اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از سرباز زدن طالبان از نشست در میز گفتگوهای صلح با دولت افغانستان اکنون از تلاش های پاکستان برای ایجاد گروه سومی طالبان خبر داده می شود. جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس قندهار می گوید که سرکشی طالبان از دستور پاکستان، خشم این کشور را برانگیخته است. از همین رو آی اس آی می کوشد تا گروه سومی طالبان را در افغانستان ایجاد کند. افزون بر این اکنون نگرانی ها از ظهور دوباره القاعده در افغانستان، بالا گرفته است. فرماندهی ماموریت حمایت قاطع می گوید که القاعده فعالیت هایش را در برخی از بخش های افغانستان از سر گرفته است. مساله ای که رییس جمهور غنی نیز نگران آن است.

 

عبدالقادر زازی وطن دوست، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: طالبانی که زیر چتر ملا منصور بودند و سابقاً در زیر چتر آی اس آی و یا پاکستان زندگی می کردند و همان گروه خود را به پیش می بردند، حالا آهسته آهسته از زیر چتر آی اس آی پاکستان برآمدند و با کشورهای دیگر روابط خود را برقرار کردند.

 

وی، ادامه داد: همانطور که می دانیم روسیه با ملا منصور و یا با اعضای گروه ملا منصور ملاقات ها کردند و حتی آوازه هایی بلند شده بود که شاید این گروه، از طرف این کشور حمایت شود. زمانیکه آنها حمایت دیگر کشورها را پیدا می کنند آهسته آهسته از زیر چتر آی اس آی پاکستان بیرون می شوند.

 

وطن دوست، معتقد است چند دستگی ها میان طالبان نفعی برای حکومت نخواهد داشت و افزود: بعد از مرگ ملاعمر میان گروه طالبان، چند دستگی های زیادی به وجود آمد. پسر ملا عمر و ملا رسول از ملا منصور اطاعت نکردند و میان آنها جنگ ها به وجود آمد. حتی شایعه شده بود که ملا منصور زخمی شده است. استخبارات پاکستان هم دوباره نتوانست آنها را منسجم کند. بازهم حکومت افغانستان باید بداند که ما نباید با این حرف ها فریب بخوریم و این فکر را نکنیم که طالبانی که از پاکستان جدا شده اند با ما خوب می شود و طالبانی که با پاکستان است با ما بد است. طالبانی که علیه دولت افغانستان می جنگند، چه از گروه ملا رسول، چه گروه ملا منصور و چه گروهی از پسر ملاعمر و یا از همسنگرانش باشد، همگی مخالفان مسلح دولت افغانستان هستند، اینکه آنها را چه کسانی حمایت می کند، گرچه مهم است اما فرقی در اصل ماجرا ایجاد نمی کند. حکومت نباید گمان کند که چون طالبان به چند گروه تقسیم شده اند به نفع ما خواهد بود.

 

این نماینده مجلس، با انتقاد از عملکرد دولت در مورد مذاکرات چهارجانبه گفت: حکومت افغانستان، حتی در مذاکرات چهارجانبه هم فریب خورد. کشورهایی که ناظر بر این مذاکرات بودند از همان ابتدا در این مذاکرات و نسبت به افغانستان صادق نبودند و اصلاً قصد آوردن طالبان به میز مذاکره را نداشتند. حالا هم که کلاً مذاکرات چهارجانبه به فراموشی سپرده شده است.

 

وی، آمریکا، چین و پاکستان را صادق برای آوردن صلح نمی داند و می گوید: تعهداتی که در مذاکرات چهارجانبه از سوی این کشورها سپرده شده بودند، تعهداتی زمستانی بود. آنها فقط در زمستان تعهد می کنند که صلح می آورند، چرا که آنها خواهان جنگ و ناامنی در افغانستان هستند و در زمستان نمی توانند برای این گروه های طالبان، به دلیل مسدود بودن راه ها آذوقه و تجهیزات برسانند. زمستان تعهد می دهند که جنگ به پایان می رسد و برای صلح تلاش می شود و در بهار جنگ ها را آغاز می کنند و نام آن را هم فصل جنگ گذاشته اند.

ما نمایندگان مجلس اعتراض های زیادی در این مورد به حکومت نمودیم که نباید به آنها اعتماد کرد اما متاسفانه حکومت توجهی ننمود و با خوشبینی های بیهوده اتلاف وقت نمود.

 

وطن دوست، ادامه داد: حالا هم این سه کشور، هر روز مذاکرات چهارجانبه را به تعویق می اندازند و بهانه شان بر این است که طالبان بر میز مذاکره حاضر نمی شوند و به چند دسته تقسیم شده اند. اگر این کشورها، واقعاً تعهدی واقعی به صلح افغانستان داشته باشند این قدرت را دارند که برپاکستان فشار وارد کنند تا طالبان رابه میز مذاکره بکشانند. چرا که طالبان گروه هایی قوی نیستند که توانایی مقابله در برابر این ابرقدرت ها را داشته باشند. این ابرقدرتهاکسانی هستند که خود، این گروه ها را تمویل می کنند پس چطور نمی توانند آنها را به پای میز مذاکره بکشانند.

 

نماینده مجلس، با بیان اینکه تعهد در مذاکرات چهارجانبه، این بود تا هر گروهی از طالبان که به میز مذاکره نیامدند، علیه آنها اقدام جدی می شود. افزود: متاسفانه هیچ کدام از این اقدامات جدی انجام نشده است.یعنی هیچ اقدامی انجام نشده است. کشورهایی که در نشست های چهارجانبه اشتراک داشتند، با طالبان ارتباط دارند و می توانند آنها را به میز مذاکرات هدایت کنند. حالا این آمریکایی ها که در نشست تعهد کرده بود که اگر طالبان به میز مذاکره ننشینند، علیه آنها اقدام جدی می کند، اقدام جدی خود را نشان دهند. این اوضاع از نشست، نشان می دهد که آمریکا حکومت افغانستان را فریب داده است و از ابتدا صلحی در کار نبوده است.

 

وی در خصوص اعلام پیوستن حکمتیار به صلح گفت: اگر حکمتیار، به میز مذاکره با حکومت افغانستان بیاید، شاید طالبانی هم که نمی خواهند به میز مذاکرات بیایند، تشویق شوند و این هم اقدامی خوب است. این مذاکراتی بین الافغانی است و امکان دارد بسیار نتیجه بخش باشد. اگر حکمتیار به پروسه صلح بپیوندد، بسیار مفید برای حکومت خواهد بود.

موضوع : اخبار