اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

امریکا برای اینکه پیروزی بر داعش در سوریه را به نام خود تمام کنند، رقه را با خاک یکسان کرد!

روزنامه پراودا ، چاپ مسکو، نوشت: همانطور که روز گذشته وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، در چوکات عملیات آزادسازی شهر رقه سوریه از دست ترویستهای داعش، هزاران نفر از مردم ملکی ساکن این شهر قربانی حملات ایتلاف بین المللی به سرکردگی امریکا شده و این شهر تقریبا با خاک یکسان شده است. این در حالی است که مقامات امریکایی، بدون اشاره به این واقعیت تلخ، آزادسازی رقه را پیروزی برجسته بر داعش ارزیابی کرده و این عملیات را اقدامی مهم در مبارزه جهانی با این گروه تروریستی نامیدند.

فرانس کلینتکلید نائب رییس کمیته امور دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که ایتلاف به اصلاح ضدداعش به رهبری امریکا، بعد از نابودی این شهر، اکنون سعی دارد تا با ارسال کمک‌های انسان دوستانه برای مردم آن، رقه را به مرکز جدیدی در سوریه که تحت کنترول دولت بشار اسد نباشد، تبدیل کند.

ستندرد دوگانه غرب حتی در کمک رسانی به مردم سوریه

این سناتور با یادآوری اینکه، بلافاصله بعد از آزادی رقه، ملیونها دالر و یورو سریعا برای کمک انسانی به این شهر اختصاص یافته و این مسئله نشان دیگری از ستندردهای دوگانه غربی‌هاست که خاک سوریه را نیز به مناطق خودی و بیگانه تبدیل کرده و حتی کمک‌های انسانی به مردم این کشور را بصورت انتخابی انجام می دهند.

کلینتسویچ یادآور شد: کاملا وضاحت است که در پشت این ماجرا اهداف سیاسی خاصی وجود دارد. واقعیت تلخ فقط در بمباردمان وحشیانه نیروهای متحد امریکا به این شهر نیست. به عقیده من، قبل از هر چیز تلاش جدایی طلبانه ایتلاف امریکایی برای تبدیل کردن شهر رقه به مرکز دیگری در سوریه است که تحت کنترول دولت مرکزی آن قرار نداشته باشد. دقیقا با این هدف است که بسیار سریع پول‌های زیادی برای بازسازی این شهر سرازیر شده است، در حالیکه چنین برخوردی در مورد سایر شهرهای سوریه، بعد از آزاد شدن آنها از دست داعشی‌ها صورت نگرفت.

لازم به یادآوری است که انگلیس روز گذشته اعلام کرد که مبلغ 10 ملیون پوند (بیش از 13 ملیون دالر) برای ارایه کمک‌های انسان دوستانه به مردم شهر رقه اختصاص داده است.

حمله نیروهای دموکراتیک سوریه با حمایت امریکا به شهر رقه در تاریخ 6 جون آغاز شد. تروریستها در تاریخ 21 سِپتِمبر در بخشهای مرکزی شهر در محاصره افتادند، ولی بشدت مقاومت می کردند. در مرحله پایانی عملیات آزادسازی رقه، حملات هوایی نیروهای ایتلاف به این شهر به گونه‌ای بود که مردم ملکی آن برای نجات خود مجبور به ترک شهر شدند و تعداد زیادی از آنها در جریان بمباردمان های هوایی کشته شدند. نیروهای دموکراتیک سوریه در تاریخ 20 آکتُبر، رسما آزادی شهر رقه را اعلام کردند.

اقدام وحشیانه سیاسی و نظامی امریکا در شهر رقه

عادلبی عشقاگاشیف نائب رییس فراکسیون روسیه واحد (حزب حاکم روسیه) و عضو کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه در گفتگو با این روزنامه گفته است: امریکا و ایتلاف تحت قوماندانی آن، بسیار عجله داشتند تا در پیروزی بر تروریزم بر نیروهای دولتی سوریه که تحت حمایت روسیه و ایران، موفقیتهای قابل توجهی در این مبارزه بدست آورده بودند، غلبه پیدا کنند و آزادسازی شهر رقه، از این جهت برای آنها اهمیت بسیار زیادی داشت و همین هدف باعث شد که برای آنها مهم نباشد که تعداد زیادی از مردم ملکی در حملات وحشیانه آنها به این شهر قربانی می شوند و دقیقا این اتفاقی بود که در شهر رقه رخ داد.

این نماینده بلندپایه دوما افزود: آنچه امریکا و متحدانش در شهر رقه انجام دادند، دقیقا یک اقدام وحشیانه سیاسی و نظامی بود. امریکایی‌ها اکنون، زمانی که عملیات ضدداعش در سوریه به پایان خود نزدیک شده است، تنها روی یک هدف متمرکز شده و آن اینکه نتیجه این مبارزه را به نفع خویش تمام کرده و در این عرصه از نیروهای دولتی سوریه تحت حمایت روسیه و ایران، پیشی بگیرند.

به گفته وی، سخنان پیروزمندانه که از سوی مقامات امریکایی در باره آزادی رقه شنیده می شود هم تنها احساس خشم و انزجار انسان را برمی انگیزد.

این مقام پارلمانی گفت: این در حالی است که بیش از 90 فیصد از خاک سوریه در پی عملیات نظامی ارتش سوریه، میلی متر به میلی متر، آزاد شده تا بالاخره تحت کنترول دولت سوریه قرار گرفته است. نیروهای نظامی روسیه هم در بمباردمان مواضع داعشی، دقیقترین ابزار را بکار بردند تا این حملات کاملا دقیق و حساب شده باشد، در حالیکه امریکا و متحدانش برای رسیدن به هدف سیاسی خود، بدون توجه به جان مردم ملکی دست به اقدامات وحشیانه زده و آنها را قربانی کردند.