اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کمتر از دو ماه قبل نتانیاهو به چهار کشور افریقایی سفر کرد و این سفر در شرایطی صورت گرفت که روابط اقتصادی و سیاسی صهیونیستها با کشورهای افریقایی پیشینه چندان خوبی ندارد.

از دهه 60 قرن بیستم عیسوی، به دلیل جنگ هایی که رژیم صهیونیستی در سال های 1967 و 1973 با مصر داشته است و همچنین به دلیل روابط دوستانه این رژیم با رژیم آپارتاید در افریقای جنوبی، تعداد زیادی از کشورهای افریقایی روابط خود را با صهیونیست ها قطع کردند.

سفر نتانیاهو به چهار کشور افریقایی نخستین سفر یک نخست وزیر از رژیم صهیونیستی به مُـلکی در جنوب صحرای افریقا از بیست سال قبل تا کنون محسوب می شود. سخنان نتانیاهو در پارلمان اتیوپی که آخرین مقصد وی در سفرش به 4 کشور افریقایی اوگاندا، کنیا رواندا و اتیوپی است، نشان دهنده هدف اصلی صهیونیست ها از این سفرها است. وی در جمع نماینده گان مجلس اتیوپی در آدیس آبابا، گفت: ما امکانات اتیوپی و افریقا را می بینیم و با افتخار به رسانه ها می گوییم اسراییل با آرزوهای بسیار به افریقا باز می گردد. وی در مصاحبه ای با تلویزیون رسمی اوگاندا اعلام کرد ما در بازگشت به افریقا اشتباه کردیم و من می خواهم این اشتباه را جبران کنم.

چه کسانی همراه نتانیاهو بودند

نتانیاهو علاوه بر اینکه در رأس هیئتی رسمی از مقامات رژیم صهیونیستی قرار داشت به همراه خود 80 بازرگان، مسئولان 50 شرکت صهیونیست و پلانی 9 بندی به همراه داشت تا روابط اقتصادی اشغالگران را با کشورهای افریقایی تثبیت کنند.

بهره صهیونیست ها اقتصاد

صهیونیست ها که با کاروانی پر تعداد از بازرگانان و شرکت ها به 4 کشور افریقایی سفر کردند توافقات متعددی به امضا رساندند. بیشتر توافقات در عرصه حفظ الصحه، آب، مهاجرت، گردشگری و فن آوری ها نو بود. این توافقات می تواند صهیونیست ها را در مقابل تهدیداتی که از سوی اروپا به جهت جنبش تحریم کالاهای صهیونیستی متوجه آنها شده را کمرنگ کنند.

عرصه بین الملل

صهیونیست ها در سازمان ملل همواره با مشکل قطعنامه های بین المللی مواجه بوده اند. قطعنامه هایی که در شورای امنیت علیه آنها باشد معمولا با حمایت امریکا و با فشارهایی که بر سایر اعضای غیر دائم اعمال می کند منتفی می شود. اما قطعنامه هایی که در مجمع عمومی به تصویب می رسند نمی توانند با فشار امریکایی ها خنثی شوند. صهیونیست ها در این عرصه هرچه بتوانند آراء بیشتری را به دست آورند می توانند در این مواقع نگاهی به عدم تصویب آنها داشته باشند.

اتحادیه افریقا

در این سفرها به نتانیاهو وعده داده شده که امکان حضور دوباره رژیم صهیونیستی در اتحادیه افریقا من‌حیث ناظر وجود دارد. هایلی مریام دسالین، نخست وزیر اتیوپی پس از دیدار با نتانیاهو گفت: اسراییل به طور جدی در تعداد زیادی از کشورهای افریقایی حضور فعال دارد و دلیلی برای اینکه اجازه ندهند من‌حیث کشور ناظر در اتحادیه افریقا حضور داشته باشد، وجود ندارد.

نتیجه

حضور هیئتی متشکل از سیاستمداران و بازرگانان نشان می دهد صهیونیست ها پلانی چند جانبه برای کشورهای افریقایی دارند. اما نکته بسیار مهم عذرخواهی نتانیاهو از حضور دیر هنگام در افریقا است و اینکه این یک اشتباه بوده است که وی قصد دارد آن را جبران کند. این خود نشانه ای قابل توجه است. صهیونیست ها به هیچ وجه در روابط خود به عذرخواهی رو نیاورده اند. و این از یک جهت به این معنا است که آنها برای باز کردن جای پای خود حاضر اند عذرخواهی هم کنند. و این دو معنا را می تواند در بر داشته باشد. اول اینکه وسعت پلان ها و نقشه های صهیونیست بسیار زیاد است. دوم اینکه به جهت اهمیت رابطه ای که آغاز کرده اند حاضر نیستند به هیچ وجه این اقدام با شکست مواجه شود.

نگاهی به بخشی چون آب نشان می دهد صهیونیست ها علاوه بر اینها نقشه ای هم برای منطقه دارند. منطقه ای که نتانیاهو به آن سفر کرده سرچشمه های آبی نیل را تشکیل می دهند و این در افریقای بدون آب بسیار مهم است و برای تسلط بر مصر بسیار راهبردی است.

نکته آخر اینکه به دلیل کشف منابع تیلی جدید در شاخ افریقا، اتیوپی و جیبوتی ، این کشورها اگر به دلیل وسعت این منابع، قدرت های تیلی جدید افریقا و جهان نباشند، قطعا صاحبان ثروت جدید در افریقا محسوب خواهند شد که این خود می تواند برای هر ذهنی در مورد سوال چرایی برقراری ارتباط با کشورهای افریقایی راهگشا باشد. ضمن اینکه ثروت های زمینی و معدنی و نیروی انسانی ارزان آنها نیز مسئله ای است که می تواند هر کدام از این کشورها را به مرکزی برای مقابله با نیروی کار ارزان شرق آسیا تبدیل کند.

موضوع : اخبار