اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

گناه از پیر سید احمد گیلانی که حتی توان نشستن و برخواستن از چوکی را به تنهایی ندارد نیست، گناه از ریش سفیدی که تنها برای مصلحت و خالی نبودن عریضه بر منصب ریاست شورای عالی صلح تکیه زده است نیست، گناه از کسانی است که وی را توجیه نکرده اند.

 

باید گزینش کنندگان اعضای شورای مصلحتی صلح، پیش از نشاندن آن ها بر چوکی های مشخص و تعریف شده ای که سالها بلااستفاده مانده بودند؛ تمام و کمال تفهیم می کردند که فرمالیته و فرمایشی هستند و حق هیچگونه اظهارنظر، عکس العمل یا بروز علایم حیاتی از خود ندارند!

 

سخنان رییس جدید التقرر شورای عالی صلح درخصوص موثر و جایز ندانستن جنگ با طالبان همان و واکنش های تند و تیز رییس اجرایی و رهبر حزب تنظیم دعوت اسلامی همان! بدین معنا که پیر سید گیلانی بدون هماهنگی با ارگ نشینان حرفی زد و خشم عبدالله و سیاف را برانگیخت.

 

در مراسم پر حاشیه ی دومین سالگرد مارشال فهیم در کابل، جزء ناچیزی از مراسم به مدیحه سرایی درخصوص معاون اول حکومت کرزی و مرده پرستی گذشت و باقی مجلس درگیر حواشی خط و نشان کشیدن و خودی نشان دادن و اظهارفضل کردن زورمندان و دولتمردان بود.

 

در همین راستا، عبدالله عبدالله و عبدالرب رسول سیاف، بر مواضع تند گذشته ی خود نسبت به مخالفان مسلح تاکید ورزیدند و پاسخی کوبنده و دندان شکن به این پیر سفیدموی دادند که به قول رییس اجرایی، با این مواضع، دیگر مشروعیت خود و چوکی اش را زیر سوال نبرد.

 

در واقع، چوکی ریاست شورای صلح یک چوکی تشریفاتی و بدون حق اظهار نظر و اعلام موضع است که حتی کمترین سخنی درخصوص صلح یا جنگ با طالبان را برنمی تابد؛ بنابراین می بایست اعضای این شورای نمادین و فاقد صلاحیت پیش از این ها توجیه می شدند تا مراسم مرده پرستی مارشال فهیم را تند و تیز نکنند.

 

این درحالی است که رییس جمهور، وزارت های داخله و دفاع و امنیت ملی همه سرگردان و سردرگریبان اند و هریک درخصوص مصالحه با مخالفان مسلح به سویی می خزند و از مخزنی جداگانه تغذیه می شوند؛ چنین است که نیمی از ارگ بر ضد سخنان رییس شورای مصلحتی صلح برمی آشوبد و نیمی دیگر از ارگ نظاره گر می ماند.