اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در یک بحث کلی و نه صرفا پارلمان یا نه فقط دادگاه عالی، صداهای فریادگونه ی زنان در عدالت خواهی و حقوق و مزایا و تساوی در اجتماع و حمایت همه جانبه از زنان، بر زن ستیزی و زن گریزی مردان متعصب افغانستانی دامن زده است.

 

نظر به اینکه زنان نسبت به جمعیت و سطح تحصیلات و قابلیت شان حضور چندانی در میدان های رقابت و جولانگاه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی نداشته اند؛ بر هر ریسمانی چنگ می زنند تا بلکه با حمایت و وحدت یکدیگر بتوانند خود را به افراطیون افغانستانی اثبات کنند.

 

لذا از جمله شعارهایی که رییس جمهور پیشین و رییس جمهور نوین همچون دیگران برای دروی آرای عمومی سر دادند احقاق حقوق زنان و میدان دادن به ایشان در عرصه های مدیریتی در سطح کلان بوده است که در زمان حامد کرزی محقق نشد و در زمان اشرف غنی نیز نمی گذارند محقق شود.

 

در بحث جزئی تر صرفا حول و حوش مجلس نمایندگان و فقط دادگاه عالی، نامزد زن معرفی شده از سوی ارگ ریاست جمهوری نتوانست رای اعتماد اعضا را بدست آورد تا اولین زن دستگاه قضا در کشور باشد.

 

انسیه رسولی در حالی با 88 رای تایید، 83 رای رد، 12 رای سفید و 7 رای باطل از چوکی دادگاه عالی بازماند که محمد یوسف حلیم با کسب 103 رای بر مسند عضویت در دادگاه عالی تکیه زد؛ برای این خودداری مجلس نمایندگان از رای اعتماد به یک زن دلایل متعددی می توان برشمرد.

 

در یک سوی قضیه و یک وجه این انتصاب و اجتناب، نص صریح احکام اسلامی در مذمت حضور زنان در جایگاه قضاوت یا زورآزمایی زنان در میدانگاه عدالتخواهی می باشد که احتمال افراطیت اعضای پارلمان در خودداری از تایید صلاحیت هیچ زنی در دستگاه قضا را پررنگ می کند.

 

در دیگر سوی قضیه و وجه دیگر، می توان ضعف انسیه رسولی در جلب نظر موافق نمایندگان مجلس را زیر سوال برد که آیا اگر زن دیگری از سوی اشرف غنی بدین منظور معرفی گردد می تواند این پست را احراز کند یا خیر؟

موضوع : اخبار