اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طرفین جنگ در جریان نبرد کوچکترین توجهی به حفاظت جان و مال مردم ندارند. در این نبردها معمولا اصل بر پیروزی و مغلوب ساختن دشمن است، حتا اگر این پیروزی به قیمت جان صدها فرد از مردم بیگناه گیرمانده در میدان جنگ، تمام شود.

سال دو هزار پانزده خونین ترین و ناامن ترین سال برای مردم افغانستان بود. دراین سال حملات انتحاری ونظامی شورشیان افزایش یافت و تعدادی از ولسوالی ها سقوط کرد. در این میان تلفات افراد ملکی هم بی سابقه و قابل توجه بود. این نشان می دهد که ماهیت جنگ نیز نسبت به سال های قبل متفاوت بود. در سال های گذشته مخالفان مسلح این طور بی مهابا و بیرحمانه اهداف غیر نظامی را هدف قرار نمی دادند و با این گستردگی از افراد ملکی سپر انسانی نمی ساختند و با این وسعت مسافران بی گناه را از مسیر راهها به گروگان گرفته تیر باران و یا سر نمی بریدند.

عملکرد مخالفان در سال گذشته نمایانگر این موضوع بود که آنها برای پیروزی و ضربه زدن به حکومت افغانستان از همه تاکتیک ها و ابزارها بهره می برند و در این راه پروای هیچ چیزی را ندارند. گروه های هراس افگن هرچند با مفهوم حقوق بشر از اصل و اساس بیگانه و حتا سر ستیز داشتند و قاموس مخالفان گنجایش هضم چنین مفهومی را ندارد؛ با آنهم دامنه بی بندو باری ها و بی باکی ها در حدی نبود که هیچ کسی در جغرافیای افغانستان از دست آنها در امان نباشند.

سال گذشته نه تنها برای خبرنگاران، کارمندان دولتی و نیروهای امنیتی سال خونین و پرمخاطره بود که برای مردم عادی نیز خطر آفرین محسوب می شد. بیشترین تلفات مربوط به مردم عادی بود که در خانه ها و در مسیر راهها بدون کمترین جرم و بهانه ای به قتل رسیده بودند. عفو بین الملل در گزارش تازه ای خود ضمن این که آمار تلفات غیر نظامیان را در سال گذشته میلادی بی سابقه خوانده است، نسبت به وضعیت حقوق بشر در کشورهای در حال جنگ به شمول افغانستان به شدت ابراز نگرانی کرده است. نگرانی این سازمان از آنجا ناشی می شود که با گسترش ناامنی و بی توجهی و بی مبالاتی طرف های درگیر نسبت به رعایت حقوق بشر، آینده غیر قابل پیش بینی در انتظار مردم عادی می باشد

بحث تلفات افراد ملکی در کشورهای درگیر جنگ یک امر قابل پیش بینی و در عین حال اجتناب ناپذیر است. اما نگرانی زمانی بیشتر می شود که طرفین جنگ در جریان نبرد کوچکترین توجهی به حفاظت جان و مال مردم ندارند. در این نبردها معمولا اصل بر پیروزی و مغلوب ساختن دشمن است، حتا اگر این پیروزی به قیمت جان صدها فرد از مردم بیگناه گیرمانده در میدان جنگ، تمام شود. در یک سال گذشته گروه های شورشی نه تنها به جان مردمان ملکی احترام نگذاشته و از وارد آوردن خسارات مالی بر آنان ابا نورزیده که عامدانه از گروگانگیری و کشتار بیرحمانه افراد ملکی برای تفرقه افگنی و افزایش فشار بر سران حکومت سود برده است.

بنابر آمارهایی که از سوی سازمانهای معتبر بین المللی در ارتباط با تلفات افراد ملکی در افغانستان انتشار یافته است، عامل هفتاد در صد تلفات افراد ملکی، گروه های شورشی شناخته شده است. این گروه ها به عناوین مختلف به کشتار افراد عادی اقدام کرده و بی پروایی مطلق خود را نسبت به حقوق بشر و رعایت قوانین جنگ نشان داده اند .

افزایش بیرحمی ها و وحشیگری های دشمنان در حالی افزایش می یابد که حکومت افغانستان همچنان به پروسه صلح در افغانستان امیدوار هستند. این امیدواری در حال حاضر از اعلام همکاری کشور پاکستان و تلاش های مشترک آمریکا و چین در این راستا نشأت می گیرد. اگرچه تعیین تاریخ گفتگوهای مستقیم نمایندگان حکومت با نمایندگان با صلاحیت طالبان و سایر گروه های شورشی، یک گام مثبت در راستای صلح به حساب می آید؛ اما تاهنوز معلوم نیست که آیا گروه طالبان، حزب اسلامی، شبکه حقانی و سایر گروه های هراس افگن به این فراخوان، پاسخ مثبت خواهند داد یا نه. با توجه به اختلافات و انشعاباتی که در گروه طالبان به وجود آمده آیا این گروه ها همگی سر میز مذاکرات صلح حاضر خواهند شد؟ و اگر همگی به گفتگوهای صلح تن ندهند، پس گفتگو با شاخه های انشعابی این گروه چه تأثیری روی امنیت افغانستان خواهد گذاشت؟

موضوع : اخبار