اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عطامحمد نور بیشتر در بین مردم با نام امپراتور شمال مشهور شده است.

 

عطامحمد نور والی بلخ و تنها کسی که بیش از 12 سال من‌حیث یک والی در افغانستان ایفای وظیفه کرده است، بیشتر در بین مردم با نام امپراتور شمال مشهور شده است.

 

 

یکی از ویژگی‌های والی بلخ این بوده که وی طی این مدت به هیچ عنوان نگذاشت تا گروه‌های تروریستی در این ولایت نفوذ پیدا کرده و خطری علیه زمامداری‌اش شوند.

 

عطامحمد نور در این مدت چندین بار کالای رزم پوشید و وارد وُلسوالی‌های مختلف شده و مکان‌هایی که طالبان در آن نفوذ پیدا کرده بودند را از وجود شبه‌نظامیان پاکسازی کرد.

 

این اقدامات نور سبب شد تا حداکثر ساکنان بلخ به حامیان این ابرمرد شمال افغانستان تبدیل شده و وی را در تأمین امنیت و دولتداری خوب یاری رسانند، زیرا حداقل نتیجه این اقدامات نور بهبود وضعیت اقتصادی ساکنان شمال خاصتاً ولایت بلخ و امنیت کامل جانی و مالی مردم بود.

 

با این همه و با وجود شکاف‌هایی که بین دولت کابل و عطامحمد نور در جریان سال‌های گذشته در زمان زمامداری حامد کرزی و محمد اشرف‌غنی ایجاد شد، اما هیچ‌گاهی منجر به برکناری والی بلخ نشد، زیرا نور در کنار داشتن حامیان زیاد، از درایت بیشتری استفاده کرد و به صورت مدبرانه‌ای مذاکرات خود با دولت را به نتیجه مثبتی رساند.

 

بهبود زنده گی مردم و رسیده‌گی به امور شهری در مزارشریف که یکی از کلان‌شهرهای مهم و استراتیژیک افغانستان است، نیز سبب شد تا عطامحمد نور زمامداری محلی خود را پایدار کرده و تمام بهانه‌های احتمالی برای برکناری خود را نابود کند.

 

حضور نور در کابل

 

نخست اینکه عطامحمد نور همزمان با ولایت بلخ، مسئولیت ریاست اجرایی حزب جمعیت اسلامی که یکی از احزاب شاخص و پرطرفدار افغانستان است را نیز به عهده دارد، حزبی که در تمام مسایل سیاسی افغانستان نقش تأثیرگذار و ارزنده دارد.

 

نور در جریان ماه‌های اخیر در نخست برای برگزاری کنگره حزبی خود به کابل آمد و ضمن سفر به کشورهای عربستان سعودی و امارات متحده عرب، بیشتر از اینکه ساکن بلخ باشد، در کابل اقامت گزیده بود.

 

وی در کابل یک سری مذاکرات ملموسی را با دولت آغاز کرد، مذاکراتی که با وجود گذر چندین ماه، هنوز محورهای مذاکرات از چشم رسانه‌ها دور مانده و بر هیچ کسی مشخص نیست که نتیجه آن چه مسایل و نتیجه آن چه بوده است.

 

والی بلخ که تا حدود یک ماه پیش از هواداران تیم ریاست اجراییه بود، عبدالله عبدالله را طی سخنانی شدیداً مورد انتقاد قرار داد و اعلام قطع حمایت کرد، در حالیکه یکی از دلایل رأی گرفتن داکتر عبدالله از ساکنان شمال اعلام حمایت نور از وی بود.

 

به هر روی، در جریان این رویدادها و تحولات سیاسی، بلخ با والی بود، والی که بیشتر در مرکز کشور زنده گی می‌کرد و از تحولات و دسایس داخل ولایت خود اطلاع و اشراف کامل نداشت.

 

سرنوشت نور به کجا می‌رسد؟

 

دوری و سرفهای پی‌درپی والی بلخ از مرکز زمامداری‌اش برای بلخی‌ها چندان سودمند تمام نشد، شبه‌نظامیان با استفاده از این فرصت در این ولایت نفوذ پیدا کرده و اقدام به انجام چندین عملیات کردند.

 

در آخرین مورد، شبه‌نظامیان طالبان با استفاده از کالا و موترهای اردوی ملی خود را به لوای 209 شاهین رسانده و مسجد و سالون غذاخوری نیروهای اردوی ملی را هدف قرار داده و حدود 250 نفر را کشته و زخمی کردند.

 

حمله به لوای 209 شاهین که یکی از لوا‌های نیرومند افغانستان محسوب شده و همواره از آنجا به مناطق درگیر جنگ نیروی کمکی اعزام می‌شد، خبر خوشی برای مردم و دولتمردان کابل نیست.

 

ساعاتی پس از این حمله، راپور‌های ضد و نقیضی در رسانه‌های داخلی افغانستان نشر شد که گویا رییس جمهور اشرف‌غنی با پیشنهاد محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی، سند برکناری عطامحمد نور را امضا کرده است.

 

با آنکه دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی اشرف‌غنی این راپور‌ها را تکذیب کرد، اما شاه‌حسین مرتضوی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری آن را نه تأیید و نه تکذیب کرد و گفته که باید والی بلخ در این خصوص پاسخ دهد.

 

تاکنون مسئله برکناری نور به صورت مشخص روشن نیست، اما با وجود تحولات اخیر 2 زنگ خطر جدی باید به گوش امپراتور شمال رسیده باشد.

 

نخست، طالبان در زمان دوری و سفرهای بی‌وقفه‌اش به حد کافی در بلخ نفوذ و حضور یافته تا جاییکه قادر به برنامه‌ریزی و انجام عملیات به بزرگترین مرکز اردوی ملی در شمال شده است.

 

دوم، موضع‌گیری در قبال برکناری احمد ضیا مسعود و روشن شدن شعله ناامنی، ترس و هراس در بلخ 2 مسئله‌ای است که احتمال برکناری نور را افزایش داده است.

 

حال دیده شود که امپراتور شمال قادر می‌شود تا این 2 زنگ خطر را نابود کرده و ضمن استحکام ستون‌های زمامداری خود، طالبان را یکبار دیگر از بلخ بیرون ‌کند و یا اینکه خود در این گرداب غرق می‌شود.