اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

گروه داعش گروهی تروریستی است که در افغانستان هم سربلند کرده است و هنوز مشخص نیست که چه برنامه هایی را روی دست دارد و برای چه هدفی به این مرز و بوم آمده است. از یک طرف حزب اسلامی به رهبری حکمتیار چندی قبل حمایت خود را از داعش اعلام کرده است. چرا حزب اسلامی از داعش حمایت می کند؟ مگرنه این است که داعش گروهی تروریستی و آموزه های آن مخالف با اسلام است؟ حکمتیار با این حمایت به چه چیزی می خواهد دست یابد؟

 

داوود کلکانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: اگر ما به پیشینه داعش و حرکت های آن در خاورمیانه مطالعه کنیم و دقت نماییم می بینیم که داعش یک پروژه است. اساس بنیاد فکری آنها بر اساس یک بنیاد دینی و مذهبی نیست. برایشان مرامنامه ای هم وجود ندارد. داعش برای این به وجود آمده است که از طرفی مسلمان ها را با کارهایی که این گروه می کند بدنام بسازند، از طرفی دیگر هم برنامه هایی دارند تا نظام هایی را که طرفدار ایران هستند از بین ببرند. آمریکا با بازی هایی که در خاورمیانه انجام داد، صدام را ازبین برد اما همه نقاطی که آمریکایی ها در آن عملیات انجام دادند به دست کسانی افتاد که طرفداران ایران بودند.

 

وی در خصوص علت به وجود آمدن داعش اظهار کرد: آمریکا و عربستان سعودی از این ترسیدند که بهار عرب اشتباهی بود که از آنها سر زده است و قدرت ایران را در منطقه زیاد کرده است، پس در صدد بر آمدند که دوباره آن کشورها را ضعیف سازند. حالا این گروهی که ساخته شده است در مبارزه با قدرت تشیع ساخته شده و می خواهند که بدین وسیله اسلام را بدنام کنند و در کنار آن نفاق مذهبی را دامن بزنند و از گسترش دین اسلام جلوگیری نموده و آن را محدود بسازند.

 

کلکانی در ارتباط با دلیل حمایت حزب اسلامی از داعش چنین گفت: حزب اسلامی از ابتدای به وجود آمدنش در محرومیت های مختلف و در انزوا قرار گرفته است. این گروه سعی کرده است به طور مستقل وارد حکومت افغانستان شود و سیاست افغانستان را به زعم و نظر خود تغییر دهد. مانعی که در برابر حزب اسلامی وجود داشت، یکی جمعیت اسلامی بود که با حزب اسلامی برخودرهایی انجام داد. دیگری طالبان بودند که آنها هم که به عنوان پروژه ای وارد افغانستان شدند و ضربات کوبنده ای بر پیکر حزب اسلامی وارد کردند. حالا هم حزب اسلامی و هم طالبان در مخالفت با حکومت افغانستان قرار دارند. طالبان هیچ چراغ سبزی به حزب اسلامی نشان نمی دهد، بنابراین این گروه در صدد است تا به طالبان ضربه ای وارد کند و نفوذ خود را افزایش دهد. حالا که گروه جدیدی به نام داعش به وجود آمده و از طالبان هم قدرتمند تر هستند قصد دارد از این گروه استفاده کند تا آن را بر علیه طالبان بشوراند.

 

این نماینده مجلس حمایت حکمتیار از داعش را محکوم کرده و گفت: حمایت حکمتیار از داعش در مخالفت با اصول اسلام است. این حمایت در مخالفت با اندیشه ها و فکر اسلامی مردم افغانستان است. چرا که داعش به وجود آورده کشورهای خارجی است که درصدد هستند اسلام را بدین وسیله نابود بسازند.

 

وی در خصوص اواضاع حزب اسلامی در افغانستان گفت: تعداد زیادی از افراد حزب اسلامی حکمتیار به طرف حکومت آمده اند و فعلاً در شوراهای حزب اسلامی وجود دارند و بسیاری از آنها در قدرت هستند. از سطح والی ها تا وزیران آنها در قدرت سهیم هستند. متاسفانه حکمتیار از بدو پیروزی مجاهدین نظراتی تکرو می داده است. نظرات وی مطلق شخصی خودش بوده است که از ابتدا تا انتها همان را تعقیب می کرده و به مشورت هیچ فرد دیگری اعتنایی قایل نمی شده است.

 

وی در اخیر افزود: افراد حزب اسلامی در تمام افغانستان وجود دارند. افراد نخبه، شایسته، معقول و تحصیلکرده همه در حزب اسلامی جمع شده بودند اما بنابر سیاست های نادرست حکمتیار این حزب نتوانست قدرت را در افغانستان بگیرد و نتوانست به عنوان یک حزب پیروز در افغانستان مطرح شود. افراد این حزب پراکنده شدند و هم اکنون در افغانستان چند شورا از حزب اسلامی داریم که به نام های مختلف وجود دارند. این نشان می دهد که حزب اسلامی نیاز به این دارد دوباره تعریف شود و در آن تجدید نظر انجام شود. دوباره برای آن یک گرد همایی صورت بگیرد و کنگره ای دایر شود تا دوباره به شکل واقعی احیا شود.

موضوع : اخبار