اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شنیده می شود که برخی از فرماندهان طالبان در کشور بیعت خود را با داعش اعلام کرده اند و صرفاً چهره خود را به داعش بدل کرده اند. فرماندهان طالبان نام گروه شان را به نام گروه دولت اسلامی تغییر داده اند. در حال حاضر صداهایی از پاکستان و افغانستان برای حمایت از داعش شنیده می شود. این موضوع نگرانی ها را درمورد نفوذ این گروه در افغانستان بیشتر کرده است. داعش چگونه گروهی است و آیا پروژه داعش جایگزین طالبان در افغانستان می شود؟

 

جاوید کوهستانی آگاه مسایل امنیتی در برنامه «فراخبر» گفت: بنابر برنامه کلان جهانی که وجود دارد همانگونه که یکسری انتقالهایی در افغانستان انجام شده مانند انتقال سیاسی قدرت و انتقال امنیتی یک نوع انتقال دیگر هم در میان مخالفین مسلح افغانستان شکل گرفته که انتقال امارت و خلافت اسلامی است. البته این از چند ماه قبل شروع شده است و بنا بر اختلافاتی که در ستونهای مختلف طالبان است، به طور عملی و رسمی بخشی از طالبان حوزه جنوب غرب به رهبری ذاکر قیوم و ملا عبدالرووف خادم و اکثراً اقوام علیزایی در ولسوالی کجکی، موسا قلا و از بعضی مناطق شورای کویته بریدند و با داعش بیعیت کردند. در حال حاضر مجموع شورای پشاور و شورای کویته منحل شده است. اکثر طالبانی که در پشاور هستند در حال بیعت کردن و گفتگو با داعش هستند.

 

وی طالبان را اینگونه معرفی می کند: گروه طالبان به چهار دسته مشخص تقسیم می شوند. گروه ذاکر قیوم که در حال پیوستن به داعش هستند. گروه اختر محمدمنصور که عهده دار امارت اسلامی است. گروه کاکرا به رهبری ملا حسن و منصور دادالله، آنها به نحوی خانه نشین هستند و فعالیت های شان تمام شده است. گروه عبدالرزاق چنته یا والی سابق طالبان که اچگزی ها هستند. از بین این گروه ها فقط اختر محمد فعال است.

 

کوهستانی حضور داعش در افغانستان را سرآغاز جنگ تازه ای در کشور خواند و گفت: پاکستان به افرادی که طرفدار داعش هستند اخطار داده که هیچ گونه فعالیتی را در آن کشور انجام ندهند. اگر این فعالیتها را درافغانستان انجام می دهند برای پاکستان مشکلی نیست. یعنی می توانند قرارگاه خود را به افغانستان انتقال بدهند. بخشی از عرب ها هم یعنی یمنی ها، سودانی ها، کویتی هایی که در افغانستان در نوار مرزی هستند، به نحوی غیر مستقیم با داعش بیعت کرده اند. در پاکستان هم آنهایی که مخالف حکومت پاکستان هستند زیر پرچم داعش آمده اند و در حال انتقال به افغانستان هستند. پشت سر این قضیه انتقال جنگ به افغانستان است. پاکستان تمام تلاش خود را می کند که جنگ را از پاکستان به افغانستان انتقال بدهد و مسوولیت حمایت از بنیادگرایی را از شانه هایش دور کند.

 

این آگاه امور سیاسی در ارتباط با علت پیدایش داعش در افغانستان عنوان کرد: پروژه طالبان دیگر برای تداوم جنگ در افغانستان پاسخگو نبود. بازی طالبان یک بازی کوچکتر در سطح منطقه بود اما برنامه ای که برای داعش طراحی شده، برنامه ای وسیعتر مانند دوران جنگ سرد است، که می خواهند آن را به سمت آسیای میانه و علیه ایران به کار ببرند. داعش دامنه ای وسیعتر دارد که می تواند تمام گروههای طالبان را زیر این پرچم به نام خلافت به پیش ببرد. حمایت های مالی برای ملا عمر هم از سال گذشته قطع شده است.

 

وی در پایان گفت: بحران و بازی بزرگتر از آن چیزی است که ما می پنداریم و می بینیم. موارد مهمی که باید در این مورد انجام دهیم، اول کسب آگاهی و اطلاعات است، ادارات امنیتی باید نفوذ کنند و جمع آوری اطلاعات نمایند، از طریق مطبوعات به مردم آگاهی بدهند و اجازه ندهند که آنها ریشه بگیرند. دوم، داعش می خواهد در افغانستان سربازگیری کند و آمادگی بگیرد جنگ چریکی نمی کند جنگ جبهه ای و یورش می کند و ما را براندازی می کند. جنگ را جنگ جبهه ای و یورشی آغاز می کند. سوم، بسیج همگانی مردم در سراسر افغانستان بسیار مهم است.

موضوع : اخبار