اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این روزهای پر از ترور و انتحاری و انفجار و ناآرام کابل نه تاریخی نه تکرار ناشدنی و نه بی پیشینه هستند؛ صرفا در ادامه و به تناوب سلسله ناامنی های دهه اخیر در پایتخت به وقوع می پیوندند با یک تفاوت: ریاست جمهوری محمد اشرف غنی بجای حامد کرزی.

 

در روزهای اخیر ترور 2 تن از ورزشکاران مدال آور ملی، مربی تیم های پایه در کابل، شیخ عزیزالله نجفی عالم برجسته شیعی در هرات و معاون والی قندهار و دیروز نیز حمله بر موتر حامل عضو مجلس نمایندگان از داغ ترین مباحث امنیتی در افغانستان بوده اند.

 

با این حال، آنچه که هیچ گونه واکنشی از ارگ ریاست جمهوری بر نیانگیخته است ریخته شدن خون ده ها انسان بی گناه و شهروند افغانستانی است که با بدشانسی تمام در حین حمله مخالفان مسلح بر نمایندگان مجلس یا دیگر مسوولان مورد اصابت قرار گرفته و کشته یا زخمی می شوند.

 

اشرف غنی درحالی بلافاصله پس از انتشار خبر حمله بر کاروان موترهای شکریه بارکزی بیانیه ای در محکوم کردن این انتحاری با شدید ترین الفاظ مخابره کرد که هنوز هم همچنان نسبت به ناآرامی ها در کنر و افزایش ناامنی ها در سرک ها و جاده های منتهی به کابل سکوت اختیار کرده است.

 

سیر صعودی هدف قرار دادن مسوولان و خواص بجای مردم ملکی و عوام پس از امضای توافقنامه امنیتی کابل واشنگتن گویای این نکته است که گرچه هنوز هم گستره وسیعی از کشته شدگان را مردم عامی تشکیل می دهد اما طالبان از حمله بر مردم ملکی راه بجایی نبرده اند.

 

در روزهای خونین کابل، کنر، ننگرهار و قندهار که بیشتر مقرهای پولیس، دفاتر والی ها، موترهای ناتو و اعضای مجلس نمایندگان یا حتی بزرگان دینی و نخبگان ورزشی مورد هدف واقع می شوند دولت به فکر تامین امنیت نسبی و فراهم آوردن شرایط بهتر شده است.

 

وقوع حمله بر دفتر فرماندهی امنیه کابل و سیل تفاسیر و تواشیح در این خصوص و گمانه زنی های بی پایان، شاهدی بر این مدعا است که تا خطری متوجه اراکین و ارگان های حکومتی نگردد آب از آب تکان نمی خورد و کسی خم به ابرو نمی اورد که شهروندان غیرنظامی تلف شدند.

موضوع : اخبار