اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سی ان ان در راپوری نوشت: شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی بی رحمانه در حال حذف مخالفانی است که بین او و تاج و تخت پادشاهی در این بیابان ایستاده اند.

تحکیم قدرت او موجب بروز هرج و مرج در خاورمیانه می شود و منتقدان نگران هستند که او ممکن است در صدد اجرای یک کودتای نرم برای کنار گذاشتن پدر ۸۱ ساله اش از قدرت، و قدرت گرفتن خودش باشد. اما مطالعه دقیق تر نشان می دهد که او می تواند یک بازی محتاطانه تری را اجرا کند.

هر حرکت ظاهرا ماکیاولی – تغییر حکومت، وعده های اقتصادی و اجتماعی و در حال حاضر بازداشت شاهزاده گان – یک گام عمیق در یک زمان محسوب شده است. اما اینکه آیا او اکنون و یا چند سال دیگر جای پدرش را می گیرد یا خیر، تفاوت کمی برای به احتمال زیاد مهمترین مسئله در منطقه دارد: اختلاف میان سعودی ها و دشمن منطقوی آنها، ایران.

پدر او تنها پادشاه عربستان سعودی نیست، بلکه عنوان نگهبانی از دو مکان از مقدس ترین مکان های اسلامی یعنی مکه و مدینه را نیز دارد بنابراین کودتا در ارگ ریاض می تواند آن سوی سرحدات پادشاهی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

شاهزاده بن سلمان می خواهد عربستان سعودی رهبری یک ایتلاف کلان علیه ایران را برعهده داشته باشد. وی در عین حال آگاه است که او و عموزاده هایش به احتمال زیاد وارد جنگ قدرت با یکدیگر خواهند شد.

از زمان مرگ ابن سعود – نخستین پادشاه عربستان سعودی – پسرانش تا زمان مرگشان، زمام امور را در اختیار داشتند. پدر ولیعهد تقریبا آخرین فرد در این خط است.

در همان اوایل بن سلمان می دانست که این ممکن است سرنوشت او باشد: اگر پدرش قبل از تبدیل شدن به پادشاه به دلیل کهولت سن جان خود را از دست ندهد، می توان اوضاع را طوری طراحی کرد که محمد بن سلمان نخستین نواسه ابن سعود باشد که بر تخت پادشاهی می نشیند.

بن سلمان در زمانی که ولسوال ریاض بود، زمان زیادی برای چیدن پلان توطیه داشت. در حال حاضر که او مقام ولیعهدی را در اختیار دارد، از لحاظ تخنیکی هیچ چیز بین او و دستیابی به تاج و تخت وجود ندارد مگر سلامت پدرش. اما در حقیقت بن سلمان هنوز هم به نظر نمی رسد چانس بالایی داشته باشد.

این هفته او شماری از شاهزاده گان و وزیران را پس از متهم کردن آنها به فساد دستگیر کرد.

دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا به نظر نمی رسد نگران باشد: من اعتماد زیادی به شاه سلمان و شاهزاده محمد دارم، آنها دقیقا می دانند که چه کار می کنند.

اما هیچکس چنین اعتقادی ندارد. بسیاری در منطقه از شاهزاده بن سلمان که بیش از حد بلندپرواز و ترسناک است و شاید حتی کمی پارانوئید باشد، می ترسند. آنها نگرانند که او ممکن است موجب فروپاشی یکی از غیرقابل تغییرترین لنگرهای فرهنگی و مذهبی در جهان شود، به جز اینکه اقتصاد جهانی را از بین ببرد.

اما اقدامات بن سلمان برای تضمین پیروزی او ممکن است تا آن حد که خشن به نظر می رسند، نباشند.

مخالفان او مدت ها قبل از سریال های جذاب شبکه تلویزیونی اچ بی او ، در بازی تاج و تخت به ایفای نقش می پرداخته اند. بنابراین در حالی که اقدامات او ممکن است ناگهانی ظاهر شوند، اما به دقت مورد توجه قرار خواهند گرفت. آنچه ما نمی دانیم این است که این محاسبات چقدر دقیق بوده است.

سال گذشته او پلان خود موسوم به چشم انداز ۲۰۳۰ را برای دور کاهش وابستگی اقتصاد این کشور به تیل و اشتغال جوانان عربستان راه اندازی کرد.

این تغییر لازم بود: قیمت های بسیار پایین تیل، ملیاردها دالر از صندوق مستقل بودیجه دولتی را از بین برده بود. اما حذف برخی پرداختی های دولت می تواند حمایت مردمی را کاهش دهد.

بن سلمان پرداختی های دولت برای سوخت و مواد غذایی را کاهش داد و سهام آرامکو، کلان ترین شرکت جهانی را به فروش گذاشت.

با این حال در فازهای اجرایی چشم انداز ۲۰۳۰ تجدید نظر شده است. پرداختی های دولت مجددا به تصویب رسیده اند و نرخ استخدام مجددا مورد بررسی قرار گرفته است. مزایده سهام آرامکو هم زیر سوال رفته است.

تاریخ نشان می دهد که بن سلمان با بروز فاجعه از این کار عقب کشیده است.

