اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به راپور رویترز، این روزها وی و سایر مستشاران نظامی ناتو زمان بیشتری را در میادین نبرد به این امید که آموزش‌های اولیه به نظامیان اردوی ملی کمک کند تا در مواجه با طالبان که امسال دستاوردهای بیشتری را داشتند، کارآمدتر باشند.

 

 

بعد از 2 سال که ناتو روی بودجه، کارهای اداری و پشتیبانی تاکید داشته، از سرگیری دوباره آموزش‌های اولیه برای نظامیان افغان، نشان از افزایش ماموریت آموزشی ناتو دارد.

 

ترمپ با این تصمیم روبرو است که عساکر بیشتری به افغانستان اعزام کند یا سطح فعلی نظامیان را حفظ کرده یا اینکه آنها را از جنگ 16 ساله‌ای که پایانی برای آن دیده نمی‌شود، خارج کند.

 

در ولایت کندهار، در میان گرد و خاک و دود بپاخواسته از محل آموزش، نظامیان رومانیایی و امریکایی به قومندانان افغان برای هدایت و آموزش عساکرشان، مشق نظامی می‌دهند.

 

این نوع آموزش، منعکس کننده تمایل جنرال نیکلسن برای بازگشت نظامیان به کارهای مانند هماهنگی توپخانه، پشتیبانی هوایی و پاکسازی بم های کنار سَرَک‌ است.

 

این راپور می‌افزاید: اجازه افزایش ماموریت آموزشی تابستان سال گذشته صادر شده بود،‌ اما با درگیر بودن نظامیان افغانستان در جنگ گسترده در سراسر سال 2016، فروکش کردن جنگ در زمستان فرصتی را برای آماده‌سازی و آموزش نظامیان افغانستان را فراهم آورده است.

 

در ادامه این راپور آمده است: قومندانان اعلام کردند که برنامه‌ریزی شده تا تعداد افسران آموزشی از 40 نفر به 100 نفر افزایش یابد، آنها امیدوارند تا با افزایش برنامه‌های آموزشی،‌ این پروگرام شامل مهارتهای نظامی بیشتری شود.

 

عبدالرحیم، معاون قومندانی لوای 205 واحد توپخانه اردوی ملی در این رابطه گفت: تعداد مستشاران بیشتری از ناتو برای آموزش تخصصی نیروی افغان نیاز است.

 

وی در ادامه گفت: بعد از آموزش نظامیان،‌هر جا که آنها عملیاتی را انجام دهند، به حذف دشمنان و ثبات کشور منجر خواهد شد.

 

نظامیان امریکا اعلام کردند که دولت افغانستان به کمتر از 60 فیصد خاک خود کنترول دارد. نیروهای امنیتی افغان تلفات سنگینی را در سال گذشته متحمل شدند، حداقل 6785 نفر از نظامیان کشور کشته و 11777 نفر نیز در ده ماه اول سال 2016 زخم برداشتند.

 

با کنار گذاشتن پروگرام خروج کامل از افغانستان، نیروهای ناتو پلانی را تصویب کردند که براساس آن 13 هزار از نظامیان خارجی را در کشور حفظ می‌کرد.

 

تقریباً بیش از نیمی از این تعداد نظامیان امریکا هستند و تعداد کمی از این نظامیان در عملیات‌های ضد تروریستی اشتراک می‌کنند.

 

در راپور اخیر، جنرال نیکلسن خواستار عساکر بیشتری برای امر آموزش شده، تا بتواند واحدهای نظامی بیشتری را در افغانستان آموزش داد.

 

همچنین چارلز کلیولند سخنگوی ناتو در این رابطه گفت: بررسی سالیانه ناتو تایید می‌کند که عساکر بیشتری برای حمایت از پروگرام آموزشی و ماموریت‌های کمکی نیاز است.

 

وی افزود: اما مقامات ناتو برای چگونگی اجرای این پروگرام در حال رایزنی هستند.

 

براساس راپور دفتر اشرف غنی، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، مایک پنس معاون اول رییس جمهور امریکا به اشرف غنی گفته بود که در حال بررسی اعزام عساکر بیشتری به افغانستان است.

 

منتقدان می‌گویند که تعین سقف برای عساکر موجود در افغانستان، که توسط بارک اوباما اعمال شده، بر پایه داوری شخصی و بدون در نظر گرفتن خطرات موجود در افغانستان اتخاذ شده است.

 

از سوی دیگر افزایش عساکر این نگرانی را بوجود آورده است که این عمل باعث خواهد شد که امریکا و نیرهای ایتلاف دوباره به جنگ کشانده شوند.

 

کریستوفر کلیندا یکی از افسران اردوی امریکا که در افغانستان خدمت کرده در این رابطه می‌گوید: افزایش عساکر دستاوردی آشکار برای نیروهای افغانستان است و حکومت را قادر می‌سازد تا با دست بالا وارد مذاکرت شود.

 

وی در پاسخ به این سوال گفت که آیا افزایش نیروها منجر به شکست طالبان خواهد شد؟ گفت: خیر. اما این امر می‌تواند بخشی از راهبرد تثبیت میدان جنگ باشد و منجر به این خواهد شد که دولت افغانستان سرزمین‌های بیشتری را از دست ندهد.

موضوع : اخبار