اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از آنکه کشورهای اروپایی برای پذیرش مهاجران چراغ سبز نشان دادند، بیکاری در کشور ما به اوج خود و امنیت به بدترین وضعیت خود رسید. مردم در افغانستان دسته دسته کوله بار سفر بستند و به سوی اروپا رهسپارشدند. به طوریکه شدت مهاجرت ازافغانستان بعد از سوریه رتبه دوم را گرفت. در این میان رییس جمهور لب به سخن گشوده و از جوانان درخواست تا به کشور بازگردند، هیچ کس استقبالی از این موضوع نکرده چرا که آنهایی که رفته اند راه برگشتی ندارند، دارو ندار خود را فروخته اند و رفته اند. علاوه بر آن چرا برگردند از جایی که فرار کرده اند؟

 

سید حسن شریفی بلخابی در برنامه «آماج» گفت: چهل سال است که ما به صورت گسترده و وسیع درد مهاجرت را لمس و احساس می کنیم. امروز ما نزدیک به هفت میلیون مهاجر در کشورهای دیگر داریم. در طول این سالها هیچگاه از حقوق مهاجران افغانستانی دفاعی نشده است. بیکاری، فقر، ناامنی، تهدید، بدامنی، جنایت بشری و … مسایلی هستند که یک انسان می تواند به خاطر آن مهاجرت کند. ما مشاهده می کنیم که در افغانستان این شرایط کاملاً وجود دارد. ما امسال جوانانی را در کابل داشتیم که ده ماه در کابل خوابیدند وهیچ کاری را پیدا نکردند و تذکره هایشان را به هتل های محل اقامتشان گروگان داده اند و هیچ پولی هم ندارند تا آن را پس بگیرند. بهترین راه در این شرایط برای آنها این است که مهاجرت کنند.

 

وی در خصوص صحبت های رییس جمهور برای بازگشت مهاجران انتقاد کرده و گفت: با این اوضاع و در کمال تاسف رییس جمهور ما اعلام کرد که ما آماده ایم تا مهاجران خود را دوباره در کشور بپذیریم. رییس جمهور با کدام صلاحیت قانونی این موضوع را مطرح کرده است؟ چرا از مهاجرین خود حمایت نکرد؟ چرا نگفت که ما ملحق به کنوانسیون 1951 ژنما هستیم. ما ملحق به میثاق های بین المللی حمایت از مهاجرین، اطفال، زنان و…هستیم؟ چرا نگفت که وزیر مهاجرین ما به روشنی در مورد این میثاق های بین المللی صحبت می کن و اگر مهاجرین واجد این شراط نبود، آنگاه ما آماده پذیرش هستیم.

 

بلخابی ادامه داد: متاسفانه رییس جمهور ما هیچگاه براساس مطالعه عمیق و مشورت حرف نمی زند. در این میان وزیر امور مهاجرین بسیار معقول حرف زده است و گفته است که باید با کشورهای اروپایی صحبت شود و اگر افراد مهاجر شرایط مهاجرت بر اساس میثاق های بین المللی را ندارند، آماده پذیرش هستیم.

 

این نماینده مجلس نبود برنامه سیاست خارجی در وزارت خارجه را باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی در رابطه با دیگر کشورها بخصوص در رابطه با مهاجرت ها دانسته و گفت: نبود اصول سیاست خارجی در وزارت خارجه یک مشکل بسیار بزرگ در کشور ما است. رابطه خارجی ما با دیگر کشورها براساس اصول مشخص نیست. این اصول می تواند روابط اقتصادی، امنیتی، سیاسی و مخصوصاً پدیده مهاجرت را تشکیل دهد. چون این خطوط سیاست خارجی را نداریم سفیران ما از مهاجران خود هیچ خبری ندارند. به طوریکه در حادثه منا ما بیش از سی نفر کشته اما دادیم هیچ کس از احوالات آنها خبری نگرفت.

 

وی همچنان نبود اصول سیاست خارجی را باعث شکست در دیگر برنامه ها عنوان کرد و افزود: آنچه که برای یک برنامه سازی مهم است اصول است. ما در همه بخش های وزارت خارجه اصول سیاست خارجی نداریم. اگر ما امروز در قسمت مذاکرات صلح ناکام هستیم، اگر نمی توانیم مشکلات مهاجران خود را حل کنیم، اگر امروز در چانه زنی های بین المللی و دستگاه دیپلماسی ضعیف هستیم دلیل این است که یک پراکندگی در برنامه های سیاست خارجی دیده می شود یعنی ما قالب و راهبرد کاری مشخصی نداریم پس با این اوضاع وزارت خارجه هرچند افراد خوبی داشته باشد، هرچند تلاشهای زیادی داشته باشد چون برنامه ای وجود ندارد این فعالیت ها نمی تواند پاسخگوی نیازها باشد.

 

بلخابی در خصوص گفته رییس جمهور می گوید: رییس جمهور به جای اینکه اعلام کند که با آغوش باز از بازگشت مهاجرانی که به سوی اروپا رفته اند استقبال می کنم، مهاجرانی که دار و ندار خود را فروخته اند و جان خود را به دست گرفته اند و رفته اند. چرا با فقر مبارزه نکرد؟ چرا با بیکاری مبارزه نکرد؟ با ناامنی مبارزه نکرد؟ بی اعتمادی به این جامعه باعث شد که آنها بروند و این بی اعتمادی و بی باوری همه را متضرر ساخته است. افراد در این کشور نه امنیت و نه اقتصاد و نه نان و نه کار داشته اند و ناگزیر شده اند که مهاجرت کنند. حالا که رییس جمهور اعلام می کند که آنها برگردند آیا بیکاری را از بین برده است؟ آیا فقر را ریشه کن کرده است؟ آیا در کشور امنیت برقرار شده است؟متاسفانه کسانی که مهاجرت کرده اند راه برگشتی ندارند.

 

وی تاکید کرد که مهاجران ما شرایط مهاجرت به دیگر کشورها را دارا هستند و افزود: ممکن است برخی افراد هم وضعیت اقتصادی خوبی داشتند و در میان جنگ نبوده اند اما حتی یک درصد از آنها امنیت روانی نداشته اند. تا در افغانستان پای خارجی ها وجود داشته باشد، تا نیروهای نظامی آنها در اینجا پایگاه داشته باشند، تا حملات هوایی داشته باشند و حتی امروز که باعث به وجود آمدن داعش هم شده اند، شهروندان ما نه امنیت روانی و نه امنیت جانی نخواهند داشت و طبق میثاقهای بین المللی مهاجران ما شرایط مهاجرت را دارا هستند.

موضوع : اخبار