اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موجب تغییراتی عمیق در راهبرد آتی کاخ سفید در افغانستان می شود که احتمالاً بر اصل حفظ حضور نظامی کوتاه مدت آمریکا در افغانستان و پاکستان متمرکز خواهد بود.

 

دونالد ترامپ، میلیاردر مشهور آمریکایی و نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا با کسب بیشترین آرای بدست آمده رییس جمهوری آینده آمریکا اعلام شد.

 

کشیدن یک دیوار بزرگ بین آمریکا و مکزیک، اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا، پیشنهاد جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا، خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و… از جمله اظهاراتی بوده است که وی در حوزه سیاست خارجی در طول مدت تبلیغات انتخاباتی اش بر آنها مانور داده است.

 

با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتظر ایجاد تنش در روابط آمریکا و افغانستان به عنوان دوستان استراتژیک، باشید

 

پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موجب تغییراتی عمیق در راهبرد آتی کاخ سفید در افغانستان می شود که احتمالاً بر اصل حفظ حضور نظامی کوتاه مدت آمریکا در افغانستان و پاکستان متمرکز خواهد بود.

 

ترامپ بارها درباره حضور دراز مدت نظامی آمریکا در افغانستان ابراز تردید کرده و همواره مخالف اقدامات آمریکا در افغانستان تحت عنوان «ملت سازی در افغانستان» بوده است.

 

وی جنوری سال 2013 طی تویتی در صفحه شخصی خود، خواستار خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان شد و از هدر رفتن میلیاردها دالر در این کشور ابراز تاسف کرد، چون به اعتقاد وی دولت اوباما می توانست این بودجه را صرف «بازسازی آمریکا» کند.

 

ترامپ درباره ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان شعار توقف ماموریت به اصطلاح «نهادسازی» در افغانستان را می دهد و به جای آن خواستار تمرکز بر پروسه مبارزه علیه تروریسم و نگرانی های امنیتی نشات گرفته از آن می شود.

 

ترامپ عقیده دارد که شهرهای افغانستان از بسیاری شهرهای آمریکا امن تر است. وی در سخنرانی انتخاباتی خود که در شهر “اشویل” ایالت کارولینای شمالی انجام شد، اظهار کرد: کنترل طولانی‌مدت دموکرات‌ها بر این شهرها موجب ناامنی شده است و وعده داد در صورت رسیدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا، این شرایط را تغییر دهد.

وی در ادامه افزود: بروید افغانستان را ببینید. می‌توانید کشورهای جنگ‌زده را ببینید تا متوجه شوید زندگی در آن مناطق از زندگی در شهرهای بزرگ آمریکا امن‌تر است. ما می‌خواهیم امنیت را به شهرهایمان بازگردانیم.

 

در این میان آنچه مایه امیدواری است، سرسختی و پشتکار ترامپ در سیاست های متخده پیرامون اوضاع داخلی و خارجی آمریکا است. شاید با تصمیم های محکم و روشن ترامپ آینده افغانستان نیز بسامان برسد.

موضوع : اخبار