اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی‌که روابط دوجانبه بین کابل و اسلام‌آباد خصمانه باقی مانده است، اوضاع امنیتی در افغانستان که به‌سرعت رو به وخامت می‌رود و اختلافات فزاینده در داخل حکومت غنی احتمالا وی را وادار خواهد کرد برای حمایت به اسلام‌آباد رو بیاورد.

خشونت‌های اخیر در افغانستان ترس از اعتراض همگانی گسترده در کشور را افزایش داده است. حمله‌ تروریستی هفته‌ گذشته در کابل، مرگبارترین حمله بر جان ملکیان از زمان تهاجم ایالات متحده در سال 2001 بدین‌سو، حداقل 150 تن را کشت و بیش از 500 تن را زخمی کرد.

تنها چند روز پس از حمله‌ کابل، افغانستان از یک کنفرانس بین‌الملی صلح – پروسه کابل – میزبانی کرد تا راه‌های را برای بازگرداندن صلح در کشور بیابد. درحالی‌که این کنفرانس نیز مانند کنفرانس‌های بی‌شمار دیگر، بعید است نتایج محسوسی داشته باشد، اما اشرف غنی تاکید کرد که منطقه نیازمند یک پروگرام اقدام مشترک برای پایان بخشیدن به تروریزم است.

علاوه براین، غنی هنگام ایراد سخنرانی در این کنفرانس، پاکستان را به‌خاطر آنچه که حمایت این کشور از گروه‌های مخالف دولت در افغانستان ادعا می‌شود و او باور دارد امنیت و ثبات منطقه را تضعیف کرده است، شریک دست تروریزم دانست. پاکستان این ادعاهای کابل را رد کرد و می‌گوید که این ادعاها صرفا تبلیغات بی‌اساس است.

وزارت خارجه‌ پاکستان در اعلامیه ای اعلام کرد که بار شکست‌ها و ناکامی‌ها در افغانستان نباید بر دوش پاکستان گذاشته شود. مقصر دانستن دیگران برای پنهان کردن ناکامی‌های‌شان در افغانستان مشکل را حل نخواهد کرد. اردوی پاکستان در پاسخ جداگانه‌ای گفت که به‌جای مقصر دانستن پاکستان، افغانستان باید به داخل بنگرد و مسایل واقعی را شناسایی کند.

درحالی‌که روابط دوجانبه بین کابل و اسلام‌آباد خصمانه باقی مانده است، اوضاع امنیتی در افغانستان که به‌سرعت رو به وخامت می‌رود و اختلافات فزاینده در داخل حکومت غنی احتمالا وی را وادار خواهد کرد برای حمایت به اسلام‌آباد رو بیاورد.

غنی درحالی‌که هفته‌ گذشته در سخنرانی‌اش در کنفرانس صلح پاکستان را مورد انتقاد قرار داد، هم‌چنین منافع مشروع این کشور در افغانستان و تمایل کابل به رسیده‌گی به نگرانی‌های پاکستان را برجسته ساخت. غنی گفت: ما می‌فهمیم که پاکستان منافع مشروع امنیتی در منطقه دارد و ما ضمانت‌های مناسب بی‌طرفی ارایه کرده‌ایم. به‌وضوح، هدف این اعلامیه رفع نگرانی اسلام‌آباد در خصوص نفوذ قاطع هند در افغانستان بود که وقتی پای فرمول‌بندی سیاست پاکستان در قبال افغانستان به‌میان می‌آید، اساسا نیروی محرکه بوده است.

وقتی غنی به قدرت رسید، او سیاست مصالحه با پاکستان را آزمایش کرد؛ که تا آن‌جایی که به مشکل ستیزه‌جویی در این کشور مربوط می‌شود، هیچ نتیجه‌ای در بر نداشت. تعدادی از ذی‌نفعان سیاسی در افغانستان که به‌دلیل سیاست‌های سوال‌برانگیز پاکستان در قبال کابل طرفدار مصالحه با این کشور نیستند غنی را مجبور ساختند رویکرد تندروانه‌تری در قبال پاکستان اختیار کند.

در نتیجه، تعاملات دوجانبه‌ پاکستان و افغانستان در سال گذشته شاهد بوده است که هر کشور دیگری را به همدستی با گروه‌های شورشی متهم می‌کنند. کمتر از یک ماه قبل، غنی درخواست پاکستان مبنی بر دیدار از افغانستان را رد کرد.

آخرین تلاش غنی برای نزدیکی با پاکستان به‌خاطر همان چیزی اتفاق افتاده است که قبلا به‌دلیل مشاجره بین حکومت وحدت ملی و اسلام‌آباد تبدیل شد. موج اخیر بمب‌گذاری‌های انتحاری و نارضایتی فزاینده‌ همگانی رییس‌جمهور غنی را تا حدی منزوی ساخته است که راهی جز درخواست کمک از پاکستان ندارد.

غنی، درحالی‌که در این مراسم صحبت می‌کرد، گفت که کارم را در قبال مردمم به‌خوبی انجام نمی‌دادم، اگر نمی‌گفتم که اولویت مهم ما باید یافتن یک راه موثر برای گفت‌وگو با پاکستان باشد. سیاست خصمانه‌ غنی در قبال اسلام‌آباد، در کنار دفع فشار سیاسی در داخل، هیچ دست‌آوردی نداشته است.

مسلما، سیاست عدم مصالحه‌ حکومت در قبال پاکستان حتی به هدف ابتدایی تامین حمایت داخلی برای حکومت دست نیافته است: درحالی‌که اختلافات در حکومت غنی عمیق‌تر می‌شوند، خشونت اخیر به ناآرامی‌های گسترده دامن زده است و معترضان در پایتخت خیمه زده‌اند. اگر بم گذاری‌های انتحاری هم‌چنان اتفاق بیفتند، که ظاهرا احتمال آن می‌رود، انزوای سیاسی حکومت عمیق‌تر خواهد شد که نشانه‌ خوبی برای بقای رژیم غنی نیست.

از سوی دیگر، به نفع پاکستان است که غنی کنترول حکومتش را از دست ندهد، از دست دادن آن به دیگر ذی‌نفعان ضد پاکستان فضای سیاسی بیشتری در کابل خواهد داد. پیش از این، پاسخ پاکستان به پیشنهادات غنی به‌خاطر ناکامی در آوردن تغییر قابل توجه در سیاست یا خواست‌های طالبان افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته است.

اکنون اما اگر پاکستان بتواند میزان خشونت در افغانستان را کاهش بدهد، آن را نباید چیزی کمتر از یک دستاورد روشن در نظر گرفت. با بهبود اوضاع امنیتی در داخل، درحالی‌که به نظر نمی‌رسد پاکستان برای موافقت با درخواست‌های غیرمستقیم غنی برای کمک تحت فشار باشد، هرگونه بهبود در اوضاع امنیتی افغانستان می‌تواند پاکستان را به‌عنوان یک بازیگر حیاتی در روند صلح افغانستان تثبیت کند.

بدون شک، تاخیر بیشتر در شکل‌دهی یک سیاست یک تکه‌ منطقوی به هدف تامین صلح در افغانستان برای هرگونه تلاش‌های نهایی در سطح ملی یا منطقوی در این زمینه مضر خواهد شد. این اتفاق به‌دلیل ظهور دولت اسلامی در افغانستان می‌تواند به‌راحتی واقع شود، اگر حکومت در افغانستان به‌دنبال متحدی در پاکستان است، پس اسلام‌آباد باید به‌جای تضعیف رییس‌جمهوری که هم‌اکنون هم منزوی است، باید به درخواست کمک وی پاسخ مثبت نشان بدهد.