اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هیات های گروه چهار جانبه افغانستان، چین، آمریكا و پاكستان در آخرین جلسه خود در كابل اعلام نمودند كه در هفته اول ماه مارچ مذاكرات رو در رو بین دولت افغانستان و طالبان آغاز می گردد. در حالی كه هفته دوم ماه مارچ آغاز گردید، طالبان هر نوع مذاكره با دولت افغانستان را رد كردند. اعلامیه ای كه چند روز قبل از آدرس طالبان نشر گردید در سه شرط قبلی شان پا فشاری نمودند. شرط اول خروج كامل نیروهای خارجی، دوم خارج شدن سران طالبان از لیست سیاه و شرط آخری آزادی زندانیان طالبان می باشد.

 

دولت افغانستان و جامعه جهانی از چندین سال بدینسو سعی می كنند گروه طالبان را به میز مذاكره بیاورند. ولی سعی و تلاش ها تا امروز نتیجه ای در قبال نداشته است. پرسش اصلی در اینجا است.

چرا طالبان جنگ را انتخاب می كنند؟

چرا طالبان مذاكره را رد می نمایند؟

آیا واقعا سه شرط بالا بخاطر آنها مهم است؟

فكر می كنم سه عامل زیر باعث شده طالبان مذاكره را رد كنند.

 

1- طالبان از نظر مالی قوت گرفتند

امروز طالبان در تمام نقاط زیر سلطه خود از مردم بنام عشر و ذكات پول اخذ می نمایند. اخیرا وزارت مخابرات و تكنولوژی افغانستان تایید نمود كه شبكه های مخابراتی روشن، ام تی ان، اتصالات و افغان بسیم به گروه طالبان حق می دهند. همین طور از شركت ها و تاجران بزرگ كشور، طالبان به نام عشر و ذكات پول اخذ می نمایند. من این شركت ها را به هیچوجه تقبیح نمی كنم، شركت ها مجبور هستند بخاطر امنیت خدمات و كاركنان خویش به طالبان حق بدهند، چون كه دولت نمی تواند امنیت آنها را تامین نماید. یک هفته قبل كه خودم در افغانستان بودم شایعاتی جدی وجود داشت كه طالبان از بندرهای افغانستان نیز حق می گیرند. گفته می شود كه تخریب پایه های برق در منطقه دند غوری نیز به وخامت گراییدن مناسبات شركت برشنا و طالبان بر سر پول بوده است. طالبان از شركت برشنا حق می خواهد، در برابر شركت برشنا جواب منفی می دهد، بعدا طالبان پایه های برق را تخریب می نمایند.

 

بر علاوه كشورهایی كه منفعت شان را در جنگ و تخریب افغانستان می بینند، گروه طالبان را تجهیز و تمویل می نمایند. كشور همسایه پاكستان سالانه میلیون ها دالر بخاطر تمویل طالبان هزینه می كند. عربستان سعودی و به خصوص بعضی از سرمایه داران وهابی این گروه را حمایت مادی می نمایند. روسیه نیز در این اواخیر با طالبان تماس گرفته است. روسیه داعش را دشمن استراتیژیک خود می داند، ازین لحاظ بر ضد گروه داعش، طالبان را حمایت می كند.

 

با كلام خلص:

امروز گروه طالبان یک دولت موازی را در خاک افغانستان تشكیل دادند، در اطراف شهرها در بین مردم نفوذ قابل ملاحظه ای را دارا هستند، درین گروه مشكل مالی دیده نمی شود، در حساب بانكی سران طالبان میلیون ها موجود است، سران طالبان زندگی مرفه دارند، از این لحاظ نمی خواهند صلح كنند اما متاسفانه اولادهای غریب به نام جهاد كشته می شوند.

 

بنابراین اگر جامعه جهانی واقعا در برابر مردم افغانستان نیت خالصانه دارند، اگر به واقعیت می خواهند طالبان به میز مذاكره بنیشیند، نخست باید كشورهایی كه حامی طالبان هستند، تحریم گردد. ثانیا منابع مالی داخلی آن نیز قطع گردد، منابع مالی داخلی زمانی قطع می گردد كه گروه طالبان در داخل ضربه شدید را متقبل شوند. تا زمانی كه منابع مالی طالبان قطع نگردد طالبان صلح نخواهد كرد.

 

2- طالبان خواست استقلالیت خود را به نمایش بگذارند.

اخیرا سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاكستان در امور بین المللی در آمریكا گفت: سران طالبان در خاک پاكستان زندگی می كنند، از خدمات صحی ما استفاده می نمایند و علاوه نمود پاكستان در بین طالبان نفوذ دارد. من فكر می كنم عدم اشتراک طالبان در میز مذاكره به معنی جواب به پاكستان بود. طالبان با رد مذاكرات خواست استقلالیت خویش به را نمایش بگذارند. یعنی ما مستقل حركت می كنیم.

 

3- بازی خصمانه پاكستان

پاكستان پیوسته تاكید می كند كه گروه طالبان بعد از مرگ ملا عمر به چند دسته تقسیم شده اند. دولت افغانستان نیز این موضوع را تایید می كند. ممكن در اینجا یک بازی خصمانه دیگر پاكستان موجود باشد. پاكستان می خواهد یک گروه كوچک و بی صلاحیت طالبان را به میز مذاكره بكشاند و گروه اصلی را به جبهه جنگ حمایت كند، به این ترتیب به جهانیان بگوید كه ما حامی تروریزم و طالبان نیستیم، نفوذی كه در طالبان داشتیم بخاطر صلح افغانستان استفاده كردیم.

 

نتیجه:

به خاطر صلح دایمی در كشور راه درازی موجود است. محمد اشرف غنی ریس جمهور افغانستان تابستان گذشته را بقای افغانستان خواند اما من تابستان پیشرو را مهم تر از تابستان گذشته می دانم. در صورتی كه در تابستان پیشرو دولت مركزی اراده سیاسی نشان داده، طالبان را سركوب نماید، در سال های آینده طالبان مجبورا به میز مذاكره خواهند آمد. وگرنه روزهای سختی انتظار دولت و مردم افغانستان را می كشد.

موضوع : اخبار