اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طالبان نیازی ندارند که از جای دیگر تمویل شوند آنها از همین کابل حمایت می شوند. از همین داخل هزار راه وجود دارد تا طالبان تمویل شوند. فلسفه جنگ در افغانستان به ارگ کابل برمی گردد به سیاست خارجی ما بر می گردد. با کشورهایی که رابطه تنگاتنگ برقرار کرده ایم همانها حامی داعش و طالب هستند.

 

متاسفانه دولت جدید کابل آسیب های بسیاری دارد، هم در حوزه سیاست گذاری ها در داخل افغانستان، هم در حوزه مناسبات با همسایگان و هم در وجود خارجی ها در کشور و از همه مهمتر در حوزه ی امنیت.

 

همانطور که در اخبار خواندید صبح روز جمعه بر اثر انفجار یک دستگاه موتر بمب گذاری شده در پایتخت، بیش از 20 تن از هموطنان کشته و جمع زیادی دیگر در حدود 500 تن زخمی و مجروح شدند که در بین آنها کودکان و زنان نیز وجود دارند.

 

این واقعیتی است که صلح و جنگ در کشور ما و در نزد مردم و سیاستمداران به معمایی پیچیده تبدیل شده است. رهبران از طرفی ادعای صلح می کنند و از طرفی بوق جنگ می زنند. از آن طرف پاکستان هم ادعای همکاری برای صلح می کند و وعده تمویل نکردن طالبان می دهد، در حالی که طالبان همچنان تمویل می شوند، با تمام قوا می جنگند و هر گونه امکاناتی دارند. اگر پاکستان ادعای تمویل نکردن آنان را دارد، طالبان چگونه تمویل می شوند و حامیان آنها چه کسانی هستند؟

 

چگونه آنها تا قلب افغانستان می آیند و عملیات انتحاری به این گستردگی انجام می دهند. جواب یک چیز است آن هم اینکه در تمام دستگاه های دولتی، آنهایی که برای نابودی و شکست حکومت فعالیت می کنند، رفت و آمد دارند. یعنی رفت و آمد دشمنان در نهادهای دولتی بسیار آسان است. از این جهت است که ما حفاظت خود را از دست داده ایم.

 

سیاستمداران ما هنوز به آن درجه از شهامت نرسیده اند که وقتی موردی بر خلاف منافع ملی مشاهده می کنند آن را شجاعانه برای مردم بازگو کنند. طالبان نیازی ندارند که از جای دیگر تمویل شوند آنها از همین کابل حمایت می شوند. از همین داخل هزار راه وجود دارد تا طالبان تمویل شوند. فلسفه جنگ در افغانستان به ارگ کابل برمی گردد به سیاست خارجی ما بر می گردد. با کشورهایی که رابطه تنگاتنگ برقرار کرده ایم همانها حامی داعش و طالب هستند که در راس آنها عربستان سعودی قرار دارد.

 

به بیان دیگر همان کسانی که مجاهدین را تمویل می کردند و به آنها پول می دادند، همانها هم به طالبان پول می دهند به همین راحتی. بازاره مکاره در اینجا به شدت داغ است، کسی در کشور به پیشرفت و ساختن اعتقاد ندارد. این واقعیتی است که در افغانستان کسی به یک طرح دراز مدت توسعه ملی، بازسازی اجتماعی، بازسازی جامعه و این چیزها اعتقاد نداشته و ندارد.

 

به همین دلیل کسانی که در بازی های سیاسی مشغول هستند به مردم سخت دروغ می گویند و آماری از کارکردها می دهند که همه می دانند دروغ است. در حال حاضر همین مسوولین جدید امنیتی اگر لو نمی رفتند تفاهمنامه با پاکستانی ها امضا کرده بودند و اگر کسی خبردار نمی شد آنها کار خود را همچنان به پیش می بردند.

 

موضوع حمایت خارجی ها از طالبان موضوعی است که همگان به آن اعتراف دارند حتی جناب سیاف. وی اخیرا در این باره اظهار داشت: زمانی که ملاعمر کشته شده، فرماندهی طالبان را چه کسی داشته؟ آنها تحت فرماندهی چه کسی می‌جنگیدند؟ فرماندهی که از زیر خاک نمی‌شود… معلوم است که از آغاز کار تحریک طالبان تاکنون فرماندهی آنها از سوی بیگانه‌ها بوده است.”

 

وی تحریک طالبان را ساخته بیگانگان دانست و گفت این گروه تنها یک ابزار برای نابودی افغانستان است. امیرالمومنین یعنی حاکمیت بر تمام مومنین. آنها که امیرالمومنین را ساختند چرا زمام امور کشور خودشان را به او نسپردند؟ امیرالمومنین که تنها برای افغانستان نیست.

 

هرچند سیاف صاحب با بیان این واقعیت باز جمله ای گفت که نشان از اشتباهات سیاسی اش دارد. وی یکبار دیگر از اعضای طالبان خواست به دولت افغانستان بپیوندند و در آینده کشورشان سهیم شوند. در حالی که خود وی مدعی است طالبان افغانستانی نیستند و از سوی غرب و مزدوران غرب حمایت می شوند.

 

به هر حال انشالله دیری نخواهد گذشت که خدا داد این مظلومان را از ظالمان این سرزمین خواهد گرفت.

موضوع : اخبار