اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به راپور روزنامه عمان، مبارزات انتخاباتی، سیاست میرکل  را در قبال پناهجویان افغان تغییر داده است.

روزنامه عمان، چاپ عمان در یادداشتی به قلم سمیر عواد، به موضوع بحث برانگیز اخراج پناهجویان افغان از جرمنی پرداخت.

در این یادداشت آمده است: چند ماه پیش یک طفل مهاجر افغانستان در نشستی که توسط حامیان حزب دموکرات عیسوی جرمنی با حضور انگیلامیرکل صدر اعظم جرمنی برگزار شد احساسات او را برانگیخت.

زمانی که این طفل افغانستان به نام ادریس با زبان جرمن خطاب به صدر اعظم جرمنی، گفت: می‌خواهم از شما سپاسگزاری کنم، میرکل ، با کف زدن حاضران روبرو شد اما چشمان ادریس زمانی که صدراعظم جرمنی با وی دست می‌داد، پر از اشک بود.

سال گذشته بیش از 890 هزار پناهجو وارد جرمنی شدند و از جَنیوری تا آکتُبر امسال دولت جرمنی حدود 694 هزار درخواست پناهنده گی دریافت کرد.

اما احتمالا سرنوشت ادریس و خانواده او برای ماندن در جرمنی با دشواری هایی روبروست مثل سرنوشت متعلم افغان که در شهر نورنبرگ زنده گی و تحصیل می کرد و هنگامی که پولیس به دستور وزیر امور داخله جرمنی درصدد اخراج وی از این کشور برآمد، هم صنفی های خود را برای مقابله با پولیس حشر کرد تا مانع بازگرداندن وی به افغانستان شوند، مُـلکی که هیچ هفته ای در آن بدون وقوع انفجار و کشته سپری نمی شود.

اما انفجار در نزدیکی تعمیر سفارت جرمنی در کابل که ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت روند اخراج پناهجویان افغان از جرمنی را متوقف کرد، چرا که این انفجار موید راپور های بین المللی درباره ادامه ناامنی و جنگ های داخلی در افغانستان است.

سال 2017 سال انتخابات سراسری در جرمنی است و میرکل  به هر شکلی می خواهد برای چهارمین بار گوی سبقت را از رقبای خود برباید اما مساله پناهجویان مانعی در مسیر تضمین پیروزی وی محسوب می شود.

انگیلامیرکل که یکی از قدرتمندترین زنان سیاستمدار جهان است، به دلیل سیاست های مهاجرتی این کشور طی سال های اخیر خاصتاً از زمان اغاز بحران در سوریه هدف انتقادهای شدید احزاب راست افراطی جرمنی قرار گرفته است. امری که موجب کاهش محبوبیت حزب دموکرات عیسوی در جریان انتخابات منطقوی در برخی از ایالت های جرمنی شده و راهیابی احزابی مانند آلترناتیو برای جرمنی به پارلمان های ایالتی من‌حیث حزب دوم و گاه اول را به دنبال داشته است.

در سِپتِمبر 2015 میرکل  با ورنر فایمان صدر اعظم سابق اتریش در خصوص تسهیل عبور پناجویان مقیم بوداپست به جرمنی به توافق رسید تا هشتصد هزار پناهجویی که بیش تر آنها سوری بودند بتوانند با گذر از کشورهای بالکان و اتریش خود را به جرمنی برسانند.

میرکل  نتوانست مردم جرمنی و همچنین شرکای خود در حزب دموکرات عیسوی رادرباره ضرورت میزبانی از پناهجویان متقاعد کند و برای اولین بار برخی از آنها خواهان کناره گیری میرکل  از همه سمت هایش شدند.

میرکل  با وجود رنجش خاطری که از شرکای حزب دموکرات داشت در جَنیوری اعلام کرد که بار دیگر در مبارزات انتخاباتی رهبری حزب دموکرات عیسوی را برعهده خواهد داشت.

صدر اعظم جرمنی می بایست با رقبای خود همچون هورشت زیهوفر رییس حزب سوسیال عیسوی و ولسوال ایالت باواریا به توافقی بر سر توقف ورود پناهجویان رسیده و شروع به اخراج کسانی می کرد که جرمنی تقاضای پناهنده گی آنها را رد کرده است.

میرکل  سعی کرد با دادن مشوق های مالی به کشورهای ذیربط با بحران پناهجویان مانع سرازیر شدن سیل ورود آنهابه جرمنی و اروپا شود.

دولت جرمنی چشم خود را به روی جنگی که از دوره ریاست جهوری جورج بوش پسر در افغانستان آغاز شده و هنوز همه خاتمه نیافته بسته است هنوز درگیری های شدیدی در مناطقی از افغانستان جریان دارد تنها در سال 2016 بیش از 600 هزار نفر از افغان ها از خانه و کاشانه خود مهاجرت کردند و بیش از 2 ملیون بیجا شده در شرایط اسفباری در افغانستان به سر می برند.

سازمان ملل مدتی است از ارایه آمار و ارقام درباره کشته های افغانستان خودداری کرده و تمرکز خود را بر دیگر مناقشه ها از جمله موصل و سوریه قرار داده این در حالی است که کشتارها در افغانستان متوقف نشده است.

در اواخر آوریل گذشته طالبان 140 عسکر افغانستان را در یک روز به قتل رساند در همین ماه در حملاتی که طالبان مسئولیت آن را پذیرفت از جمله انفجار مقابل مقر سفارت جرمنی در کابل 300 نفر قربانی شدند.

میرکل  به خوبی می داند که اگر کمک های مالی به افغانستان را متوقف کند دولت کابل سقوط خواهد کرد از همین رو برلین، اروپا و دولت افغانستان سرنوشت هزاران افغان را به بازی گرفته اند آنهایی که خواهان زنده گی در کشورشان هستند اما به شرطی که امنیت و ثبات در آنجا برقرار باشد چیزی که در حال حاضر هنوز فراهم نشده است.

روزنامه دیر اشپیگل نیز نوشت دولت جرمنی پس از انفجار هولناک علیه مقر سفارت جرمنی در کابل تصمیم گرفت اخراج پناهجویان افغان که تقاضای پناهنده گی آنها مردود شده عجالتا و برای مدت موقتی متوقف کند.

برلین بیش از اینکه مصلحت پناهجویان را مد نظر بگیرد به منافع سیاسی خود در انتخابات سراسری امسال جرمنی می اندیشد چرا که هر چقدر شمار پناهجویان در جرمنی کاهش پیدا کند چانس میرکل  برای پیروزی در انتخابات سِپتِمبر آتی کشورش بیش تر می شود.