اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پیآمد سفر داکتر غنی به هرات، از هر منظری که نگریسته شود، اهمیت این خطه ی کهن را به نزد مقام های مرکزی برملا می سازد.

 

در پی یک رشته اعتراض های مردمی در هرات، نسبت بد امنی ها و گرفتاری های اقتصادی مقام های کشور مجبور شدند تا هیات بلند پایه را چند روز پیش به منظور بررسی اوضاع به هرات گسیل بدارند.

 

هیات پس از جمع آوری شنیده ها و چشم دید های خویش گزارش مفصلی را به رییس جمهور ارایه نمود. در این گزارش اوضاع هرات از نگاه امنیتی و اقتصادی بسیار ناگوار توصیف شده بود و رییس جمهور نیز در یک سفر نا منتظر وارد هرات شد و بیش از 30 تن از مقام های ملکی و نظامی محلی را از وظایف شان برکنار ساخت.

 

در این سفر یکروزه رییس جمهور وعده سپرد تا دو روز دیگر والی هرات را معرفی خواهد نمود و نیز گفت که هراتیان می توانند 5 تن معرفی بدارند تا یکی شان را بصف شهردار برگزیند و شمار از اقدامات دیگر.

 

بنظر من، ایشان باید دو نکته مهم را مد نظر داشته باشند:

1-اینکه در هرات افراد تحصیل کرده و ظرفیت های جوان و فراوانی وجود دارد چه ایشان می توانند از افراد شایسته، کاردان، لایق، پاک طینت که به زر اندوزی و چپاول اموال مردم و مساعدت ها چشم ندارند، بجای افراد آلوده به فساد، در تمام بخش ها سود جوید و حکومت داری خوب را به منصه اجرا بگذارد.

 

2-از نگاه اقتصادی، کالای وارداتی که نیاز های اولیه زندگی مردم را تشکیل می دهند و تعرفه های سنگین گمرکی بالای ایشان وضع می گردد که باعث افزایش قیمت مواد ضروری مردم می شود و همچنان مالیات غیر عادلانه که در زمان حکومت کرزی به اجرا گذاشته شده، برای مدت 5 سال لغو نماید که اگر چنین اقداماتی صورت گیرد، بدرستی می تواند در کوتاه مدت در بالا بردن سطح اقتصادی مردم تاثیرات مثبت و نیکوی بگذارد.

 

در پهلوی همه اقدام ها رییس جمهور و گفته های که به مردم و شورای ولایتی هرات داشت، اگر بقول خودش به هرات توجه مثبت داشته باشند، می تواند بهتر از حکومت کرزی از جایگاه خوبی در نزد هراتیان برخوردار شود.

 

من به پیامد های رییس جمهور غنی به هرات خوشبین هستم، امید که خانه تکانی کامل صورت گیرد و این افغانستان شمول باشد.

 

محمد صادق میر

موضوع : اخبار