اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وکیل معروف پاکستانی دوسیه مهاجرین افغانستانی را برای تمدید مدت زمان اقامت به مدت یک سال در محکمه مرکزی پاکستان پیگیری می‌کند.

«ذوالفقار بهته» وکیل معروف پاکستانی برای تمدید مدت زمان اقامت مهاجرین افغان به مدت یک سال دوسیه آنها را در محکمه مرکزی پاکستان پیگیری می‌کند.

وی در این دوسیه از محکمه درخواست کرده از تملک املاک مهاجرین افغانستانی توسط پولیس، نیروهای امنیتی، سازمان‌های دولتی و قضات محکمه جلوگیری به عمل آید زیرا آنها از ترس اخراج شدن از پاکستان زمین‌های خود را به قیمت بسیار پایین می‌فروشند.

به راپور داون، بهته در این دوسیه از محکمه درخواست کرد که لستی از تمام املاک فروخته شده توسط مهاجرین افغان از تاریخ یک جون تهیه شود تا مبلغ واقعی این مستوفیت‌ها مشخص و در اختیار مهاجرین افغان قرار گیرد.

ذولفقار بهته که در سال‌های 2002 و 2005 دوسیه‌های مشکلی را قبول و به سرانجام رسانده در این زمینه گفت: در ملاقات با برخی دوستانم در پیشاور متوجه شدم که مهاجرین افغان از ترس اخراج شدن املاک و سایر مستوفیت خود را به قیمت بسیار پایین می‌فروشند به همین علت برای دفاع از آنها این دوسیه را قبول کردم.

در ادامه این دوسیه درخواست که مهاجرین افغانی که بیش از 20 ملیون روپیه در پاکستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند مدت اقامت آنها باید به مدت 5 سال تمدید شود.

بهته در ادامه این دوسیه نسبت به رفتار پولیس و نیروهای امنیتی در برابر مهاجرین افغان معترض شد و اعلام کرد آنها به دستورات دولتی عمل نمی‌کنند بلکه به دنبال کسب منافع شخصی هستند.

کمپ‌های مهاجرین افغان که خواستار بازگشایی سرحد تورخم و بازگشت داوطلبانه به کشور هستند مملو از جمعیت است.

«عبدالقادر‌ بلوچ» وزیر ایالتی و سرحدی پاکستان در چند بار این موضوع را مطرح کرده که مهاجران افغان باید تا 31 دیسِمبر پاکستان را ترک کنند و این مهلت تمدید نخواهد شد.

بنابر این راپور، بدرفتاری دولت پاکستان با مهاجرین افغان به دنبال حمله طالبان به یک مکتب در پیشاور افزایش یافته است.

اعضای طالبان در سال 2014 با حمله به مکتب «پیشاور» پاکستان، متعلمین و کارکنان این مکتب را به رگبار بسته و 142 تن را به قتل رساندند.

هم‌چنان دیده‌بان حقوق بشر از کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجران خواسته تا با حکومت پاکستان از نزدیک کار کند تا تمام افغان هایی که بدون مدرک پناهندگی در آنجا زنده گی می‌کنند، در سازمان ملل ثبت شوند.

این در حالی است که مقامات پاکستانی چندی پیش اعلام کرده بودند آنها در نظر دارند که برنامه بازگشت مرحله به مرحله 1.5 میلیون مهاجر افغانستانی را در 2 سال آینده به کشور آغاز کرده و به مهلت تعین شده که همان 31 دسامبر برای اقامت قانونی این پناهجویان در این کشور در نظر گرفته شده بود، خاتمه دهد.

موضوع : اخبار