اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز سه شنبه در جریان یک عملیات تروریستی گروه طالبان در کابل که به صورت حمله انتحاری انجام گرفت، بیش از سی تن جان خود را از دست دادند. ساعاتی بعد نیز در قندهار، انفجار یک بم در مهمانخانه والی این شهر، سبب کشته شدن پنج تن و زخمی شدن 12 تن دیگر شد؛ هرچند مسئولیت انفجار دوم را هنوز کسی بر عهده نگرفته، این دو حمله تروریستی ، از تشدید اقدامات و عملیات‌های طالبان حکایت دارد.

 

دو بمب‌گذار انتحاری دو روز قبل در برابر ولسی جرگه در شهر کابل خود را منفجر کردند و جان دست کم سی تن را گرفتند. صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که 22 تن از قربانیان، باشنده گان عادی و پولیس بوده‌اند. 43 نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند. مقام‌های وزارت صحت عامه افغانستان، شمار کشته‌ها را 30 و مجروحان را 63 تا 78 نفر اعلام کرده‌اند. مسئولیت این حمله انتحاری را طالبان به عهده گرفته است.

 

به گفته عبدالرحمان رحیمی، رییس پولیس کابل بمب‌گذار انتحاری اول پیاده خود را به در ولسی جرگه رسانده و منفجر کرده است. اندکی نیز بعد یک موتر حاوی بم در سمت دیگر سَرَک منفجر شد. انفجار بیش از همه از مسافران یک بس قربانی گرفته که در حال ترک ولسی جرگه بوده و سرنشینان آن را کارمندان این جرگه تشکیل می‌داده‌اند.

 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان که مسئولیت این حمله را به عهده گرفته، در پیامی گفته است که هدف حمله، موتر حامل کارمندان ریاست پنج اداره امنیت ملی بوده است. وی مدعی شده که این افراد، بر همان موتری سوار بوده‌اند که حامل کارمندان ولسی جرگه بوده است.

 

 

تنها ساعاتی از حمله تروریستی کابل گذشته بود که خبر رسید والی قندهار نیز هدف حمله تروریستی قرار گرفته است. بر اساس راپور بی بی سی، صمیم خپلواک، سخنگوی والی قندهار گفت، دو انفجار در مهمانخانه والی قندهار، باعث مرگ پنج نفر شده و دوازده تن زخمی به جای گذاشته است.

 

سخنگوی والی قندهار گفته، همایون عزیزی، والی قندهار و جمعه محمد عبدالله الکعبی، سفیر امارات در افغانستان در میان زخمیان این انفجار‌ها هستند. خپلواک همچنین افزود که هر دو زخم‌های خفیفی دارند، ولی به گفته او عبدالعلی شمسی، معاون والی قندهار به‌ شدت زخمی شده است. بعضی راپور‌ها آمار کشته‌ها را تا 14 نفر ذکر می‌کند.

 

مقامات محلی می‌گویند که انفجار‌ها در مهمانخانه والی قندهار حوالی ساعت 7 شامگاه به وقت محلی زمانی اتفاق افتاد که سفیر امارات همراه با والی قندهار و دیگر مقامات بلندرتبه این ولایت، مشغول صرف شام بودند. به گفته خپلواک در این مهمانی قومندان پولیس قندهار و رییس امنیت این ولایت نیز حضور داشتند. هنوز کسی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

 

طالبان به رغم فرارسیدن زمستان به عملیات خود شدت بیشتری بخشیده است. آخرین عملیات تروریستی طالبان علیه نماینده گان ولسی جرگه در کابل به ماه دیسِمبر 2016 برمی‌گردد که در جریان آن دو نماینده هدف حمله قرار گرفتند. اندکی بعد، خانه یک سیاستمدار اهل ولایت ناآرام هلمند هدف حمله قرار گرفت که در جریان آن هشت تن، از جمله دو طفل، کشته شدند.

 

گفتنی است، صبح روز سه‌شنبه، یعنی ساعاتی پیش از انفجار‌ها در برابر ولسی جرگه، نیز لشکرگاه، مرکز هلمند صحنه یک عملیات انتحاری بود که به کشته شدن هفت تن انجامید.

 

تهاجمات مکرر طالبان، نگرانی‌ها را درباره وضعیت امنیتی رو به وخامت افغانستان تشدید کرده است. قرارداد ناتو نیروهای رزمی خود را در پایان سال 2014 از کشورمان خارج کرد، ولی هزار نفر از نیروهای امریکایی در افغانستان باقی مانده‌اند تا به گفته خود، نیروهای افغان را در عملیات علیه تروریست‌ها یاری دهند.

 

در عین حال، هنوز معلوم نیست که امنیت افغانستان در استراتیژی امنیتی دولت جدید امریکا به رهبری دونالد ترمپ چه اهمیتی دارد. این موضوع در کارزارهای انتخاباتی نقش چندانی بازی نمی‌کرد. ترمپ نیز تا کنون مواضع وضاحت در این باره نگرفته است. تنها اوایل دیسِمبر او در یک گفت‌وگوی تلیفونی با اشرف غنی، قول کمک‌های بیشتر برای امنیت افغانستان داده است.

 

 

این حملات در شرایطی رخ می‌دهد که چشم‌انداز موفقیت مذاکرات بین‌المللی صلح افغانستان نیز در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. در همین راستا، سه روز پیش، یک مقام امنیتی پاکستان اعلام کردند دولت اوباما با ادعای مذاکره مستقیم با طالبان عملاً نشست‌های چهارجانبه صلح را فلج کرد.

 

این مقام ارشد به روزنامه پاکستانی تریبیون گفته است: در نشست‌های چهارجانبه، اختلافاتی در نگرش‌ها وجود داشت، زیرا چین و پاکستان در یک طرف و افغانستان و امریکا نیز در مقابل آن‌ها قرار داشتند. مقام پاکستانی مدعی شده: با توجه به ترکیب افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در این نشست‌ها، انتظار نتایج مثبت داشتیم؛ اما افغانستان هر خواسته‌ای که امریکایی‌ها داشتند را در این نشست‌ها مطرح می‌کرد.

 

سال گذشته عیسوی، کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و امریکا پنج دور نشست چهارجانبه درباره صلح افغانستان برگزار کردند. در حالی که به نظر می‌رسید که این نشست‌ها به نتیجه برسد، ملا اختر منصور رهبر سابق طالبان در حمله طیاره‌های بی‌سرنشین امریکایی در پاکستان هدف قرار گرفت. مقامات امریکایی نقش پاکستان را در این روند مشکوک اعلام کردند و پس از کشته شدن رهبر سابق طالبان، این نشست‌ها متوقف شد.

 

گفتنی است، دور جدید تلاش‌ها برای برگزاری مذاکرات صلح افغانستان نیز که این بار به ابتکار روسیه آغاز شده، هنوز نتوانسته به نتیجه‌ای ملموس و مشخص منتهی شود، خاصتاً اینکه عدم حضور نماینده گانی از دولت افغانستان در مذاکرات، با اعتراض کابل مواجه شده است.

موضوع : اخبار