهای امنیتی سازمان دهی و باز نمودیم. در تاریخ سه جدی هم ولسوالی غورماج را از کنترل دشمن خارج نمودیم و فعلا در تمامی سیزده ولسوالی فاریاب کمابیش حکومت مسلط است اما هنوز مشکلات امنیتی تماماً رفع نشده است ولی می توانیم بگوییم نسبت به ماههای قبل بهتر شده است.

 

والی فاریاب در خصوص کسانی که در فاریاب علیه دولت می جنگند اظهار کرد: در فاریاب طالبان هستند که در برابر حکومت می جنگند. شایعاتی وجود دارد مبنی براینکه کسانی هستند و گروههایی را تشکیل می دهند، تا بانام طالبان از دولت باج بگیرند اما من به عنوان والی فاریاب اجازه تشکیل چنین گروههایی را در این ولایت نخواهم داد و با آنها مبارزه خواهم کرد. یکی از تهدیدهای دیگری که در ولایت فاریاب علاوه برطالبان وجود دارند، نیروهای مسلح غیر مسوول هستند، دقیقاً مشخص نیست چه کسانی در حمایت از این گروهها قرار دارند. ما آنها را باید کشف و افشا کنیم. ما با هماهنگی نیروهای امنیتی، عاجز از قرار گرفتن در برابر آنها نیستیم.

 

وی در خصوص امنیت ولایت فاریاب گفت: در ولایت فاریاب، در دوازده ولسوالی، تهدید طالبان موجود است. دشمن فعالیتهای خود را دارد. گاهگاهی در میان راهها مین گذاری می کند و راهها را بند می کند. هم اکنون یکی از سه ولایت ناامن افغانستا،ن فاریاب است و در سال گذشته میلادی شاهد ناامنی های فراوانی بوده است. برای تامین امنیت دوباره آن تلاش و زمان نیاز است.

 

سادات، مشکلاتی که قصد دارد با دولت در میان گذاشته شود را چنین عنوان کرد: مشکلاتی را که در فاریاب وجود داشت را اولویت بندی کرده و در لیستی تنظیم نموده ام. مشکل اساسی فاریاب همان امنیت است که با حکومت مطرح می شود. زمستان فرصت خوبی است که دشمن در پناهنگاههایشان سرکوب شوند تا در بهار فعالیت های خود را دوباره آغاز نکنند. کمبودها و مشکلاتی که در صفوف امنیتی ما وجود داشتند، از تشکیل، تجهیز، مشکلات و وسایلشان همه را برای شورای امنیت مطرح کردیم. موضوع امنیت در صدر کارهای ما قرار دارد. فاریاب در تهدید قرار دارد چرا که دروازه شمال است، اگر فاریاب سقوط کند، مقاومت کردن چندولایتی که دربلخ قرار دارد بسیار دشوار خواهد شد. فقر و بیکاری جوانان نیز از جمله مشکلاتی است که مطرح خواهد شد.

 

وی در خصوص چگونگی تامین امنیت در فاریاب بیان کرد: برای تامین امنیت، ما یک سلسله عملیات را روی دست داریم. تاریخ شروع عملیات، با هماهنگی وزارت دفاع و وزارت داخله تعیین خواهد شد. گرچه همین روزها هم عملیات هایی روی دست و در حال انجام است. روحیه خوب طالب ستیزی و دشمن ستیزی هم در میان مردم فاریاب وجود دارد.

 

والی فاریاب در مورد چگونگی تجهیز طالبان در فاریاب اظهار کرد: طالبان در فاریاب، تانک و سلاح های سنگین دارند. با سقوط ولایت غورماج بیش از پنجاه نفر از فرماندهان و نیروهای امنیتی شهید شدند . سلاحها و مهماتی که آنها در اختیار داشتند، طالبان به تاراج بردند. در بین نیروهای امنیتی هم کسانی وجود دارند که سلاحهای خود را به طور پنهانی به طالبان می فروشند که با کشف آنها، به پنجه قانون سپرده خواهند شد.

 

وی در ارتباط با وظیفه خود در برابر مردم فاریاب گفت: من خود را هم نماینده مردم و هم نماینده دولت احساس می کنم. درد و رنج مردم را از ناحیه فقر و بیکاری، بی عدالتی، عدم حکومت داری خوب، عدم توازن امکانات به دولت خواهم رساند و سعی در رفع آنها خواهم نمود. به طوریکه در یک سال آینده تغیرات خوبی را در سطح زندگی مردم فاریاب خواهیم دید.

موضوع : اخبار