اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کنفرانس یک روزه پروسه کابل در حالی به پایان رسید که چندی قبل دولت از دعوت 20 کشور و سازمان بین‌المللی در این کنفرانس خبر داده بود اما روز گذشته مقامات کشورمان اعلام کردند که 25 کشور و سازمان بین‌المللی در آن اشتراک کرده‌اند.

برخی کارشناسان پیش از برگزاری این کنفرانس گفته بودند که بدلیل افزایش ناامنی‌های کابل اشتراک کنندگان این نشست در سطح بالایی حضور نخواهند یافت.

همچنین در زمان برگزاری این کنفرانس نیز بسیاری نسبت به نتایج آن ابراز خوشبینی نکردند، انورالحق احدی وزیر مالیه سابق کشورمان در این باره اظهار داشت که بیشتر اشتراک کنندگان این کنفرانس دیپلومات‌های خارجی حاضر در افغانستان بودند.

این کنفرانس در حالی برگزار شد که خون قربانیان حملات کابل از سَرَک‌های پایتخت پاک نشده و خیمه تحصن برای برآورده شدن خواسته‌های مدنی‌ معترضان نیز افراشته بود.

اشتراک کنندگان خارجی این کنفرانس نیز به نظر بسیاری از کارشناسان شنونده بودند و پروسه کابل بیشتر به کنفرانس سمبلیک دولت و سخنرانی اشرف غنی تبدیل شد.

اگر چه که این کنفرانس با موضوع مبارزه با تروریزم و صلح، دستاورد بین‌المللی نداشت اما به نظر می‌رسد که حاوی پیام‌های پنهانی برای رقبای سیاسی اشرف غنی بود.

انتخاب یک‌ شبه رییس شورای عالی صلح افغانستان

در حالی که همواره انتخاب رییس شورای عالی صلح افغانستان در گذشته با اما و اگرهایی همراه بود و اشرف غنی نیز برای این انتخاب تعلل می‌کرد، یک شب قبل از برگزاری کنفرانس پروسه کابل، کریم خلیلی از معاونت شورای عالی صلح به ریاست این شورا برگزیده شد.

خلیلی پیش از این گفته بود که مسئله صلح افغانستان به گروه کوری تبدیل شده و انتظار آمدن صلح به کشور توسط کشورهای خارجی را نباید داشت.

پیش از این بارها مقاماتی مانند محمد خان معاون اول رییس اجراییه نیز بدلیل ناکارآمدی شورای عالی صلح افغانستان خواستار انحلال این شورا شده بودند.

عبدالخبیر اوچقون عضو شورای عالی صلح افغانستان نیز چندی قبل تاکید کرده بود که رییس جدید باید مورد تایید دولت و مخالفان باشد تا به پیشبرد گفت‌وگوهای صلح کمک کند.

با این حال و با وجود همه نظرات موافق و مخالف درباره شورای عالی صلح افغانستان، اشرف غنی نشان داد که در صورت خواست تیمش قاطعانه می‌تواند تغییراتی را در ساختار افغانستان بدون مشاوره دیگران اتخاذ کند.

تغییرات در وزارت امور داخله مانوری علیه مخالفان سیاسی تاجک

اشرف غنی با معرفی رییس شورای عالی صلح افغانستان طی سخنانی در کنفرانس پروسه کابل از تمایل شدیدش در عزل و نصب‌های جدید در وزارت امور داخله نیز خبر داد.

وی این تغییرات را در وزارتخانه‌ای ضروری عنوان کرد که اقوام تاجک از جمله وزیر امور داخله کنونی نقش فراوانی در آن دارند.

با توجه به حوادث اخیر کابل و مواضع حزب جمعیت اسلامی که اقوام تاجک آن را تشکیل می‌دهند به نظر می‌رسد که این تغییرات، پیام دیگر اشرف غنی به سران این حزب و دیگر مخالفان سیاسی‌اش است.

اظهارات اشرف غنی در حالی صورت گرفت که صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی و وزیر امور خارجه به درخواست شورای رهبری این حزب در کنفرانس پروسه کابل حضور نیافت.

تیم رییس‌جمهور همچنین با برگزاری در پروسه کابل این پیام را مخابره کرد که دولت پس از حوادث تروریستی اخیر توانایی لازم در کنترول بحران‌های امنیتی را دارد البته اگر بخواهد.

هشدار رییس جمهور به طالبان و تمجید از حکمتیار

اشرف غنی در نشست پروسه کابل در ادامه مانور اقتدار دولتش تاکید کرد که با اجازه گشایش دفتر سیاسی به طالبان، فرصت دوباره برای انجام گفت‌وگوهای صلح را به این گروه می‌دهد.

وی گفت که البته هیچ‌کس نباید فکر کند که تحت فشار به آغاز گفت‌وگوهای صلح وادار شده‌ایم و تا ابد منتظر پیوستن مخالفان به صلح نخواهیم ماند.

هشدارهای رییس جمهور به طالبان در کنار تمجید از پیوستن گلبدین حکمتیار به پروسه صلح در حالی مطرح شد که پیش از این برخی کارشناسان همکاری حزب اسلامی برای مقابله با مخالفان مسلح دولت را نشان از خدشه دار شدن مذاکرات صلح با طالبان اعلام کرده بودند.

از سوی دیگر مشکل افغانستان، تنها صلح با حزب اسلامی حکمتیار نبوده و نیست بلکه برون‌رفت از بحران کشور، مستلزم نگاهی جامع و مانع است که در این بین توجه به نقش طالبان از اهمیت فزاینده‌ای برخوردار خواهد شد.

به هر حال، اظهارات اشرف غنی در کنفرانس امنیتی پروسه کابل بیشتر از آنکه خارجی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، مانوری برای انتقال پیام‌هایی به موافقان و مخالفان سیاسی دولت کابل بود تا منتطر صف‌بندی‌های جدیدی در آینده باشند.

فارغ از پیام‌ها و ارزیابی کنفرانس پروسه کابل، به باور کارشناسان تا زمانی که استراتیژی یک بازیگر در افغانستان منجر به اتخاذ استراتیژی رقابتی و تقابلی بازیگر دیگر در کشور ‌شود، نمی‌توان چشم‌انداز وضاحت برای حل و فصل بحران افغانستان ترسیم کرد.