اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حبیب الرحمان حکمتیار پسر گلبدین در مصاحبه  با میوند از پدرش دفاع کرد و گفت: حزب اسلامی عملی خلاف منافع ملی انجام نداده است تا بخواهد از مردم عذرخواهی کند!

 

از کمکش ها و چانه زنی های بسیار در خصوص صلح با حزب اسلامی، پس از 16 سال این مذاکرات نتیجه داد و تفاهمنامه با این حزب امضا شد اما این توافقنامه جای سوالات بسیاری دارد از جمله اینکه چرا پس از این همه سال در حالی صلح اتفاق می افتد که که هنوز هم نیروهای خارجی در کشور حضور دارند.

 

پسر حکمتیار در مصاحبه با میوند گفت: 16 سال قبل حکومت به شکل کامل در اختیار نیروهای خارجی قرار گرفته بود و آنها در افغانستان زندان های مملو از افغانستانی ها داشتند و کسی هم نمی توانست آنها را برای کارهایشان بازخواست کند اما در این زمان تقریبا 90 درصد آنها از کشور خارج شده اند و عملیات ها به دست اردوی ملی کشور می باشد با آنکه هنوز هم دخالت های آن ها در بخش هایی ادامه دارد.

 

وی در ادامه افزود: ابتدایی ترین هدف این حزب افغانستانی دارای حکومت ملی که با تمامی کشورهای جهان رابطه متقابل دارد و این حزب همواره سعی می کند که تا فساد در کشور کاهش پیدا کند.

 

هنگامی که از وی در خصوص سخنان این حزب در مورد نوع مبارزات آنها با نیروهای خارجی سوال شد گفت: وقتی ما با دولت تفاهمنامه امضا کردیم قطعا که شیوه مبارزات خود با نیروهای خارجی را تغییر خواهیم داد چرا که 90 درصد آنها از کشور خارج شده اند.

 

حبیب الرحمان جنگ های داخلی را جنگ هایی می داند که از سوی نیروهای خارجی بر مردم افغانستان تحمیل شده تا بهانه ای برای دست اندازی شان باشد. وی افزود: حزب اسلامی همیشه سعی کرده است تا از این جنگ ها پیشگیری کند و انتخاباتی عادلانه در کشور برگزار شود چرا که در مرامنامه حزب اسلامی هم تاکید بر این شده است تا نظام به وسیله خود مردم انتخاب شود.

 

وی نبردهای داخلی را که این حزب رهبری می کرد نوعی جنگ تحمیلی می داند که نوعی دفاع این حزب از خودشان است.

 

پسر حکمتیار در خصوص درخواست مصونیت قضایی گفت: این حزب برای مدت ها در مخالفت دولت قرار داشته است و حال که می خواهد در اینجا زندگی کند باید اطمینان کامل وجود داشته باشد و این مصونیت ارتباطی به مجرم بودن فرد یا حزبی که خواهان مصونیت می شود ندارد.

 

حبیب الرحمان می گوید: حزب اسلامی عملی خلاف منافع ملی انجام نداده است تا بخواهد از مردم عذرخواهی کند و این حزب برای چند تن که از سراسر کشور می خواهند تا حزب اسلامی از مردم عذرخواهی کنند در حالی که 30 میلیون جمعیت افغانستان مشکلی با این موضوع ندارد عذرخواهی نخواهد کرد.

 

او افزود: این حزب اقدامات خوب نیز زیاد داشته است از جمله آزاد سازی افغانستان از دست کمونیست های شوروی و مبارزه برای حاکمیت ملی که دیگر احزاب همگی معامله کرده و تسلیم شدند و تنها حزب اسلامی برای حاکمیت ملی مبارزه کرد.

 

وی در خصوص دیگر اعضای حزب اسلامی که در قدرت دارای پست هستند گفت: ما با آنها مشکل نداریم و آنها برادران ما هستند.

 

حبیب الله گفت: حزب اسلامی خواهان انتخابات صحیح حزبی است که از فساد جلوگیری می کند چرا که دیگر نطر یک شخص مهم نیست و باید منافع کل حزب درنظر گرفته شود.

 

وی خاطر نشان کرد: یک دولت قوی نیازمند احزاب قوی می باشد چرا که ارتباط دولت با مردم به وسیله این احزاب شکل می گیرد اما حال در دولت فردگرایی افزایش پیدا کرده و احزاب قوی در افغانستان تکه تکه شده اند و حزب اسلامی در این زمان خواستار نیرومند شدن احزاب در افغانستان است.

موضوع : اخبار