اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هیات های گروه چهار جانبه افغانستان، چین، آمریکا و پاکستان در آخرین جلسه خود در کابل اعلام نمودند که در هفته اول ماه مارچ مذاکرات رو در رو بین دولت افغانستان و طالبان آغاز می گردد. در حالی که هفته دوم ماه مارچ آغاز گردید، طالبان هر نوع مذاکره با دولت افغانستان را رد کردند. اعلامیه ای که چند روز قبل از آدرس طالبان نشر گردید در سه شرط قبلی شان پا فشاری نمودند. شرط اول خروج کامل نیروهای خارجی، دوم خارج شدن سران طالبان از لیست سیاه و شرط آخری آزادی زندانیان طالبان می باشد.

 

دولت افغانستان و جامعه جهانی از چندین سال بدینسو سعی می کنند گروه طالبان را به میز مذاکره بیاورند. ولی سعی و تلاش ها تا امروز نتیجه ای در قبال نداشته است. پرسش اصلی در اینجا است.

چرا طالبان جنگ را انتخاب می کنند؟

چرا طالبان مذاکره را رد می نمایند؟

آیا واقعا سه شرط بالا بخاطر آنها مهم است؟

فکر می کنم سه عامل زیر باعث شده طالبان مذاکره را رد کنند.

 

۱- طالبان از نظر مالی قوت گرفتند

امروز طالبان در تمام نقاط زیر سلطه خود از مردم بنام عشر و ذکات پول اخذ می نمایند. اخیرا وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان تایید نمود که شبکه های مخابراتی روشن، ام تی ان، اتصالات و افغان بسیم به گروه طالبان حق می دهند. همین طور از شرکت ها و تاجران بزرگ کشور، طالبان به نام عشر و ذکات پول اخذ می نمایند. من این شرکت ها را به هیچوجه تقبیح نمی کنم، شرکت ها مجبور هستند بخاطر امنیت خدمات و کارکنان خویش به طالبان حق بدهند، چون که دولت نمی تواند امنیت آنها را تامین نماید. یک هفته قبل که خودم در افغانستان بودم شایعاتی جدی وجود داشت که طالبان از بندرهای افغانستان نیز حق می گیرند. گفته می شود که تخریب پایه های برق در منطقه دند غوری نیز به وخامت گراییدن مناسبات شرکت برشنا و طالبان بر سر پول بوده است. طالبان از شرکت برشنا حق می خواهد، در برابر شرکت برشنا جواب منفی می دهد، بعدا طالبان پایه های برق را تخریب می نمایند.

پیشنهاد بعدی:  حکومت در کفش خود ریگ دارد

 

بر علاوه کشورهایی که منفعت شان را در جنگ و تخریب افغانستان می بینند، گروه طالبان را تجهیز و تمویل می نمایند. کشور همسایه پاکستان سالانه میلیون ها دالر بخاطر تمویل طالبان هزینه می کند. عربستان سعودی و به خصوص بعضی از سرمایه داران وهابی این گروه را حمایت مادی می نمایند. روسیه نیز در این اواخیر با طالبان تماس گرفته است. روسیه داعش را دشمن استراتیژیک خود می داند، ازین لحاظ بر ضد گروه داعش، طالبان را حمایت می کند.

 

با کلام خلص:

امروز گروه طالبان یک دولت موازی را در خاک افغانستان تشکیل دادند، در اطراف شهرها در بین مردم نفوذ قابل ملاحظه ای را دارا هستند، درین گروه مشکل مالی دیده نمی شود، در حساب بانکی سران طالبان میلیون ها موجود است، سران طالبان زندگی مرفه دارند، از این لحاظ نمی خواهند صلح کنند اما متاسفانه اولادهای غریب به نام جهاد کشته می شوند.

 

بنابراین اگر جامعه جهانی واقعا در برابر مردم افغانستان نیت خالصانه دارند، اگر به واقعیت می خواهند طالبان به میز مذاکره بنیشیند، نخست باید کشورهایی که حامی طالبان هستند، تحریم گردد. ثانیا منابع مالی داخلی آن نیز قطع گردد، منابع مالی داخلی زمانی قطع می گردد که گروه طالبان در داخل ضربه شدید را متقبل شوند. تا زمانی که منابع مالی طالبان قطع نگردد طالبان صلح نخواهد کرد.

 

۲- طالبان خواست استقلالیت خود را به نمایش بگذارند.

اخیرا سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بین المللی در آمریکا گفت: سران طالبان در خاک پاکستان زندگی می کنند، از خدمات صحی ما استفاده می نمایند و علاوه نمود پاکستان در بین طالبان نفوذ دارد. من فکر می کنم عدم اشتراک طالبان در میز مذاکره به معنی جواب به پاکستان بود. طالبان با رد مذاکرات خواست استقلالیت خویش به را نمایش بگذارند. یعنی ما مستقل حرکت می کنیم.

پیشنهاد بعدی:  افغانستان و تقويت دوباره طالبان

 

۳- بازی خصمانه پاکستان

پاکستان پیوسته تاکید می کند که گروه طالبان بعد از مرگ ملا عمر به چند دسته تقسیم شده اند. دولت افغانستان نیز این موضوع را تایید می کند. ممکن در اینجا یک بازی خصمانه دیگر پاکستان موجود باشد. پاکستان می خواهد یک گروه کوچک و بی صلاحیت طالبان را به میز مذاکره بکشاند و گروه اصلی را به جبهه جنگ حمایت کند، به این ترتیب به جهانیان بگوید که ما حامی تروریزم و طالبان نیستیم، نفوذی که در طالبان داشتیم بخاطر صلح افغانستان استفاده کردیم.

 

نتیجه:

به خاطر صلح دایمی در کشور راه درازی موجود است. محمد اشرف غنی ریس جمهور افغانستان تابستان گذشته را بقای افغانستان خواند اما من تابستان پیشرو را مهم تر از تابستان گذشته می دانم. در صورتی که در تابستان پیشرو دولت مرکزی اراده سیاسی نشان داده، طالبان را سرکوب نماید، در سال های آینده طالبان مجبورا به میز مذاکره خواهند آمد. وگرنه روزهای سختی انتظار دولت و مردم افغانستان را می کشد.

موضوع : اخبار