اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ما باور داریم که حیات یک رشته درازی است که از حلقه های متعدد و متصل بهم ساخته شده و از کوچکترین موجود تا عظیم ترین آن در این رشته سهم بسزایی دارد و انسان منحیث اشرف مخلوقات نبایستی کاری کند که به نفع خودش و به زیان سایر موجودات تمام شود.

 

مردم افغانستان با درد و دریغ بویژه توده های مردم از حفاظت محیط زیست آگاهی چندانی ندارند. در واقع بی توجهی مردم در زمینه پاکی و صفایی شهر و روستاها ناشی از همین کم اطلاعی مردم از پاسداری از محیط زیست است. همچنان رهبری اداره های مسوول محافظت از محیط زیست نیز آگاهی چندان کافی از دانش پاسداری از محیط زیست و پاکی و صفایی شهر و گوارا بودن آب و هوا ندارند. در حقیقت وظیفه و وجیبه ای طبیعی و انسانی هر انسان خرمند است تا در حراست از محیط زیست تلاش نماید.

 

جلوگیری از قطع بی رویه درختان و نابودی جنگل و چراهای مراتع و جلوگیری از صیقل شدن پوشش گیاهی دامنه ها، شکار حیوانات وحش و پرندگان و حتی جلو ویرانی محیط زیست آنها را بگیرد. احیای و حفاظت از محیط زیست کشور در آغاز لازم به یک آگاهی دهی همگانی با درک سالم اداره ملی حفاظت محیط زیست برای جلوگیر از آلودگی بیشتر محیط زیست کشور است و بعد ایجاد ذهنیت اجتماعی در افکار عمومی از طریق رسانه ها و در نهایت به اقدام عملی همگانی شهروندان کشور هر سال دو فصل سال تیرماه و بهار به حشرکاری درخت شانی و کاشت دانه ای بته های دانه دار نیاز مبرم در شهر، دهات و دامنه ها دارد تا شهروندان کشور ما در یک محیط زیست سالم به اصل “سلامت” نایل آیند که سلامت جسمی افراد، ضامن سلامتی اجتماعی یک جامعه است که باعث ایجاد مقاومت در مقابل بیماری ها می گردد.

 

در ضمن باید افزود که: شش ویژگی که از دید تخصصی من در زمینه ایجاد یک محیط زیست سالم نیاز است این ها است: ۱ ـــ مراعت ابعاد اکو سیستمی در حین ساخت و ساز تعمیرات، پروژه های انکشافی، البته ایجاد سرک های غیر اصولی در دامنه کوه ها محیط آن وضعیت پیچیده ای را بوجود می آورد. احداث سرک های غیر اصولی در محیط کوهستان زخمی ابدی بر سیمای کوهستان وارد می شود که ترمیم و بازسازی پوشش گیاهان در شیب های تند مشکل است. طبیعت رنگ و بو و تازگی خود را از نبود گیاهان از دست می دهد و هدیه طبیعت برای آرامش حیات وحشی نسیم دل انگیز چون بادصبا که در طبیعت جریان دارد از سبب ساخت سرک بر هم می ریزد. ۲ ــــ رعایت اکو سیستم هنگام کشت للمی و چرای چارپایان و نیز تحفظ چراگاه های دشتی و مراتع به هدف حفظ نباتات و جانداران کوچک. ۳ ـــ برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی چرخه هیدرولوژی را تغییر می دهد و اثرات منفی آن بطور ناگهانی بعنوان یک مشکل آشکار می گردد.

 

۴ ـــ قطع جنگل ها باعث گرم شدن زمین ، انقراض گونه های حیوانات وحش و پرندگان و در نهایت سبب بحران محیط زیستی می شود. ۵ ـــ توقف جمع آوری گیاهان دارویی و صادرات آن یک عاید ناچیز است اما حیات یک متر مربع پوشش گیاهی برای سالمی محیط و تازه نگهداری طبیعت میلیون دالر ارزش دارد. ۶ ــــ کنترول در نحوه اداره چرای چارپایان از طرف اداره ملی حفاظت محیط زیست در چرگاه های مراتع کشور هیچ وجود ندارد، چرانیدن تعداد زیاد گله ها در یک ساحه محدود بالای چراگاه های مراتع، چرش و گردش زیاد گله ها در یک منطقه باعث کاهش پوشش نباتی, افشردگی زمین و کاهش مواد عضوی آن می شود و در نتیجه حاصل خیزی زمین ها تقلیل می یابد و در حالا حاضر از عدم کنترول نهاد مسوول در بعضی از نقاط مراتع کشور بخاطر چرای بی رویه هیچ چیزی نمی روید کوه ها از وجود پوشش سبز گیاهی برهنه شده که دیگر توان نگهداری برف را ندارند و موجب افزایش درجه حرارت در مناطق کوهی گردیده است و در نتیجه درجه حرارت بالا به ذوب سریع یخچال های طبیعی در بسیاری مناطق آنجا می انجامد و بلاخره سبب کم شدن جریان دریای هرمند در فصل تابستان و در منطقه باعث تخریب محیط گردیده است.

 

اما با تاسف باید تذکر داد در طی ۱۶ سال رهبری اداره ملی محیط زیست کشور هیچ رهنمودی برای احیا و حفاظت از محیط زیست کشور اتخاذ نگردیده است، اداره ملی محیط زیست طبق مکلفیت هایی که در قانون منابع طبیعی و قانون محیط زیست به این اداره سپرده شده، پاسدار منابع طبیعی کشور است. در این مضمون تا حدی سعی شد به تمام مسایل مربوط به محیط زیست کشور و راه احیا و حفظ آن و کمک به درک صحیحی آن پرداخت شود اما چه لزوم داریم که ما از محیط زیست محافظت کنیم؟ ما باور داریم که حیات یک رشته درازی است که از حلقه های متعدد و متصل بهم ساخته شده و از کوچکترین موجود تا عظیم ترین آن در این رشته سهم بسزایی دارد و انسان منحیث اشرف مخلوقات نبایستی کاری کند که به نفع خودش و به زیان سایر موجودات تمام شود.