با این حال، هنگامی که قضیه تاج و تخت مطرح می شود، احتمالا به راحتی از کنار آن نخواهد گذشت. در مُـلکی مانند عربستان، بن سلمان به راحتی می تواند بسیاری را به بهانه فساد بازداشت کند.

به نظر می رسد ترمپ بدون داشتن اعتقاد به مقیاس فساد، تویت کرده باشد که: آنها برای سال ‌ها کشورشان را می‌ دوشیده اند.

مشخص نیست که آیا ترمپ ولید بن طلال تاجر مولتی ملیاردر را هم مشمول این گفته می داند یا خیر.

با این حال، روشن است که بن طلال – یک شاهزاده بی نظیر و رییس شرکت پادشاهی هلدینگ که در شرکت های سیتی گروپ، تویتر، اپل و نیوز کورپ سهام دارد – می توانسته یک دشمن قدرتمند برای بن سلمان باشد یا خیر.

اما قبل از اینکه بن سلمان به پولیس دستور بازداشت دشمنان بالقوه را بدهد، او نیز به دقت با رقبای دیگر همکاری می کرد.

نویسنده این راپور در ادامه نوشت: من در سال ۲۰۱۵ با یک شاهزاده سعودی دیدار داشتم. ما در مورد بن سلمان، قدرت روزافزون وی، و تمایل مشهودش برای در اختیار گرفتن تاج و تخت گفت و گو کردیم. او به من گفت که اگر بن سلمان در یمن شکست بخورد، او در این کشور شکست خورده در نظر گرفته خواهد شد. در این صورت شاهزاده گان بی سر و صدا در میان خود صحبت می کنند و – در صورت لزوم – درخواست می کنند که او از قدرت کنار برود.

وقتی من این شاهزاده را در سال جاری دوباره دیدم، او به من گفت که بن سلمان برای خرابکاری هایش به حساب نمی آید و هیچ جمعی از شاهزاده گان علیه او حرکت نمی کنند.

وقتی من پرسیدم که چرا نه، او گفت: هیچ کس فکر نمی کند که قدرت و پولش را داشته باشد.

چند ماه بعد، حیله گری بن سلمان برای من روشن شد وقتی که دیدم او یک شغل معتبر به شاهزاده مذکور داده است.

بن سلمان در اقدامی بی سابقه نه تنها بوروکراسی پیری را پاکسازی کرد، بلکه به جوانان انرژی داد. در بیش از دو سال، او یک نسل از سالمندان و وزرای باتجربه را کنار گذاشت.

او در حال ایجاد حلقه ای وفادار در اطرافش است و اگر موفق شود، طول عمر رهبری اش بسیار طولانی خواهد شد. ۷۰ فیصد کشور مانند او است و حدود ۳۰ یا کمتر سن و سال دارد. آنچه که او برای تضمین پشتیبانی از قدرتش انجام داده چیزی کمتر از یک حرکت انقلابی نبود.

او به زنان قول داده است که حق دریوری داشته باشند، به آنها اجازه ورود به ستادیوم ها را داده، پولیس مذهبی را از بازداشت مردم منع کرده و اجازه داده مردان و زنان بدون ترس از آزار و اذیت در اماکن عمومی ملاقات کنند.

و با بازداشت بسیاری از روحانیون محافظه کار، به نظر می رسد که او دین را به نفع ناسیونالیسم کنار گذاشته است.

اما چنین حرکتی خطرناک است و می تواند پاشنه آشیل بن سلمان باشد: واکنش محافظه کارانه خونین خواهد بود. اما به نظر می رسد که او به جوانان امید دارد.

با این حال او فراموش کرده که این جوانان با سنت های سخت، احترام به خانواده و وفاداری عمیق به ملت خود گره خورده اند.

پس چه می شود؟ لفاظی های تند بن سلمان علیه ایران می تواند نشان دهد برنامه ریزی های اصلاح طلبانه و گرایش های ناسیونالستی با یکدیگر در ارتباط است.

این هفته بن سلمان راکتی که به ریاض فَیْر شد را من‌حیث یک گام نظامی احتمالی توسط ایران نامید.

اگر او نمی تواند اقتصاد را تثبیت کند و شغل های بیشتری برای طرفداران جوانش ایجاد کند، حداقل می تواند ایران را به خاطر مشکل خود سرزنش کند. حتی اگر او از این کار نتیجه ای به دست نیاورد، ممکن است زمان بخرد.

و این استراتیژی است که چشم انداز ۲۰۳۰ را چه برای بن سلمان و چه برای منطقه خطرناک می کند.

چشم انداز او کلان تر و پررنگ تر از آخرین پادشاه است، اما تنها یک احمق می تواند از آن بدون هیچ گونه شک و تردیدی حمایت کند.

بن سلمان ممکن است یک ماکیاولی مدرن باشد. او مطمینا می داند چگونه با افکار عمومی بازی کند. اما اگر قمار او بیشتر از یک ترفند پانزی (یک عملیات سرمایه‌ گذاری کلاه بردارانه) باشد که در اولین زلزله مخالفت سقوط می کند، او باید برخی از رویاهایی را که وعده آن را داده برآورده کند.

اگر او این کار را نکند، خطر یک جنگ تمام عیار سعودی – ایرانی می تواند بسیار نزدیک باشد – صرف نظر از این که آیا او جای پدرش را گرفته باشد یا خیر.