اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مساله صلح با طالبان و خاتمه دادن به حملات گاه و بیگاه مخالفان مسلح بر جان و مال و ناموس مردم ملکی یا بعضا مسوولان، چنان بی اهمیت و کلیشه ای و سهل ممتنع شده است که هر کسی در مقام اظهارنظر بر می آید یا گروه های مختلف برای خود نشست تشکیل می دهند.

 

تشتت و چنددستگی و بی سامانی گفتگوهای صلح که معلوم نیست کدام یک با کدام اشتراک کننده ها به نتیجه خواهد رسید، امان دولت و ملت افغانستان را بریده است و هر دم از این باغ بری می رسد!

 

هنوز اخبار حواشی و بازار داغ شایعات درخصوص نشست چهارجانبه افغانستان و پاکستان و امریکا و چین در اسلام اباد و سپس کابل تمام نشده است که زمزمه های نشست دیگر توسط ناظران دیگر و با اشتراک افراد دیگر در قطر جان می گیرد.

 

این چند دستگی و پراکندگی در محوریت و موضوعیت گفتگوهای صلح نه تنها به انجام و سرانجام آن کمکی نمی کند که حتی موجب سنگ اندازی ها، گم کردن سر رشته ی کلاف و مداخلات دست های مختلف در روند مصالحه می گردد. (هرچند مذاکرات صلح از پایه و اساس مورد انتقاد است)

 

دیگر اینکه، اظهارنظرها و موضع گیری ها درخصوص مساله رده اول امنیتی با حساسیت منطقه ای و بین المللی می بایست از سوی کارکشته ترین کارشناسان، آگاه ترین مسوولان و مسوول ترین نیروهای امنیتی و حکومتی انجام گیرد و صورت پذیرد نه از سوی جوانی بیست ساله و خام.

 

آیا شخص لایق تر و قابل تر از ظفر هاشمی در امور مصالحه و امنیت ملی در ارگ ریاست جمهوری وجود نداشت که یک معاون سخنگوی جوان و بی تجربه باید مواضع حکومت افغانستان را به ملت، کشورهای منطقه و طالبان اعلام نماید؟

 

شروط گذاشته شده از سوی طالبان و خطوط قرمز مسوولان افغانستان برای رد این شروط کاملا مشخص و مبرهن است و هیچ حرفی در این خصوص وجود ندارد اما آیا در کشوری که حکومتش سهمیه بندی است و نصف دولت در دست یکی و نصف دیگر در دست دیگری است؛ مواضع حکومت باید چنین به سمع و نظر مخاطبان و گروه هدف برسد؟

 

اینکه خط مشی سیاسی و سیاست خارجی و الفبای دیپلماسی در مجموع و بویژه در روند گفتگوهای صلح به دست معاون سخنگوی ارگ بیفتد غیر قابل اغماض است. مگر نه اینکه سن وی حتی به دوران طالبان و آغاز کشمکش های حکومت و مخالفان مسلح قد نمی دهد؟

موضوع : اخبار