اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بزرگداشت روز عید سعید قربان، عید طاعت و بندگی، عید رهایی از نفس اماره و عید قربانی کردن هواهای شیطانی، از آیین های کهن و اسلامی است که از دیر باز مردم کشور عزیز ما توجه بسیار ویژه ای به آن داشته و دارند که برخی از رسم و رسوم این عید در خبرهای قبلی نشر شد.

 

اما متاسفانه این روزها عده ای به ظاهر روشنفکر و از غرب برگشته سعی در بدعت گذاریهای غلطی در آداب فرهنگی و اسلامی جامعه دارند که نه تنها هیچ نسبتی با رسوم اسلامی ما نداشته بلکه نشانه های ملموس یک پیشروی غربی در سبک زندگی اسلامی و ملی جامعه ماست.

 

تا آنجایی که ذهن ما یاری می کند و بزرگان برای ما تعریف کردند عید قربان، عید مبارکی است که از آن به عید طاعت و بندگی یاد می شود. عیدی که در آن حضرت ابراهیم خلیل علیه السلام از سخت ترین امتحانات سربلند بیرون شد، عیدی که در آن حضرت موسی علیه السلام به میقات ذات اقدس باری تعالی شتافت و کلیم الله شد.

 

یکی از بهترین جلوه های به یاد ماندنی این روز، برگزاری نماز عید قربان است که نشان همبستگی و اتحاد ملت می باشد و مردم افغانستان نیز همانند سایر مسلمانان با حضور در مساجد و اماکن مذهبی نماز عید قربان را با تشکیل صف های به هم فشرده، برگزار می کنند.

 

عید قربان را فرصتی برای تجدید دوستی ها و رفع کدورتها می دانند و بعد از بجا آوردن نماز، ابتدا به خانه افرادی می‌روند که اعضای خانواده خود را از دست داده‌اند و برای صاحبان عزا آرزوی صبر می‌کنند. سپس برای دید و بازدید به همراه خانواده خود به خانه‏ خویشان و دوستان البته ابتدا بزرگان قوم می‌روند و سنت زیبای صله رحم را به نیکوترین وجه به انجام می رسانند. سپس به مزار اموات خود سری می‌زنند و برای آمرزش آنها دعا می‏ کنند.

 

این آن چیزی است که ما تاکنون شاهد آن بودیم. اما متاسفانه امسال نیز مانند دو سه سال اخیر رسانه های تصویری و برخی محافل به اصطلاح فرهنگی کشور به گونه ای دیگر رفتار کردند. از روز اول عید یا بهتر بگوییم از شب نهم ذی الحجه دهها مراسم کانسرت به پاس بزرگداشت این عید سعید برگزار کردند.

 

اکثر تلویزیون های خصوصی و دولتی به بهانه شادی مردم در روز عید، تمام برنامه های خود را اختصاص به موسیقی، خواندن و مجالس کانسرت گذراندند که اگر کسی نا آشنا به این شبکه ها نگاه می کرد، اصلا باورش نمی شد که این تلویزیونها مربوط به یک کشور جمهوری اسلامی باشد.

 

سوء تفاهم پیش نیاید. ما هیچ مشکلی با پخش برنامه های شاد و خنده آور برای مردم در روز عید و دیگر روزها نداریم. ولی انصاف مطلب این است که جامعه ما به سمت یک غرب زدگی شدید پیش می رود، کانسرتهای غربی، رقص زن و مرد در مجالس علنی، کشف حجاب توسط برخی خانمهای محترمه در رسانه های ملی، ترغیب شدید جوانان به سمت شغل خوانندگی و رقاصی که باعث دلزدگی آنان از کارهای اجتماعی و سیاسی شده است.

 

شما منصفانه قضاوت کنید. آیا همین گونه نیست؟ آیا مردم افغانستان که از افراطگری طالبان رها شدند در دام تفریط غرب نیفتادند؟ پخش برنامه های شاد حق ملتی است که عید دارند، اما نه برنامه هایی که مخالف و معارض با دستورات و شئونات اسلامی است.

 

هرچند باید گفت این سیاست غرب است. انگلیسها معتقدند که اگر بخواهی بر یک ملت حکمرانی کنی، بعد از ایجاد تفرقه ابتدا باید فرهنگ ملی آنان را از آنها بگیری تا دیگر خود را متعلق و پایبند به آن نظام و دولت ندادند. وقتی برای جوانی پایبندی به اصول اسلامی مطرح نباشد و برای خوشگذارنی دوران جوانی و برای شهرت یافتن دست به هر اقدام خلاف شرعی بزند، دیگر غرور ملی برای وی باقی نخواهد ماند.

 

این مطلب را از آن جهت متذکر شدیم که دیری نخواهد گذشت که شاهد باشیم مراسم بزرگداشت شهدا و بزرگان نیز با موسیقی و به سبک غربی برگزار گردد. به جای قرائت قران و انجام آداب مذهبی سفارش شده، برای شادی روح مرحومان با ساز و آواز و آلات موسیقی از آنان یاد کنند یا به سبک غربیها برای شادی روح اموات یک دقیقه سکوت کنند.

 

و متاسفانه این است حکایت جامعه ای که بدون هیچ تفکری تحت تاثیر تهاجم فرهنگی غرب واقع می شود و انگار قرار نیست که مسوولین کشور تهاجم شوم فرهنگی و ترویج سبک زندگی غربی در جامعه را که توسط دشمنان و با استعانت برخی انسان های ساده لوح و بعضا معاند صورت می گیرد را جدی بگیرند.

 

تاسف دیگر از این است که عده ای با حمایت مالی غرب تلاش بسیار کرده اند تا در فضای مجازی اینترنت، سایتهایی را راه اندازی کنند که ویژه رقاصی و خوانندگی دختران و پسران افغانستان است آن هم بصورت کاملا برنامه ریزی شده و هدف دار.

 

در یکی از این سایتها که به خوبی نیز در حال آمارگیری است، فقط صحنه هایی از رقاصی دختران و پسران غیر پشتو نشر می شود آن هم فیلمهایی که کاملا مشخص است در فضای خانه گرفته شده است. که این عمل جدیدترین نوع قوم گرایی و تخریب یک قومیت خاص است.

 

هرچند برای برخی ها فرقی نمی کنند که ناموس آنها حجاب داشته باشد یا نه؟ دختر آن در مراسم رقص مختلط شرکت کند یا نه؟ فرزند آنها یک جوان سالم تحصیل کرده بار آید یا یک خواننده مطرب؟

 

 

موضوع : اخبار